Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Leszek Dutka – Honorowy Obywatel Miasta

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Leszek Dutka – Honorowy Obywatel Miasta

27 czerwca radni przyznali Honorowe Obywatelstwo Miasta Leszkowi Dutce, jednak główne uroczystości związane z nadaniem tej godności odbędą się na przełomie września i października, gdy zorganizowana zostanie wystawa prac artysty w naszym mieście.

Leszek Dutka od 3 roku życia związany jest z Zawierciem. Tutaj zaczęła się jego edukacja i przygoda ze sztuką. Od 6 roku życia do końca wojny pobierał naukę gry na fortepianie u Pani Zofii Kalinowskiej. Rysunku uczył Go prof. Henryk Mytykowski, malarstwa Janina Jaskólska.

W Zawierciu objawiał i rozwijał swoje rozliczne talenty - plastyczne i muzyczne. Był organistą w kościele p.w. św. Piotra i Pawła. W Zawierciu, w 1943 r., w prywatnym mieszkaniu Pani Teresy Tymienieckiej, zorganizował konspiracyjną, pierwszą swoją wystawę. Zaprezentowane obrazy olejne z lat 1937-1943 ocenione były jako „zadziwiająco dojrzałe i samodzielne”.

Po wojnie wyjechał do Krakowa gdzie studiował równolegle architekturę na Politechnice Krakowskiej i malarstwo w pracowni prof. Hanny Rudzkiej – Cybis na Akademii Sztuk Pięknych, które zakończył z wyróżnieniem. Nie urodził się w Zawierciu, ale zawsze z ogromnym sentymentem podkreśla swoje związki z naszym miastem. Nigdy nie odmówił współpracy ze środowiskiem twórców i animatorów kultury. W latach osiemdziesiątych uczestniczył w zawierciańskich plenerach dla młodzieży i dorosłych. Wielokrotnie wystawiał swoje prace na indywidualnych wystawach, ostatnia wystawa miała miejsce w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”, w 2003 r. czym zainicjowała działalność „Fruwającej Galerii”. Szczególnie bliskie związki łączą malarza z I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Bywał w szkole. Młodzież w czasie wycieczek polonistycznych odwiedzała mistrza w jego pracowni w Krakowie przy ul. Sławkowskiej.

Podczas wystaw organizowanych poza granicami naszego miasta podkreśla swoją zawierciańskość, a Zawiercie nie ma drugiego takiego artysty o tak szerokim spectrum znajomości sztuki. W Jego przypadku to i rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika i modne ostatnio instalacje, ale także muzyka i poezja. Pisał również, poświęcone sztuce, eseje. Jest znany także jako architekt. Projektował między innymi obiekty Fabryki Naczyń Emaliowanych w Myszkowie. Jest „ojcem” chorzowskiego pomnika żyrafy w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. - Kto zna życiorys Leszka Dutki ten wie, że jest w nim także Rararium: rysunki rzeźby i obrazy od pierwszego namalowanego w 1937 r. po te, na których niemal jeszcze nie obeschła farba. Jego Rararium oznacza zbiór rzeczy rzadkich, rarytasów, fenomenów, osobliwości i doskonałości – powiedziała o mistrzu Maria Zientara, Kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.

Mistrz na swoim artystycznym koncie ma 88 wystaw zbiorowych i 28 indywidualnych w tym:

1996 r. – Retrospektywna wystawa na inaugurację Dolnego Pałacu Sztuki; Wystawa „Postacie i Ptaki” w TSBW Husum Niemcy.

1993 r. – „Rararium” 1937-1997 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

1998 r. – „Rararium II” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa „Dom Hipolitów”.

1999 r. – „Rararium II i pół” Galeria „m”, galeria „Pryzmat” – „Jubileusze”.

2000 – RARARIUM III w GALERII CANTABILE w Krakowie, 2001 – Galeria „Centrum” – „Manhattan 2001”

Jesienią ubiegłego roku dużą wystawę prac nestora krakowskich plastyków zorganizowało Nowohuckie Centrum Kultury.

Od 23 marca do 10 czerwca 2012 r. w cyklu „Galeria żywa” Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało bogaty przegląd twórczości Leszka Dutki.

Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Polskim w Chicago, a także w prywatnych kolekcjach: Christiana Stöhrmana w Husum, Margot i Dietera Lolhofelów w Norymberdze.

Honorowy Obywatel Zawiercia jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej popularnych artystów. Prezes i założyciel Fundacji im. Hanny Rudzkiej – Cybisowej. Przez wiele lat był Prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tę funkcję, dziś jako 91 latek, pełni Honorowo. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przyznanym z okazji 150-lecia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (2003). Kawaler najwyższego odznaczenia w dziedzinie sztuki „ Gloria Artis” nadanego przez Prezydenta RP (2006). Z rekomendacji Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Artystów Plastyków nagrodzony Medalem Vive l’ art. im. Witolda Wojtkiewicza (oznaczonym nr 1.) za wystawę „Płonący ptak” zrealizowaną z okazji 70-lecia pracy twórczej (2008).

Honorowe obywatelstwo dla Leszka Dutki jest wyrazem wdzięczności za jego wkład w kulturę. Jest nobilitacją Zawiercia, znakiem szczególnym miasta, które będzie kojarzyć się z tym, co w polskiej kulturze najlepsze – uzasadnił decyzję o przyznaniu Leszkowi Dutce Honorowego Obywatelstwa Miasta Zawiercia prezydent Ryszard Mach, który był wnioskodawcą uchwały.

27

CZE

2012

4358

razy

czytano

7189/7731

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.