Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Nie wypalajmy traw!

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Nie wypalajmy traw!

Każdej wiosny powraca temat wypalania traw. Jest to jeden z najbardziej brutalnych sposobów niszczenia naszego otoczenia. Wbrew pozorom, podkładanie ognia na łąkach i polach nie daje żadnych korzyści. Wręcz przeciwnie - przynosi jedynie szkody dla człowieka i środowiska w którym żyje.

Co roku, z powodu tego procederu giną ludzie, którzy przestraszeni rozmiarami płomieni i tempem rozprzestrzeniania ognia doznają zawałów serca lub padają ofiarą udaru termicznego. Wypalanie traw – co może dziwić – przyczynia się także do powstawania nowotworów, chorób oczu, układu krążenia, czy też wzrostu natężenia dolegliwości alergicznych. Ich powodem jest wysoka, w skali całego kraju, emisja tlenku węgla do atmosfery. Tysiące pożarów wyrzucają dziesiątki ton niebezpiecznych związków chemicznych, które wdychamy. Ścielający się na drogach dym utrudnia jazdę w wyniku czego, podobnie jak we mgle, dochodzi do wypadków i kolizji.

Śmierć w płomieniach czyha na ptaki. Niszczone są miejsca lęgowe wielu ich gatunków gnieżdżących się na ziemi lub w strefie krzewów. Palą się zasiedlone gniazda, w których złożone są jaja lub bytują pisklęta. Dym uniemożliwia pszczołom oblatywanie łąk. Owady giną w płomieniach, a to powoduje zmniejszenie liczby zapylonych kwiatów, a w konsekwencji obniżenie plonów roślin. Giną przypadkowo znajdujące się w zasięgu pożaru zwierzęta domowe. Tracą one orientację w dymie, ulegają zaczadzeniu. Dotyczy to również dużych zwierząt leśnych, takich jak sarny, jelenie czy dziki. Płomienie trawią miejsca bytowania zwierzyny łownej, m.in. bażantów, kuropatw, zajęcy, saren.

Wypalanie łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów jest zabronione!
(art. 124 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody t. j. Dz. U. z 2013, poz. 627 ze zm.)

Wypalanie traw przynosi ujemne skutki w rolnictwie. Wartość plonów obniża się na poziomie od pięciu do ośmiu procent. Naukowcy twierdzą, że po takim pseudo-użyźniającym zabiegu ziemia potrzebuje kilku lat, by dawać takie plony, jak przed wypaleniem. Pożary powodowane niczym nieuzasadnionym „wzmocnieniem gleby” są głównym zagrożeniem dla lasów. Ogień szybko ogarnia ogromne połacie drzewostanów, doszczętnie niszcząc trwające od wieków działanie przyrody. Po pożarze las odradza się przez dziesiątki lat.

Działania związane z wypalaniem traw są prawnie zabronione. Kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach mające postać pożaru podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat dziesięciu.

13

MAR

2014

1791

razy

czytano

6178/7731

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.