Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

76. rocznica masowych aresztowań członków Płomienia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

76. rocznica masowych aresztowań członków Płomienia

W ubiegłą niedzielę minęła kolejna tragiczna rocznica w historii naszego miasta. 18 września 1940 r. trwała obława na członków konspiracyjnej organizacji „PŁOMIEŃ” i na osoby z nią powiązane. Ponad stu zawiercian, w wyniku działań gestapo, zostało aresztowanych. Wielu z nich już nigdy nie wróciło do swych domów i rodzin. Zginęli w więzieniach, obozach koncentracyjnych lub zostali straceni.

Konspiracyjna organizacja „PŁOMIEŃ” powstała w murach ówczesnej Szkoły Handlowej w 1939 r. Do jej założycieli zaliczyć należy ówczesnego dyrektora placówki – Wacława Chrzanowskiego i Stanisława Czaplę, nauczyciela przedmiotów zawodowych. Warto wymienić także inne nazwiska osób działających w organizacji, a pozostających w ścisłym związku ze Szkołą Handlową: Janina Nowacka – sekretarka szkoły, Fryderyk Bereza – absolwent, Franciszek Majczak – woźny szkoły, Edmund Nowacki – brat sekretarki szkoły.

Organizacja nie miała charakteru militarnego, a do jej głównych zadań należało podnoszenie społeczeństwa na duchu, pomoc osobom poszkodowanym w wyniku działań wojennych, ratowanie młodych ludzi przed wywózką na roboty w głąb Rzeszy oraz wydawanie i kolportowanie konspiracyjnej gazetki pod tytułem „Płomień”. Za tę humanitarną działalność i pełną poświęcenia postawę członków PŁOMIENIA czekała śmierć.

Ich pamięci poświęcona jest płyta ufundowana przez mieszkańców Zawiercia i umieszczona w 1964 r. na ścianie przedwojennego budynku Szkoły Handlowej. Podczas uroczystości odsłonięcia płyty do opieki nad nią zobowiązano specjalnym aktem Zespół Szkół Ekonomicznych, dzisiejszy Zespół Szkół im. Oskara Langego, następcę Szkoły Handlowej. Od tego czasu płyta zmieniła lokalizację, obecnie znajduje się w Alei Pamięci Weteranów w Parku im. T. Kościuszki w Zawierciu, ale niezmiennie to właśnie społeczność zawierciańskiego „ekonomika” jest głównym organizatorem uroczystości rocznicowych.

Wzorem lat poprzednich podobnie w bieżącym roku w drugą niedzielę września nauczyciele i uczniowie ZS im. Oskara Langego w Zawierciu wzięli udział w modlitwie za pomordowanych i straconych podczas mszy św. sprawowanej w parafii pw. św. Maksymiliana Marii Kolbego w Zawierciu. Podczas mszy uczniowie szkoły odczytali apel poległych. W piątek, 16 września, społeczność uczniowska przygotowała uroczysty apel, podczas którego w filmowej formie opowiedziano historię organizacji i jej członków. 18 września 2016 r. odbyły się główne uroczystości rocznicowe. W godzinach przedpołudniowych delegacja ZS im. Oskara Langego w Zawierciu, której przewodniczył dyrektor Grzegorz Pierzchała wraz z Łukaszem Konarskim – Zastępcą Prezydenta Miasta Zawiercie, Agatą Jarzą-Korpyś – Sekretarzem Powiatu Zawierciańskiego, Michałem Olesiem – inspektorem Referatu Kultury i Sportu UM w Zawierciu oraz delegacją Gimnazjum nr 2 im. St. Szymańskiego w Zawierciu złożyła kwiaty na symbolicznej mogile Stanisława Czapli znajdującej się na miejscowym cmentarzu parafialnym.

W samo południe, rozpoczęła się uroczystość pod płytą „PŁOMIENIA”, w której wzięła udział nie tylko społeczność „ekonomika”, ale także mieszkańcy Zawiercia oraz zaproszeni goście. Po wysłuchaniu wspomnień z aresztowania i postępowania sądowego w Berlinie napisanych przez Panią Janinę Trepkę-Nowacką, aresztowaną w 1940 r. obecni minutą ciszy oddali hołd aresztowanym, pomordowanym i straconym. Pod płytą „PŁOMIENIA” złożono kwiaty i zapalono znicze pamięci.

21

WRZ

2016

1671

razy

czytano

4721/7731

Referat Promocji i Komunikacji Społecznej

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.