Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

DK 78 w Zawierciu przypomina „zakopiankę”

Filtrowanie aktualności

data od

data do

DK 78 w Zawierciu przypomina „zakopiankę”

Ewentualna budowa obwodnicy Zawiercia może być rozważana w perspektywie programu budowy dróg krajowych na lata 2014 – 2020. Umieszczenie tej inwestycji w obecnie obowiązującym planie jest raczej nierealne. Takimi spostrzeżeniami z uczestnikami dzisiejszego spotkania podzieliła się Ewa Tomala – Borucka dyrektor katowickiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

Debatę na temat powstania drogowego obejścia miasta zainicjowały władze samorządowe Zawiercia. W rozmowie – obok prezydenta Ryszarda Macha i przewodniczącego Rady Miejskiej Edmunda Kłóska – wzięli udział parlamentarzyści z sosnowieckiego okręgu wyborczego, radni oraz samorządowcy z sąsiednich miast. Na sali pojawili się min. in.: Beata Małecka – Libera, Ewa Malik, Anna Nemś, Piotr van der Coghen, Witold Klepacz, Waldemar Andzel oraz radny sejmiku śląskiego Witold Grim.

- Myślę, że nie muszę nikogo przekonywać, że budowa obwodnicy jest dla naszego miasta sprawą bardzo ważą, a w kwestiach komunikacyjnych bez wątpienia jest to sprawa priorytetowa. Wystarczy tylko wjechać do miasta drogą krajową od strony Siewierza lub Kielc, by przekonać się jak bardzo potrzebna jest ta inwestycja. Nie wspominając już o dniach rozpoczynających i kończących święta i długie weekendy. Największy ruch generują wówczas auta przejeżdżające tranzytem. Nie będzie to wielkim nadużyciem, jeśli porównam ówczesną sytuację na drodze krajowej do telewizyjnych relacji, pokazujących słynną „zakopiankę” w okresie turystycznego szczytu – rozpoczął dyskusję prezydent Ryszard Mach.


Prezydent Ryszard Mach i przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Kłósek

Na sali sesyjnej Urzędu Miejskiego panowała pełna zgoda. Wszyscy dostrzegają konieczność powstania inwestycji. – Jesteśmy przekonani, że obwodnica musi powstać w jak najkrótszym terminie. Niestety odpowiedzi na składane w tej sprawie interpelacje są dla nas niesatysfakcjonujące – zauważył Witold Klepacz. Natomiast posłanka Ewa Malik podzieliła się doświadczeniami z przejazdu przez Zawiercie w dniu 31 października, gdy ruch na DK 78 w okresie uroczystości Wszystkich Świętych osiąga apogeum.

Dyrektor Ewa Tomala – Borucka z GDDKiA mówiąc o ewentualnym rozpoczęciu inwestycji, podkreśliła konieczność podzielnie prac na etapy. W pierwszym rzucie mogłaby powstać droga od Siewierza przez Porębę do Zawiercia – Żerkowic. Ten odcinek kosztowałby budżet państwa ok. 550 milionów złotych. Drugi etap dotyczyłby trasy od Żerkowic do granic województwa śląskiego. Szefowa katowickiego oddziału GDDKiA przytoczyła także badania na temat natężenie ruchu na drogach – biorąc pod uwagę dane z całego kraju, jak i województwa. Okazuje się, że w ciągu doby przez miasto przejeżdża ponad 15 tysięcy samochodów, a średnia dla takich dróg wynosi ok. 9 tys. Są jednak w naszym regionie szlaki jeszcze bardziej uczęszczane przez kierowców. Z kolei poseł Beata Małecka – Libera prosiła, by pod uwagę brać nie tylko natężenie ruchu, ale także liczbę wypadków. Posłowie z opozycyjnych do rządu ugrupowań zapewniali o wsparciu tej inwestycji poprzez składanie interpelacji. Takie zapewnienie złożył min. Waldemar Andzel.


Dyrektor katowickiego oddziału GDDKiA Ewa Tomala – Borucka

Prezydent Zawiercia odniósł się także do odpowiedzi, jaką na pytanie Anny Nemś, udzieliło ministerstwo transportu. Według resortu zarządzanego przez polityczne środowisko posłanki, powstanie obwodnicy Zawiercia będzie możliwe po wpisaniu jej do programu i zapewnieniu źródeł finansowania. W przypadku uzyskania przez kilka takich zadań tej samej oceny, decydującym kryterium przesądzającym o wyborze danego zadania ma być zakres współfinansowania danej inwestycji przez odpowiednią jednostkę samorządu terytorialnego. Jak zauważył Ryszard Mach, oznaczałoby to dla miasta współrealizację inwestycji wartej ponad 500 milionów złotych wspólnie z rządem, a dołożenie z budżetu Zawiercie np. połowy tej kwoty – czyli 250 mln zł jest nierealne, biorąc pod uwagę fakt, że wszystkie wydatki budżetu Zawiercia to suma rzędu 150 milionów złotych.

Według Piotra van der Coghena zarówno składanie zapytań, czy też interpelacji nie jest odpowiednią formą wspierania takich inwestycji. – To jest nie mające żadnego znaczenia puszczanie oka do wyborców – zaważył poseł, podkreślając, że potrzebne są tu inne działania i wspólne rozmowy z osobami z rządu.

Dyskusję zakończono ustaleniem, według którego, prezydent Zawiercia we współpracy z radnymi przygotuje dalszy plan działań polegający na lobbowaniu tej inwestycji w odpowiednich instytucjach rządowych, który wspierać będą samorządowcy oraz parlamentarzyści z zagłębiowskiego okręgu wyborczego, tak, by budowa obwodnicy Zawiercia znalazł się przyszłej – sięgającej 2020 roku – perspektywie budowy dróg krajowych.

31

STY

2013

8314

razy

czytano

7412/7542

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.