Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej w Zawierciu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Sesja Rady Miejskiej w Zawierciu

Za nami kwietniowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Radni po raz kolejny zajęli się projektem uchwały, który dotyczył zmiany siedziby Agencji Rozwoju Zawiercia. Pomysł dotyczył przeniesienia siedziby z ul. Technologicznej do Willi Erbego (ul. Leśna 10B).

Skąd pomysł na nową lokalizację? Obecnie ARZ skupia się nie tylko na współpracy z przedsiębiorcami i inwestorami, ale także realizuje szereg działań dla naszych mieszkańców. Usytuowanie w centrum miasta pozwoliłoby przede wszystkim na lepszą dostępność dla zawiercian. ARZ realizuje między innymi projekt OZE, a dotychczasowa, odległa od centrum lokalizacja sprawiała, że wiele osób miało problem z dotarciem do agencji. Przypomnijmy, że funkcjonuje w niej również punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze i Lokalne Centrum Kariery.

Ostatecznie tym razem radni po długiej dyskusji przyjęli uchwałę. (10 głosów „za” i 8 „przeciw”). „Za” głosowali: Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Jerzy Radosz, Przemysław Trepka, Zbyszek Wojtaszczyk. „Przeciw” byli: Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Joanna Janik-Jaworska, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Henryk Mól, Michał Myszkowski, Damian Świderski. W głosowaniu nie wzięła udziału Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła.

Dziś wprowadzono też sporo zmian w budżecie. Zwiększono plan wydatków o kwotę 40 tys. zł. To środki na wykonanie dokumentacji projektowej na przebudowę kładki dla pieszych przy ul. Robotniczej. To konieczne, by mieszkańcy mogli z niej bezpiecznie korzystać. Strażacy z OSP Marciszów wkrótce będą mogli cieszyć się z nowego ogrodzenia (na ten cel gmina przeznaczy 20 tys. zł). 15 tysięcy zł pochodzić będzie z funduszu osiedlowego (łącznie 35 tys. zł).

320 tys. zł - to kwota na zabezpieczenie wkładu własnego, który jest wymagany przy składaniu wniosku do PFRON. Miasto będzie ubiegało się o dofinansowanie do dobudowy do budynku UM windy przeznaczonej dla osób ze specjalnymi potrzebami. Inwestycja będzie polegała także między innymi na przebudowie istniejących schodów zewnętrznych i tarasu.

90 tys. zł przeznaczymy łącznie na wykonanie dokumentacji projektowo-kosztorysowej dla zadań: przebudowa ul. Kredytowej oraz drogi łączącej ul. Nad Wartą z ul. Siewierską.

W ubiegłym roku nie wykorzystaliśmy wszystkich środków z Rządowego Funduszu Inicjatyw Lokalnych. Dlatego ponad 353 tys. zł to środki, które zabezpieczymy na przebudowę ul. Wilgi. Łącznie o 130 tys. zł zwiększy się plan wydatków dla Ośrodka Sportu i Rekreacji w Zawierciu. 60 tys. zł to środki na zakup rowerów górskich, rowerów elektrycznych oraz hulajnóg rowerowych. Plany miasta zakładają, że powstanie wypożyczalnia tych pojazdów w budynku Dworca PKP. Ich wprowadzenie z pewnością przyczyni się między innymi do poprawy jakości powietrza. Na takie rozwiązanie, które stanowi świetne uzupełnienie dla komunikacji autobusowej, decyduje się coraz więcej miast. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco. 70 tys. zł to z kolei środki na prace remontowo-naprawcze nieprzewidziane w planie na krytej pływali OSiR-u.

Chcemy budować kolejne mieszkania w Zawierciu. To również był jeden z omawianych tematów. Konkretnie chodzi o cały zespół budynków mieszkalnych wielorodzinnych. Planujemy, by powstały na terenie zabytkowego osiedla TAZ (pomiędzy ul. Westerplatte i Piłsudskiego). Przedsięwzięcie planowane jest w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego. - Szukamy partnera prywatnego, który wziąłby część kosztów budowy na siebie – informował Prezydent Miasta Łukasz Konarski.

O 40 tys. zł zwiększono plan wydatków. To pieniądze na zadanie inwestycyjne dla Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej (wymiana stolarki okiennej i drzwiowej w budynku Bocianówki).

Pozostałe uchwały dotyczyły między innymi: wprowadzenia do budżetu środków z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. To milion zł na budowę sieci kanalizacji sanitarnej i tłoczni ścieków przy ul. Inwestycyjnej, Technologicznej, Podmiejskiej. Dodatkowo wystąpiliśmy do Premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość przeniesienia przyznanych nam w ramach poprzedniego naboru z Funduszu Inwestycji Lokalnych środków (na rozbudowę tras rowerowych Zawiercie otrzymało 5 mln zł – przyp. red.) na zadanie związane z budową przepompowni. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek poinformował już, że nie wnosi uwag do zmiany zadania. Brakującą kwotę (kilku milionów złotych) chcielibyśmy uzupełnić, dzięki sprzedaży budynku Agencji Rozwoju Zawiercia (taką decyzję podjęli już radni). Nowa inwestycja pozwoliłaby na powstanie nowych miejsc pracy dla zawiercian.

Kolejne punkty dotyczyły między innymi: przekazania skargi według właściwości, uchwały w sprawie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obrębu Kosowska Niwa z otoczeniem, w sprawie przystąpienia do sporządzenia mpzp dla obszaru w rejonie ul. Stary Rynek.

Jednym z tematów było także dofinansowanie zakupu samochodu służbowego na potrzeby Komendy Powiatowej Policji w Zawierciu. W trakcie sesji Prezydent Miasta Łukasz Konarski poinformował między innymi o tym, że miastu przyznano środki na remont, przebudowę i budowę dróg w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (RFRD). Chodzi o przebudowę ciągu komunikacyjnego ulic Nad Wartą i Przejściowej w Zawierciu wraz z odwodnieniem i oświetleniem. Rozpoczęliśmy również przyjmowanie wniosków w programie „Czysta Gmina Zawiercie łapie deszczówkę”. Formularze przyjmowane są do 17 maja.

28

KWI

2021

272

razy

czytano