Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Sesja Rady Miejskiej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Sesja Rady Miejskiej

Kolejna sesja Rady Miejskiej rozpoczęła się od wnioskowanego przez prezydenta Ryszarda Macha rozszerzenia porządku obrad o przyjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie miasta na 2011 roku.

Marcowe posiedzenie miejskich radnych obfitowało w liczne interpelacje kierowane do prezydenta. Wiceprzewodniczący Rady, Jarosław Chłosta zapytał o możliwość odpowiedniego oznakowania ulic na osiedlu Zuzanka. Pytał, czy kontener niegdyś ustawiony w pobliżu basenu na Rudniach zostanie tam przywrócony. Radny zauważył, że brak miejsca do składowania nieczystości wpłynął na zaśmiecenie terenu, który jest często odwiedzany przez spacerujących tam mieszkańców. Radny zwrócił uwagę na nienajlepszy, pozimowy stan pasów i oznakowań przy rondach. Jarosława Chłostę interesowały również betonowe elementy ustawione na ulicy Marszałkowskiej, które utrudniają jazdę.  

Radną Elżbietę Kornobis – Wieczorek zaniepokoiła rezygnacja Przemysława Zawadzkiego z funkcji dyrektora Szpitala Powiatowego. Pytała o dalsze funkcjonowanie placówki. Radna zwróciła także uwagę na brak oświetlenia przy niezamieszkanej części ulicy Andersa. Zdaniem radnej, taka sytuacja niekorzystnie wpływa na bezpieczeństwo w tej okolicy.

Radny Tomasz Pacia pytał o dalsze losy zrujnowanej kamiennicy usytuowanej w Zawierciu przy ulicy Ciasnej i placu Dąbrowskiego. Przypomniał, że jej kwestia nie została rozwiązana od dłuższego czasu.

Radnego Jana Sygieta, podobnie jak Jarosława Chłostę, nurtowała kwestia niedostatecznego oznakowania ulic. Zwrócił uwagę na drogę z Zawiercia do Kromołowa (odcinek w kierunku Łośnic), gdzie na poboczach powstały niebezpieczne wyrwy. Taka sytuacja zagraża kierowcom, którzy zjeżdżają do środka drogi. Radny zwrócił uwagę na niezabezpieczone studzienki telekomunikacyjne przy ulicy Siewierskiej i Przejściowej. Zauważył, że ulice Nad Wartą oraz Smuga nie zostały naniesione na mapy i plany miasta co dezinformuje turystów i wprowadza w błąd kurierów dostarczających przesyłki. Jan Sygiet zaniepokojony jest powstawaniem nielegalnych składowisk śmieci przy zbiorniku retencyjnym. Przypomniał, że Rada Osiedla wnioskowała o ustawienie barierek, które utrudnią dojazd osobom wywożącym tam nieczystości. Radny wyraził swoje zaniepokojenie działalnością firmy „Jurex”, która funkcjonuje na terenie przeznaczonym do zamieszkania. Przypomniał, że w tej sprawie prezydent złożył zawiadomienie do prokuratury, ta jednak sprawę umorzyła. Radny Sygiet chce, by prezydent sprawą zajął się ponownie.

Radną Teresę Muchę – Popiel zainteresowała kwestia rozebranego placu zabaw na „Żabkach”. Miejsce przeznaczone dla najmłodszych mieszkańców miasta zostało zdemontowane podczas budowy pawilonów handlowych. Radną interesowały dalsze losy zawierciańskiej lecznicy, której kondycja, pod kierownictwem dyrektora Zawadzkiego, powoli się poprawiała. Według Teresy Muchy – Popiel, częste zmiany dyrekcji niekorzystnie wpłyną na dalsze losy placówki. Na zakończenie zwróciła uwagę na częste zaklejanie tablic ogłoszeniowych przez firmy oferujące szybkie pożyczki.

Radna Ewa Mićka przypomniała, że na poprzedniej sesji zwracała się o pisemną opinię w sprawie Anny Nemś, która nadal nie jest zapraszana na posiedzenia Rady Miejskiej. Pytała o oddział przedszkolny w szkole w Bzowie i przeprowadzone w tej sprawie konsultacje społeczne. Radna zwróciła uwagę na częste, niezapowiedziane przerwy w dostawie energii elektrycznej na ulicy Filaretów. Dociekała, czy wyłączenia nadal będą miały miejsce. Ewa Mićka naświetliła również problem zwisających gałęzi oraz konarów nad chodnikiem przy parku huty (ulica Paderewskiego). Zainteresowana była niedokończoną naprawą nawierzchni na ulicach  Żabiej i Brata Alberta.

Radny Mirosław Mazur zainteresowany był sprawą uporządkowywania kanalizacji deszczowej. Poprosił prezydenta, by przyjrzał się nielegalnej sprzedaży alkoholu nieletnim, o czym informowała lokalna prasa. Radnego interesowały losy budynków socjalnych mieszczących się przy ulicy Obrońców Poczty Gdańskiej. Ciekawy był ile osób je zamieszkuje. Według radnego, ich rozbiórka, po uprzednim znalezieniu nowych lokali dla mieszkających tam rodzin, może przyczynić się do powstania w tym miejscu nowych, jednorodzinnych domów. Na zakończenie swoich interpelacji, radny Mazur przytoczył kilka archiwalnych tekstów z periodyku wydawanego przez stowarzyszenie NAW. Chciał wykazać, że organizacja pozarządowa wyraża sprzeczne opinie w kwestii galerii i wydobycia rud cynku i ołowiu. Nawiązał również do spotkań, które 22 marca odbył prezydent z przedstawicielami przedsiębiorstw Rank Progress oraz Rathdowney. Radny Mazur pytał dlaczego nie uczestniczyli w nich przedstawiciele jego ugrupowania. Radna Mićka zażądała również umieszczenie sprostowania teksu z miejskiej strony, w którym użyto sformułowania „przedstawiciele zawierciańskiego samorządu”.

Radny Andrzej Kręgiel interpelował w sprawie wycinki drzew przy ulicy Źródlanej. Pytał, czy była konieczna. Radny Zbigniew Wojtaszczyk przypomniał swoje wątpliwości w sprawie przetargu na wykonanie schodów przed Urzędem Miejskim. Jego zdaniem, na co później zgodę wyraziła Rada, sprawę powinna zgłębić Komisja Rewizyjna. 

Wiceprzewodniczący Rady, Edward Kłosowski w swoim wystąpieniu zwrócił uwagę na nieodpowiednie rozmieszczenie reklam, które zasłaniają widoczność prowadzącym pojazdy. Radna Barbara Orman – Makieła apelowała o wprowadzenie zakazu parkowania w pobliżu skrzyżowania ulic 3 Maja i Sądowej. Jak zauważyła, parkujące tam auta zagrażają bezpieczeństwu.

W dalszej części obrad, radni przyjęli lutowe sprawozdanie z działalności prezydenta oraz informację Jednostki Realizującej Projekt „Gospodarka ściekowa miasta”. Najwięcej emocji wzbudziło przyjęcie uchwały w sprawie przystąpienia do sporządzenia studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego.

Zdaniem Ewy Mićki oraz Mirosława Mazura nie powinno się przeprowadzać częstych zmian tego typu dokumentów. Ewa Mićka uznała, że radni mają prawo sądzić, że dokonywane są one pod budowę galerii. Przytoczyła także pismo zredagowane przez zawierciańskich kupców, którzy nie chcą galerii w centrum miasta. Radny Edward Kłosowski przypomniał, że nigdy nie została wydana jakakolwiek zgoda na jej budowę. Konrad Imielski przekonywał, że nowelizacja studium jest odpowiedzią na skierowane do Urzędu Miejskiego wnioski mieszkańców, którzy posiadają działki, ale nie mogą się na nich wybudować. Konrad Imielski przypomniał także, że w minionej kadencji radni zobowiązali się przeprowadzić jak najszybsze zmiany w tym dokumencie. Prezydent przekonywał, że żadne decyzje w sprawie powstania galerii nie zapadły. Swoje zdanie na temat powstania obiektu handlowo-rozrywkowego wyraził radny Tomasz Pacia. Stwierdził, że jego wyborcy byli by bardzo zadowoleni z powstania galerii handlowej na terenach Fabryki Opakowań Blaszanych. W podobnym tonie wypowiedział się radny Jarosław Chłosta, który zauważył, że młodzież oczekuje powstania takiego obiektu w mieście.  Po wielu dyskusjach Rada przegłosowała uchwałę trzynastoma głosami, przy pięciu głosach przeciwnych i trzech wstrzymujących się.

Na interpelacje radnych odpowiedzi udzielał prezydent Ryszard Mach oraz jego Zastępca Wojciech Mikuła. Elżbieta Kornobis – Wieczorek usłyszała, że niebawem powołana zostanie nowa Społeczna Rada Szpitala, która będzie przyglądała się sytuacji lecznicy. Sprawa braku oświetlenia na ulicy Andersa zostanie szybko rozwiązana. W odpowiedzi na pytanie Tomasza Paci, prezydent poinformował, że wystąpi do Wojewódzkiego Nadzoru Budowlanego. Zastępca prezydenta Wojciech Mikuła poinformował Jana Sygieta, że wraz z Powiatowym Zarządem Dróg przeprowadził przegląd pozimowego stanu dróg miejskich oraz powiatowych, a konieczne naprawy oraz odnowa oznakowań będzie przeprowadzana w możliwie najszybszym terminie. W sprawie niezabezpieczonych studzienek pracownicy Urzędu zwrócą się do telekomunikacji o ich zabezpieczenie. Kwestią braku nazw ulic na mapach oraz planach miasta zajmie się Wydział Rozwoju i Promocji. Nielegalne składowiska śmieci w pobliżu zbiornika retencyjnego zostaną posprzątane, a jego okolica zostanie tak zabezpieczona, by uniemożliwiła podjazd samochodom wywożącym odpady.

Prezydent Ryszard Mach zapewnił Teresę Muchę – Popiel, że wystąpi do Spółdzielni Mieszkaniowej o odtworzenie placu zabaw na „Żabkach”. W sprawie szpitala stwierdził, że podejmowanie jakichkolwiek decyzji leży po stronie Zarządu Powiatu. Na interpelację w sprawie zalepiania tablic ogłoszeniowych odpowiedział komendant Straży Miejskiej, Artur Kowal. Stwierdził, że prawo nie zabrania wieszania reklam. Zapewnił, że Straż wystąpi do firmy oferującej pożyczki o mniej ekspansywną formę promocji.

Radna Ewa Mićka ponownie usłyszała, że sprawę Anny Nemś rozpatrzy Wojewódzki Sąd Administracyjny. Wojciech Mikuła poinformował Mirosława Mazura, że kwestia kanalizacji deszczowej wymaga wielu opracowań. Zapewnił, że będzie kontynuowana. Na kolejne interpelacje Mirosława Mazura odpowiedział prezydent Mach. Zapewnił radnego, że sprawie sprzedaży alkoholu nieletnim przyjrzy się Straż Miejska. Dla dwóch rodzin, zamieszkujących w hotelu pracowniczym, szukane są inne lokale. W kwestii pustego budynku toczy się postępowanie przetargowe w sprawie wyłonienia firmy, która zajmie się jego wyburzeniem. W odpowiedzi na ostatnią interpelację Mirosława Mazura, prezydent stwierdził, że poglądów nie zmienił. Przeciwny jest powstaniu ogromnego, blaszanego dyskontu w centrum miasta. Według prezydenta decyzja w sprawie ewentualnej budowy galerii zapadnie przy udziale wszystkich samorządowców oraz mieszkańców miasta. Zaznaczył, że spotkania które 22 marca odbył z przedsiębiorcami miały charakter informacyjny.

Wojciech Mikuła poinformował radnego Andrzeja Kręgiela, że wycinka drzew przy ulicy Źródlanej wykonana była zgodnie z prawem, a dokonano jej na wniosek mieszkańców. W ich miejsce zasadzone zostaną inne gatunki. Sprawą reklam, którą zasygnalizował Edward Kłosowski zajmie się Straż Miejska. Radny Jarosław Chłosta usłyszał, że odpowiednie oznakowanie na osiedlu Zuzanka zostaną zamontowane, a w pobliżu basenu na Rudnikach ustawiony zostanie kontener na śmieci. Zastępca prezydenta poinformował radnego, że sprawie betonowych przeszkód przy Marszałkowskiej będzie się przyglądał, a sprawą na pewno zajmie się Komisja Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Odpowiedzi na pozostałe interpelacje radnych zostaną przygotowane na piśmie.

Na zakończenie obrad, przewodniczący Rady Miejskiej, Edmund Kłósek przypomniał radnym o obowiązku złożenia do 30 kwietnia oświadczeń majątkowych. 

31

MAR

2011

4218

razy

czytano

7277/7733

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.