Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Symfonia niejedno ma imię. Inauguracja roku kulturalnego 2016/2017

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Symfonia niejedno ma imię. Inauguracja roku kulturalnego 2016/2017

Zgodnie z nazwą koncertu, w piatkowy wieczór symfonia niejedno miała imię. Koncert w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” zainaugurował rok kulturalny 2016/2017, a także uczcił obchodzony w piątek 14 października Dzień Edukacji Narodowej.

W koncercie udział wzięli zawierciańscy artyści związani z zespołami funkcjonującymi w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum”: chóry Capella Vartiensis, G1 Fort-e, Młodzieżowy Chór Kameralny Tutti, ponadto Zawierciańska Młodzieżowa Orkiestra Kameralna i zaprzyjaźnieni muzycy. Orkiestrą dyrygował Leopold Stawarz, natomiast chórami Barbara Czajkowska. Spośród solistów usłyszeliśmy: flecistkę Joannę Sokołowską, tenorów: Andrzeja Kaima, Macieja Kucerę, Adama Pstrowskiego, pianistę Michała Rusa oraz sopranistki: Barbarę Grzybek, Olimpię Karbownik, Aleksandrę Szpor i Anitę Maszczyk, która prowadziła koncert i zapowiadała kolejno występujących wykonawców.

Na rozpoczęcie koncertu orkiestra zagrała parafrazę uwertury „Wilhelm Tell” Gioacchina Rossiniego. Pierwszym artystą prezentującym tego wieczora swój talent wokalny był Adam Pstrowski, który zmierzył się z popularną włoską piosenką „Mamma Son Tanto Fellice” znaną z wykonań Luciano Pavarottiego czy Violetty Villas. Adam Pstrowski zaprezentował się również jako wokalista rockowy (od tego roku występuje w legendarnej zawierciańskiej grupie Katar, z którą zaprezentował się na tegorocznych Dniach Zawiercia), wykonując utwór Mike'a Oldfielda „Shadow On The Wall” w aranżacji symfoniczno-rockowej.

Flecistka Joanna Sokołowska zaprezentowała „Rondo Russo” Saverio Mercadantego oraz wariację na temat opery „Carmen” Georges'a Bizeta. Nie był to ostatni tego wieczoru fragment opery „Carmen”. Olimpia Karbownik zaprezentowała słynną habanerę zaczynającą się od słów „Miłość jest jak wolny ptak”.

Aleksandra Szpor wykonała w duecie z Andrzejem Kaimem piosenkę z musicalu „Metro” - „Tra Di Noi” znaną z wykonania Ewy Małas-Godlewskiej oraz Jose Cury. W romantycznej kompozycji „Ballada dla Adeliny” Richarda Claydermana na fortepianie zagrał burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Barbara Grzybek wraz z bratem Maciejem Kucerą zaprezentowała piosenkę „I'll Be With You” duetu Sara Brightman i Paul Stanley (gitarzysta i wokalista rockowej grupy KISS). Michał Rus zagrał „Andante” z koncertu fortepianowego Dymitra Szostakowicza.

Chóry G1 Fort-e i Tutti zaśpiewały wspólnie „Serduszko puka w rytmie cza-cza”, natomiast zasileni przez Capellę Vartiensis zaśpiewali „Yesterday” Beatlesów, tradycyjną pieśń z Hiszpanii „El Vito” oraz hymn Ligii Mistrzów.

Anita Maszczyk wykonała, jak podkreśliła w zapowiedzi, swoją ulubioną arię operetkową - „Kuplety Adeli” z „Zemsty Nietoperza” Johanna Straussa. „To jest aria młodej kobiety, która bardzo pragnie zostać artystką, aktorką, w związku z czym cały czas musi prowadzić proces autoreklamy, musi stawać w kolejnych castingach. To mi przypomina sytuację kultury i sztuki w dzisiejszych czasach, które muszą stawać w castingach z innymi dziedzinami” - mówiła sopranistka.

Zanim zabrzmiały bisy prezydent Zawiercia Witold Grim w ciepły sposób dziękował organizatorom i artystom za ten koncert. „Bardzo zaskoczył mnie kolega samorządowiec, burmistrz Łaz Maciej Kaczyński. Zwracam się do pana Leopolda Stawarza, żeby uwzględnił mnie w przyszłorocznym koncercie. Będę śpiewał, ale na początku w chórze” - żartował prezydent Zawiercia. List od poseł Barbary Dolniak przygotowany z okazji Dnia Edukacji Narodowej przeczytała przedstawicielka biura poselskiego Izabela Kotuła.

Nie był to bynajmniej koniec koncertu. Publiczność miała jeszcze okazję usłyszeć Julię Bednarz i Michała Stefaniaka w utworze „Nie wstydź się mówić, że kochasz” Piotra Rubika, Anitę Maszczyk w duecie z Andrzejem Kaimem w pieśni neapolitańskiej Luigiego Denzy ze słowami Peppino Turco „Funiculi Funicula” oraz na zakończenie kompozycję słynnego zawiercianina – Witolda Kulpowicza - autora podręcznika do nauki gry na akordeonie „Szkoła na akordeon” - kujawiak „Spod Zawiercia”.

18

PAŹ

2016

1285

razy

czytano

4570/7619

mok.pl K. Pietrzyk, zdjęcia: P. Machelski

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.