Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Gala Laureatów – Głosowanie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Gala Laureatów – Głosowanie

Do 3 lutego potrwa głosowanie na osoby nominowane w tegorocznym Konkursie Laureatów. Zwycięzców plebiscytu poznamy podczas uroczystej gali, która w niedzielę, 10 lutego, odbędzie się w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu.

Konkurs zorganizowany przez Urząd Miejski jest formą wyróżnienia oraz podziękowania dla osób i instytucji, które w minionym roku aktywnie działały na rzecz Zawiercia. W sumie, w 6 kategoriach, nominowanych jest 30 mieszkańców, organizacji, przedsiębiorstw oraz wydarzeń.

O tym, kto spośród nominowanych zasłużył na zaszczytne miano „Laureata” w danej kategorii zdecydują mieszkańcy. Głosować można za pośrednictwem Internetu wypełniając formularz.


Z sylwetkami nominowanych można zapoznać się poniżej:

DZIEDZICTWO KULTUROWE – Tradycja i pamięć

Jurajski Szwadron Kawalerii im. Jana III Sobieskiego w barwach 20. Pułku Ułanów. To jedna z najbardziej znanych grup rekonstrukcyjnych działających w naszym regionie. Jurajski Szwadron Kawalerii uczestniczy w wielu uroczystościach patriotycznych organizowanych na terenie miasta. Szwoleżerów Prezydenta Zawiercia – jak są często nazywani – można spotkać podczas służby na uroczystościach z okazji święta Konstytucji 3 Maja oraz Narodowego Święta Niepodległości. Poprzez swoją działalność edukują młode pokolenie zawiercian, a także podtrzymują tradycje kawaleryjskie.

Koło Gospodyń Wiejskich Zawiercie – Skarżyce. Jest to jedno z najmłodszych kół działających na terenie Ziemi Zawierciańskiej. Wyróżnia się na tle innych tego typu organizacji odtworzeniem dawnych tradycji i obyczajów. KGW znane jest ze strojów, które nawiązują do XVII wiecznego ubioru szlacheckiego oraz tańców dworskich pochodzących z tej epoki. Panie aktywnie włączają się w organizację różnych imprez, podczas których częstują gości przepysznymi potrawami, które przyrządzane są według dawnych receptur.

Maciej Świderski. Wieloletni działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Zawierciańskiej, opiekun miejsc pamięci narodowej, grobów wojennych. Zainicjował w 2012 roku renowację grobu - pomnika partyzantów znajdującego się na terenie Kalinówki.

Miejski Ośrodek Kultury „Centrum”. Miejska instytucja kultury, której jedną z misji jest utrwalania i przekazywanie treści kultury: zwyczajów mikołajkowych i tradycji świąt Bożego Narodzenia podczas Jarmarku Mikołajkowego. Pierwszą edycję tej imprezy zorganizowano w 2012 roku na Placu im. Jana Pawła II.

Włodzimierz Gorzelak. Przewodniczący Społecznej Rady Kombatanckiej działającej przy Staroście Zawierciańskim. Pan Włodzimierz znany jest z wieloletniego zaangażowania na rzecz dbałości o miejsca pamięci narodowej, inicjowanie i organizację patriotycznych uroczystości. To także pomysłodawca i współtwórca obelisku katyńskiego.

KULTURA, SPORT, TURYSTYKA - Wydarzenie roku 2012

Awans męskiej drużyny siatkarskiej ALURON Warta Zawiercie do III Ligi. Drużyna, po reaktywacji zawierciańskiej piłki siatkowej, po pierwszym sezonie rozgrywkowym IV Ligii Śląskiego Związku Piłki Siatkowej, awansowała z pierwszego miejsca do III Ligii. Członkowie sportowego stowarzyszenia upowszechniają sport wśród osób dorosłych i młodzieży z terenu Ziemi Zawierciańskiej oraz propagują zdrowy tryb życia.

Dożynki z Chochołami. Gospodarzem Miejskiego Święta Plonów w 2012 roku było sołectwo Skarżyce. Zawierciańskie Dożynki zasłynęły w całym kraju dzięki słomianym chochołom, o których pisano i mówiono w regionalnych i ogólnopolskich mediach.

Koncert Metal vs. Core. To był największy klubowy koncert jaki do tej pory zorganizowano w naszym mieście. W klubie „Albero” przez trzy dni zagrało 16 zespołów, a klub odwiedziło blisko 400 osób z różnych części Polski.

Pokaz mody Paprocki & Brzozowski. Pokaz mody światowej sławy projektantów Marcina Paprockiego i Mariusza Brzozowskiego był jednym z ważniejszych wydarzeń roku 2012. To był pierwsza tego typu impreza w naszym mieście. Dumą napawa nas również fakt, że Mariusz Brzozowski jest rodowitym Zawiercianinem.

Zdobycie Złotego Certyfikatu przez Związek Gmin Jurajskich. W 2012 r. związek zdobył prestiżową nagrodę polskiej branży turystycznej za Najlepszy Produkt Turystyczny, jakim został „Szlak Orlich Gniazd”. Wyróżnienie przyznawane przez Polską Organizację Turystyczną, to nagroda dla wyjątkowych, atrakcyjnych, nowatorskich i przyjaznych turystom miejsc, obiektów, imprez oraz przedsięwzięć realizowanych na poziomie regionalnym i lokalnym.

KULTURA, SPORT, TURYSTYKA - Osobowość roku 2012

Andrzej Wójcik. Prezes Klubu Turystyki Kolarskiej Polskiego Towarzystwa Turystyczno – Krajoznawczego, działacz społeczny, organizator szeregu wypraw i rajdów kolarskich w kraju i za granicą. Przodownik turystyki kolarskiej, opiekun młodzieży. Andrzej Wójcik reprezentował także miasto Zawiercie podczas zagranicznych wyprawach kolarskich między innymi w Skandynawii i Chorwacji.

Bogdan Dworak. Zawierciański poeta, prozaik, publicysta, pisarz, felietonista i gawędziarz. Poeta Józef Baran w „Przystanku Marzenie” napisał, że to „Zagłoba Zawiercia”, czy też „Zawierciański Franz Fischer”. W 2012 roku wydał ósmą książkę „Mieszkam za darmo w każdym z was” – tym razem jest to wybór szkiców literackich z lat 2010 – 2012.

Józef Niedźwiecki. Filolog, teatrolog, teatroterapeuta, realizator trzynastu edycji Integracyjnych Spotkań Niepełnosprawnych (ISAN). Jego życiową dewizą jest hasło: „Życie jest teatrem”. Scenarzysta i reżyser ponad 80 scenicznych prezentacji teatralnych w wykonaniu młodzieży szkolnej, niepełnosprawnych oraz teatru integracyjnego przy Zawierciańskim Uniwersytecie Trzeciego Wieku.

Waldemar Karoń. Dyrektor Zespołu Szkół i Placówek Specjalnych im. Marii Grzegorzewskiej oraz prezes Stowarzyszenia „Z DOBREGO SERCA”. Od lat mocno zaangażowany w działalność na rzecz uczniów niepełnosprawnych i ich rodzin. Inicjator i organizator wielu przedsięwzięć promujących talenty i osiągnięcia uczniów niepełnosprawnych oraz akcji profilaktycznych i inicjatyw niosących pomoc finansową najbardziej potrzebującym uczniom. Inicjator jedynego z większych w Polsce Koncertu Charytatywnego organizowanego przez Szkołę Specjalną poświęconego problematyce osób niepełnosprawnych .Współpracuje z wieloma osobami zaangażowanymi w pomoc niepełnosprawnym m.in. Jasiem Melą , Krzysztofem "Jarym" Jaryczewskim.

Witold Leśniak. Sołtys zawierciańskiego sołectwa Skarżyce aktywnie działa na rzecz swojej małej ojczyzny, aktywizując mieszkańców tego malowniczego sołectwa do nieprzeciętnych działań. Podejmowane przez niego wędrówki „wstecz” doprowadzają nas do zaskakujących odkryć również faktów historycznych. Społecznik, aktywny realizator Strategii Promocji Zawiercia, lider działań we wszystkich obszarach społecznej aktywności.

SPOŁECZEŃSTWO - Żyć nie tylko dla siebie

Latarnicy: Małgorzata Głąb i Anna Gawrońska. Instruktorki Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej są lokalnymi animatorkami projektu „POLSKA CYFROWA RÓWNYCH SZANS”, który skierowany jest do „osób 50+”. Inicjatywa ma na celu wspieranie działań na rzecz podnoszenia kompetencji cyfrowych dorosłych Polaków. Zawierciańskie Latarniczki należą do najlepiej ocenianych animatorów projektu i spośród 2600 latarników z całego kraju zostały wyróżnione zaproszeniem prof. Danuty Hubner do Brukseli.

Ochotnicza Straż Pożarna w Marciszowie. Jednostka, obok swojej statutowej misji, angażuje się w organizację wydarzeń kulturalno-społecznych na terenie miasta. Ochotnicy wspierają charytatywne akcje, grają z Wielką Orkiestrą Świątecznej Pomocy, prowadzą także zadania resocjalizacyjne dziewcząt przebywających w Zakładzie Poprawczym i Schronisku dla Nieletnich w Zawierciu.

Regionalna Fundacja Pomocy Niewidomym, Warsztaty Terapii Zajęciowej w Zawierciu. Placówka wdraża osoby niepełnosprawne do osiągania optymalnego rozwoju samodzielności w różnych sferach życia. Rozwija u swoich podopiecznych umiejętności wykonywania czynności życia codziennego oraz zaradności osobistej, przygotowuje do życia w środowisku społecznym. Realizacja zadań, odbywa się poprzez pracę pod okiem wykwalifikowanych instruktorów-terapeutów w wyspecjalizowanych pracowniach rękodzielniczych.

TELECARE SP. Z O.O. Firma wdrożyła „Program profilaktyki żywieniowo - otyłościowej dla dzieci i młodzieży z powiatu zawierciańskiego”. Ponadto przedsiębiorstwo przygotowało projekt „Teleopieka medyczna dla weteranów powracających z misji wojskowych”. To ostatnie przedsięwzięcie zostało zaprezentowane w Sejmie na posiedzeniu Parlamentarnego Zespołu Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego. Projekt został przyjęty z wielkim entuzjazmem wśród przedstawicieli Ministerstw: Zdrowia, Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych, oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Kombatantów Misji Pokojowych ONZ.

Zawierciański Uniwersytet Trzeciego Wieku. Jedna z najprężniej działających w naszym mieście organizacji pozarządowych, która skupia w swoich szeregach 580 słuchaczy, organizuje działania w 23 sekcjach, skutecznie realizuje jeden ze swych statutowych celów, jakim jest upowszechnianie kultury, sportu i turystyki wśród mieszkańców Zawiercia w wieku „50 +”.

PROMOCJA ZIEMI ZAWIERCIAŃSKIEJ - Debiuty, innowacje, promocje

Agnieszka Seweryn. Dziennikarka „Głosu Regionu” oraz portalu informacyjnego „zawiercie.info” zajmująca się głownie tematyką kulturalną. Autorka licznych artykułów, wywiadów i felietonów publikowanych w prasie regionalnej. Jej drugą pasją jest fotografia. Na zdjęciach uwiecznia wydarzenia kulturalne naszego miasta oraz piękno jurajskiego krajobrazu.

Rodzinny zespół „Chojnacki MTB Team”. Kolarski team tworzą: Ewa, Mariusz, Jakub, Piotr i Kacper Chojnaccy. Rodzinna – drużynowo i indywidualnie – zdobyła wiele laurów w kolarstwie górskim. W 2012 roku Chojnaccy aktywnie włączyli się do zawierciańskiego Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, organizując zbiórkę pieniędzy w trakcie jazdy na rowerach trenażerowych. Uzbierali kilkaset złotych dzięki przejechanym kilometrom. Kolarska rodzina także w 2013 roku grała z nami podczas finału WOŚP.

Jurajska Organizacja Turystyczna. Organziacja w 2012 roku przygotowała cykl działań promocyjnych na krajowych targach turystycznych w Łodzi, Katowicach, Wrocławiu, Warszawie i Poznaniu, promując produkty turystyczne miasta i Powiatu Zawierciańskiego.

Klub NOVUM. Klub mieszczący się w Pałacyku Szymańskiego słynie z wielu jazzowych wydarzeń. Niewątpliwie najważniejszym z nich są Zaduszki Jazzowe, które już na stałe wpisały się do kalendarza prestiżowych imprez kulturalnych Zawiercia. Obecny szef klubu NOVUM, Tadeusz Pacan, dzięki swym rozległym kontaktom w świecie muzyki, gościł w klubie takie legendy polskiego jazzu, jak: Jan Ptaszyn Wróblewski, Adam Banach, Grzegorz Kopołka, Jerzy Piotrowski, Jerzy Milian, Zbyszek Lewandowski, Stanisław Sojka, czy Tadeusz Szwed.

PATMAN CREW. Grupa taneczna, którą tworzą: Marcin Piotrowski , Patrycja Grzebieluch oraz Martyna Buła. Półfinaliści emitowanego w telewizji Polsat programu „Got to dance –Tylko taniec”. Tancerze są doskonale znani w naszym mieście z występów podczas Dni Zawiercia, Majówek, wydarzeń charytatywnych. Ostatnio zorganizowali również pierwszy w naszym mieście flash mob podczas Jarmarku Mikołajkowego.

GOSPODARKA - Perły działań gospodarczych

ANRO. To przedsiębiorstwo rodzinne z siedzibą w Zawierciu-Kromołowie. Przedsiębiorstwo jest czołowym producentem oznaczeń bezpieczeństwa i systemów informacji wizualnej. Oprócz części produkcyjnej firma ANRO specjalizuje się również we wprowadzaniu oraz wdrażaniu na polskim rynku profesjonalnych rozwiązań z zakresu BHP i PPOŻ. ANRO, jako zakład pracy chronionej, uhonorowany został statuetką „Lodołamacze 2012”. Firma zdobyła również tytuł „Ambasadora Firm Rodzinnych 2012 na Śląsku”.

ALURON. Działa na polskim rynku od 2002 r. jako firma nastawiona na wdrażanie nowych technologii w branży okien i drzwi. Przedsiębiorstwo jest doskonale rozpoznawane w branży i zaliczane do europejskiej czołówki. Firma stale rozwija się. W 2012 roku przedsiębiorstwo uruchomiło swój zakład w Strefie Aktywności Gospodarczej.

Browar na Jurze. Zakład specjalizuje się w warzeniu piw typu pilzneńskiego oraz górnej fermentacji. Wytwarza rocznie około 20 tysięcy hektolitrów piwa, które jest sprzedawane w szklanych butelkach i w beczkach typu keg. W ofercie browaru są zarówno piwa pasteryzowane jak i niepasteryzowane. Wśród nich znajduje się również piwo „Zawiercie”.

Centrum Inicjatyw Lokalnych. To organizacja pożytku publicznego, która od początku swojej działalności zorientowana jest na animowanie i wspieranie organizacji pozarządowych. CIL zrealizował wiele projektów na rzecz rozwoju społeczności Ziemi Zawierciańskiej, a obszarem szczególnego zainteresowania tej organizacji są kwestie związane z budowaniem społeczeństwa obywatelskiego, przeciwdziałaniem wykluczeniu społecznemu oraz aktywizacją zawodową.

PSS SPOŁEM. Powszechna Spółdzielnia Spożywców jest przedsiębiorstwem handlowo-produkcyjnym, zatrudniającym ponad 200 osób. W 2012 roku Spółdzielnia postawiła na rozwój i unowocześnienie placówek handlowych . Dzięki tej inicjatywie swoje oblicze zmieniły między innymi sklepy „Nasz Dom” oraz „Centrum”.

21

STY

2013

10494

razy

czytano

6961/7733

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.