Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Muzyczne zjednoczenie w Pokoju

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Muzyczne zjednoczenie w Pokoju

Już niebawem Polska obejmie przewodnictwo w Radzie Unii Europejskiej. Oprócz kwestii politycznych i gospodarczych, ważnym aspektem integracji jest również współpraca kulturalna.

Zawiercie stale znajduje nowe ścieżki prowadzące do tej współpracy. 24 czerwca, chór Capella Vartiensis i zespół Fatamorgana pod przewodnictwem Leopolda Stawarza wzięli udział w VIII Festiwalu Muzyki Zabytkowych Parków i Ogrodów im. Carla Marii von Webera w Pokoju. Mottem tegorocznej edycji imprezy było: „Weber i muzyka zjednoczonej Europy”.
.
Trwający trzy dni festiwal, którego współorganizatorem i dyrektorem artystycznym jest Jacek Woleński jest doskonałym przykładem integracji kulturalnej. W 1792 roku, w ówczesnym Carlsruhe, osiedliła się książęca rodzina Heinricha Friedricha Eugena von Wuerttemberga. Mecenat rodziny Wuerttembergów przyczynił się do wybudowania kilku teatrów i dworów będących centrami sztuki. W 1806 roku zaproszenie do Pokoju dostał niemiecki kompozytor C. M. von Weber. Tutaj powstały m.in.: dwie symfonie C- dur, Andante e rondo ungarese czy Concertino na róg.

Zobowiązani tradycją uczestnicy festiwalu prezentowali utwory Webera oraz innych kompozytorów zjednoczonej Europy. W programie zawierciańskiego chóru znalazły się: Chór strzelców i Polonez Anusi (solo: Barbara Kucera) z opery Wolny strzelec Webera, Polonez A- dur Chopina, Pie Jesu Ruttera (solo: Kinga Roch) czy Luci care, luci belle Mozarta (trio: Olimpia Karbownik, Maja Szota, Maciej Kucera). Oprócz repertuaru klasycznego, Capella Vartiensis i Fatamorgana bawili publiczność dobrze znanymi zawierciańskiej widowni utworami Il est bel et bon i Polka loituma. Dyrygowani przez Barbarę Czajkowską i Leopolda Stawarza, przy akompaniamencie Michała Rusa, artyści tak się spodobali, że przygotowane na bis Hallelujah Heandla i Va pensiero z opery Nabucco nie wystarczyły. Chór zaśpiewał więc także gospel Jesus is the answer i Siyahamba, które porwały z krzeseł wielu dostojnych gości festiwalu, w tym również księcia Ferdynanda Wuerttemberga ze Stuttgartu, potomka właścicieli majątku w Pokoju, którzy sprowadzili na te ziemie Webera.

30

CZE

2011

5742

razy

czytano

7393/7694

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.