Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Benefis Jana Jończyka

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Benefis Jana Jończyka

Jan Jończyk, dla jednych Mistrz Jan, dla innych po prostu Jasiek, dla wszystkich jednak wielki zawierciański artysta, malarz, twórca wielu dzieł, które znane są zarówno w kraju jak i za granicą. Jan Jończyk jako jeden z pierwszych mieszkańców powojennego Zawiercia ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie na Wydziale Architektury Wnętrz, bo, jak sam przyznaje, chciał zostać księdzem, albo malarzem. Padło na malarstwo, któremu artysta został wierny do dziś.

W piątek, w Klubie "Novum" odbył się Benefis Jana Jończyka z okazji jego 45-lecia działalności artystycznej. Malarz jeszcze przed finisażem wystawy w MOK-u zaprosił wszystkich gości do klubu, gdzie postanowił pokazać prace z prywatnej kolekcji. Niemałym zaskoczeniem zarówno dla samego Mistrza jak i dla zaproszonych gości okazał się zorganizowany przez przyjaciół i znajomych we współpracy z Wydziałem Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki Urzędu Miejskiego Benefis z okazji 45-lecia działalności artystycznej Jana Jończyka. Wzruszony artysta zasiadł na honorowym miejscu i z niekrytym wzruszeniem przy dźwiękach "Ballady o cudownych narodzinach" Ewy Demarczyk rozpoczął opowieść o swoim życiu, pracy, miłości do malarstwa i powrocie do Zawiercia.

- Dla mnie oknem jest cała sztuka, ale również chciałbym wiedzieć, co znajduje się za tym oknem. Nie jest to łatwe. Tak przekonywać może przedstawiciel starszego pokolenia, wierny linii kolorystów, po trosze romantyk, po trosze kontynuator atmosfery młodopolskiej. Mam jednak prawo - jako twórca -oczekiwać od tych, którzy patrzą na moje prace, aby odczuwali wzruszenia podobne do tych, które skłoniły mnie do stworzenia tych obrazów - mówi Jan Jończyk.

Wielką niespodzianką dla Jana Jończyka okazała się prezentacja slajdów i nagrań filmowych, udostępnionych przez córkę Jubilata, także przez Sławomira Smolenia z Jurassic Photo Team i Przemysława Pałuchę z Zawierciańskiego Klubu Filmowego. Zdjęć czasem bardzo prywatnych, ukazujących życie i twórczość artysty w minionym półwieczu. Malarz przy okazji oglądania fotografii wspominał spotkania ze znajomymi, letnią pracownię w Morsku, gdzie każde okno zaakcentowane jest dziełem sztuki, pracę z dziećmi i studentami, którym stara się przekazać cenne wartości i wrażliwość artystyczną oraz uczy ukazywać piękno otaczającej natury, która "wie najlepiej, co małe ma być, a co duże, co w krąg ma się roztaczać, a co ma tonąć w głębi".

Wśród gości obecnych na Benefisie Jana Jończyka pojawili się jego przyjaciele, nauczyciele, rodzina, sąsiedzi, miłośnicy jego malarstwa. W Salonach Twórczości Jana Jończyka, podczas jubileuszowego wieczoru artysty każdy pragnął wyrazić wdzięczność za działania na rzecz miasta oraz za dar na rzecz Fundacji "Auxilium". 20 obrazów z 20-letniej podróży artystycznej zostało przekazane podczas XX, jubileuszowego koncertu "Wiesław Ochman i Jego Goście". Wśród osób winszujących Jubilatowi nie zabrakło Henryka Górnego, dawnego nauczyciela Jana Jończyka, ks. Stanisława Wybańskiego, proboszcza parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Skarżycach, Czesława Kaweckiego, prezesa Fundacji "Auxilium", Ryszarda Macha, prezydenta miasta, którzy przygotowali specjalnie na tą niecodzienną okoliczność niespodzianki dla Mistrza i przyjaciela.

"Jan Jończyk to postać znana w świecie zawierciańskiej inteligencji oraz w gronie artystów malarzy, związany z działalnością Wiesława Ochmana, ale nie tylko. Od lat organizowane były wystawy twórczości artysty, dzięki którym nawiązana została współpraca Zawiercia z różnymi miastami. Jan Jończyk organizował plenery artystyczne na Jurze, po których Zawiercie bogaciło się o kolejne obrazy. Nawiązał także współpracę z Akademią Sztuk Pięknych, dzięki której zrealizowany został cykl warsztatów rzeźbiarskich i malarskich z udziałem studentów oraz nauczycieli akademickich. Owoce tych praktyk – czyli akcenty rzeźbiarskie - można oglądać w Parku Mickiewicza i na terenie OSIR-u, gdzie powstała wystawa plenerowa niektórych prac. We wrześniu nastąpi kontynuacja tych warsztatów" - mówi Ryszard Mach, prezydent Zawiercia.

Uroczystość jubileuszową uświetnili również młodzi artyści z Młodzieżowego Ośrodka Twórczości w Zawierciu. Dla Jana Jończyka muzyczny upominek w towarzystwie Leopolda Stawarza oraz przy akompaniamencie Michała Rusa przygotowali: Anna Powązka, Katarzyna Kubicz, Robert Palka, Magdalena Koryl, Natalia Skręt, Klaudia Bargieł, Barbara Kucera. Ulubiony taniec Jana Jończyka - czyli zmysłowe tango argentyńskie - wykonali ze specjalnymi życzeniami dla jubilata Stefka i Emek Wróblowie. Do muzycznych życzeń dołączyła się również Grażyna Ferdyn, naczelnik Wydziału Upowszechniania Kultury, Rekreacji i Turystyki UM, która zaśpiewała utwór pt. "Zaproszenie na bal", a także Tadeusz Pacan i Jerzy Kazior dedykując jubilatowi "The man i love" Georga Gershvina. Wieczór poprowadzili znawcy sztuki i miłośnicy twórczości Jana Jończyka Maryla Ptak i Andrzej Borkiewicz, a nad realizacją Benefisu czuwali: Grażyna Ferdyn i Michał Oleś.

28

MAJ

2012

5243

razy

czytano

7229/7731

A. Seweryn, foto Urząd Miejski

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.