Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne: koncert w Kromołowie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

I Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne: koncert w Kromołowie

Główną atrakcją drugiego dnia I edycji Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych organizowanych w Zawierciu był występ uczestniczących zespołów przed Pałacykiem nad Wartą znajdującym się w najstarszej dzielnicy naszego miasta, czyli w Kromołowie.

Koncert prowadziła Anna Szymańska – choreograf, kierownik artystyczny oraz założyciel zespołu „Zawiercie”. Jako pierwsi przed publicznością w Kromołowie zaprezentowali się Włosi z grupy I Brianzoli, którzy zauroczyli widzów kojącymi dźwiękami wygrywanymi na tradycyjnej włoskiej fletni firlinfeu oraz pokazem z rozpaloną pochodnią.

Nim wystąpili gospodarze festiwalu – Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca „Zawiercie”, którzy zaprezentowali Suitę Cieszyńską, głos zabrał prezydent Zawiercia, Witold Grim, który podkreślił, iż zawierciański Reprezentacyjny Zespół Pieśni i Tańca organizujący pierwszą edycję Międzynarodowych Spotkań Folklorystycznych wystąpił we wszystkich kontynentach, uczestnicząc przy tym w znaczących światowych festiwalach: „To, że do nas przyjechały te trzy zespoły jest pokłosiem tego, że nasz zespół występuje na światowych festiwalach, sławi na nich nasze imię, dając wszystim znać, że jest taki kraj jak Polska, takie miasto jak Zawiercie i taka dzielnica jak Kromołów" – komplementował Witold Grim.

Zespół Tańca Ludowego „Kamyanchanka" z Kamieńca Podolskiego zachwycił publiczność niezwykle żywiołowym, pełnym popisów akrobatycznych dowodzących znakomitego przygotowania fizycznego tancerzy, pokazem ludowego tańca, a także śpiewem w pełni odzwieciedlającym nieposkromioną, wywiedzioną wprost z dalekich stepów słowiańską duszę naszych wschodnich sąsiadów. Ukraińcy, jak i występujący po nich, w pełni ukazujący piękno bałkańskiego folkloru Serbowie, za swoje występy otrzymali od publiczności gromkie oklaski.

Po koncercie odbyło się wewnątrz Pałacyku nad Wartą spotkanie zespołów folklorystycznych podczas którego tancerze pochodzący z czterech krajów integrowali się we wspólnych tańcach oraz zabawach. 

Tekst: Kamil Pietrzyk
Zdjęcia: Paweł Machelski, Kamil Pietrzyk

Poprzednia strona

|

1

|

2

|

25

SIE

2016

3078

razy

czytano