Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Zaproszenie na Marsz Niepodległości

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zaproszenie na Marsz Niepodległości

Pierwszy Zawierciański Marsz Niepodległości wyruszy 11 listopada 2013 o godz. 15.30 spod zawierciańskiego Pomnika Nieznanego Żołnierza i Tablic Katyńskich. Jego uczestnicy przejdą na cmentarz parafialny, gdzie pod Pomnikiem Poległych w Bojach o Wolność Ojczyzny 1914-1920 zostaną złożone kwiaty.

– Listopadowe marsze niepodległości od kilku lat są ważne dla wszystkich, którzy pragną Polski niepodległej, wolnej i suwerennej – podkreśla Danuta Nowicka, przewodnicząca NSZZ Solidarność CMC Zawiercie. – Zapraszam wszystkich, którzy są dumni z Polski oraz pamiętają o bohaterach, którzy przelewali za nią krew. Organizatorzy (Solidarność Ziemi Zawierciańskiej) apelują o zabranie flag narodowych i zniczy, które zastąpią maszerującym pochodnie.

Zawierciański Marsz Niepodległości odbędzie się dokładnie w 95. rocznicę przekazania przez Radę Regencyjną komendy nad wojskiem polskim Józefowi Piłsudskiemu, twórcy czynu legionowego, który dzień wcześniej przyjechał do Warszawy z internowania w Magdeburgu. Tym samym Polska po 123 latach odzyskała niepodległość, ale warto przypomnieć, że prawdziwej suwerenności nie mieliśmy od czasu Sejmu Niemego w 1717 r. 10 lutego 1919 podczas inauguracyjnego posiedzenia Sejmu Ustawodawczego tak mówił Marszałek Józef Piłsudski: „Sąsiedzi nasi, z którymi pragnęlibyśmy żyć w pokoju i zgodnie, nie chcą zapomnieć o wiekowej słabości Polski, która tak długo stała otworem dla najazdów i była ofiarą narzucania jej obcej woli przemocą i siłą. Nie chcemy mieszać się do życia wewnętrznego któregokolwiek z naszych sąsiadów, lecz pozwolić nie możemy, by pod jakimkolwiek bądź pozorem, chociażby pod pozorem rzekomego dobrodziejstwa, naruszano nasze prawo do samodzielnego życia. (...) Nie oddamy ani piędzi ziemi polskiej, nie pozwolimy, by uszczuplano nasze granice, do których mamy prawo”.

– Te słowa pozostają cały czas aktualne. Dążenia do likwidacji, czy choćby pomniejszenia znaczenia Polski, były i są permanentne – zauważa Danuta Nowicka. – Będący mężami stanu politycy II Rzeczypospolitej potrafili im skutecznie przeciwdziałać. Ich obecni następcy jedynie zmienili ośrodek decyzyjny z Moskwy do innych stolic. Niestety, cały czas nie jest to Warszawa.

Swój wkład w odzyskanie Niepodległości mieli jednak nie tylko wielcy przywódcy, ale tysiące często bezimiennych żołnierzy, którzy ochotniczo stanęli w obronie granic Polski i wolności Polaków. Upamiętnia ich nie tylko Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie, ale liczne pomniki rozsiane po całym kraju, w tym Pomnik Poległych w Bojach o Wolność Ojczyzny 1914-1920. Wyryte są na nim nazwiska zawiercian, którzy dla Ojczyzny oddali życie.

– Większość z nich była ochotnikami. Chwycili za broń i założyli mundury, gdyż chcieli Niepodległej Polski. Oddajmy im hołd za to, że chcieli, a do tego potrafili swój cel osiągać – mówi Małgorzata Benc, liderka Solidarności Ziemi Zawierciańskiej. – Podczas Marszu Niepodległości nie powinno zabraknąć nikogo „zarażonego patriotyzmem”. Tym bardziej, że to impreza rodzinna, przygotowaliśmy dla najmłodszych 100 biało czerwonych chorągiewek.

Zawierciański Marsz Niepodległości przejdzie ulicami upamiętniającymi bohaterów dwuwiekowych bojów o suwerenną Polskę: Tadeusza Kościuszki (przywódcy insurekcji z 1794, do którego tytułu naczelnika nawiązał w 1918 Józef Piłsudski), Władysława Sikorskiego (m.in. dowódcy 5 Armii w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 oraz emigracyjnego premiera i naczelnego wodza w latach 1939-1943) oraz Ignacego Daszyńskiego (m.in. posła na Sejm Ustawodawczy, który już 3 października 1918 w parlamencie austriackim powiedział: „wszyscy Polacy zgodnie oświadczają, że (…) wszystkie trzy zabory mają być złączone i ogłoszone jako niepodległe państwo”). Na plakacie zachęcającym do udziału w marszu przedstawione są natomiast postacie marszałka Józefa Piłsudskiego, twórcy polskiego wojska oraz Romana Dmowskiego, walczącego o granice Rzeczpospolitej na konferencji w Wersalu.

– Choć ci wielcy Polacy reprezentowali różne barwy polityczne, a tym samym w wielu kwestiach się ze sobą nie zgadzali, to potrafili się zjednoczyć w imię większego, nadrzędnego celu: wolnej, suwerennej i niepodległej Polski – przypomina Małgorzata Benc. Uczestnikom marszu ulicami Zawiercia towarzyszyć będą melodie polskich pieśni patriotycznych i wojskowych. Oczywiście nie zabraknie wśród nich „Marszu Strzelców” zaczynającego się od słów „Hej, strzelcy, wraz! nad nami Orzeł Biały...”. Gdyż jak mówił marszałek Józef Piłsudski „Mamy Orła Białego, szumiącego nad głowami, mamy tysiące powodów, którymi serca nasze cieszyć możemy (...) Polskę być może czekają ciężkie przeżycia. Podczas kryzysów strzeżcie się agentur. Idźcie swoją drogą, służąc jedynie Polsce, miłując jedynie Polskę i nienawidząc tych, co służą obcym”.

Zawierciański Marsz Niepodległości zakończy o godz. 18 nabożeństwo w intencji Ojczyzny odprawione w kościele pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski.

Materiał nadesłany przez organizatorów Solidarność Ziemi Zawierciańskiej

05

LIS

2013

3898

razy

czytano

6110/7731

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.