Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Wystawa KRYSZTAŁ(Y) Zagłębia w Zawierciu!

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wystawa KRYSZTAŁ(Y) Zagłębia w Zawierciu!

Prace wybitnych projektantów Huty Szkła Gospodarczego „Zawiercie”, HSG „Ząbkowice” i Huty Szkła Artystycznego „Staszic” zostaną zaprezentowane w zawierciańskiej Galerii Stara Łaźnia. To wydarzenie, na które czekają kolekcjonerzy i miłośnicy szkła.

Kuratorkami wystawy są Karolina Kindler-Skowronek (obecnie Dyrektorka Miejskiego Ośrodka Kultury w Zawierciu) oraz Anita Bialic, właścicielka Galerii BB w Krakowie.

- Szkło kryształowe to piękno i czystość, świetny design, prestiż, smak i elegancja - podkreśla Karolina Kindler-Skowronek. - Wciąż nie jest znane szerszemu gronu odbiorców, gdyż ciągle jeszcze kojarzy się z kryształowymi wazonami, gęsto rżniętymi, stojącymi na babcinym kredensie na wysoki połysk. Najwyższa pora, by wyroby ze szkła kryształowego stały się tak samo poszukiwane przez kolekcjonerów, jak wyroby ze szkła prasowanego dawnej Huty Szkła Gospodarczego „Ząbkowice” - podsumowuje Karolina Kindler-Skowronek.

Wystawy były wcześniej prezentowane w Galerii BB w Krakowie oraz w Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie i cieszyły się dużym zainteresowaniem. Zawierciańska ekspozycja zostanie wzbogacona o kryształowe eksponaty z naszych magazynów. Pojawią się także szkła wypożyczone od kolejnych kolekcjonerów.

Zapraszamy do zwiedzania już od 10 grudnia. Dzień wcześniej, o godzinie 17, odbędzie się wernisaż. Ze względu na wprowadzenie nowych ograniczeń sanitarno-epidemiologicznych, udział jest możliwy po okazaniu zaproszenia.

Celem projektu „Kryształ(y) Zagłębia. Projektanci szkła 1960–2000” jest udokumentowanie i spopularyzowanie dorobku projektantów szkła hut Zagłębia Dąbrowskiego - HSG „Zawiercie”, HSG „Ząbkowice”, Huty Szkła „Staszic". Projekt, realizowany przez Fundację Fly with Art we współpracy z Galerią BB, Galerią Stara Łaźnia oraz Pałacem Schoena Muzeum w Sosnowcu, jest współfinansowany przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

02

GRU

2021

2653

razy

czytano