Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Najpierw uroczyście, później zwyczajnie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Najpierw uroczyście, później zwyczajnie

Dwukrotnie na obradach spotkali się 31 sierpnia zawierciańscy radni. Podczas uroczystej sesji wręczono Władysławowi Żukowi Akt Nadania Honorowego Obywatelstwa Miasta Zawiercia. Po południu radni zrealizowali porządek zwyczajnego posiedzenia. 

Takich tłumów sala sesyjna zawierciańskiego magistratu dawno nie widziała. Razem z laureatem świętowali uczniowie oraz nauczyciele miejskich oraz powiatowych placówek oświatowych, które wielokrotnie uczestniczyły w żywych lekcjach historii prowadzonych przez Władysława Żuka. Przybyli Jego najbliżsi, znajomi i przyjaciele, a tych ostatnich w Zawierciu Honorowemu Obywatelowi nie brakuje.

Wspaniałą narrację podniosłemu posiedzeniu zapewnił redaktor Polskiego Radia Katowice, Wojciech Pacula. Przygotowana we współpracy z miejskimi urzędnikami multimedialna prezentacja pt. „Ten, który przeżył” przybliżyła nam postać drugiego – po Wiesławie Ochmanie – Honorowego Obywatela Miasta Zawiercia.

- W południowym rejonie Starego Miasta położona jest ulica Piwna z kościołem św. Marcina i poaugustiańskim klasztorem. Właśnie tu, 7 października 1919 roku, w kamiennicy przy ulicy Piwnej 39 urodził się Władysław Żuk – rozpoczął red. Pacula przybliżać zawiercianom sylwetkę osoby, która za  ochronę i upowszechnianie dziedzictwa narodowego oraz działania na rzecz samorządowej współpracy miast partnerskich Zawiercie i Ebensee otrzymała najwyższe, przyznawane przez miejskich rajców wyróżnienie. 

- Urodził się w Warszawie, ale swoje miejsce na ziemi znalazł w Ebensee, w niewielkiej krainie Salzkammergut w Austrii. Po wielu latach powrócił do Polski i zamieszkał w Zawierciu. Naoczny świadek najtragiczniejszych wydarzeń w historii Europy i Świata. Pielęgnuję polską historię w Austrii, dba o polski cmentarz i to, by pamięć o ludziach, którzy oddali swe życie za wolność i pokój nie zginęła – głosiła treść laudacji. 

Wręczenia Aktu Nadania Honorowego Obywatelstwa wraz z uchwałą dokonał Edmund Kłósek, przewodniczący Rady Miejskiej, a pamiątkowe wyróżnienie Władysławowi Żukowi wręczył prezydent Ryszard Mach, któremu Rada powierzyła zaszczytny obowiązek wykonania uchwały.

- Tytuł Honorowego Obywatela Miasta jest  wyrazem  najwyższego wyróżnienia za wybitne zasługi dla dobra Miasta, jest dowodem uznania za  utrwalanie humanistycznych idei i treści. W każdej społeczności żyją ludzie niezwykli, wybitni,  cieszący się ponadprzeciętnym zaufaniem społecznym, budzący sympatię, podziw, uznanie i szacunek. Jest to na pewno jedno z najcenniejszych w życiu wyróżnień, jakie może spotkać człowieka oddanego miastu, miejscom, które wybrał mu los – powiedział prezydent Ryszard Mach.

- Akt nadania Honorowego Obywatelstwa jest wyrazem naszej wdzięczności i uznania dla Pana odwagi wobec zbrodni hitlerowskich, wobec nazistowskiej zagłady - wyrazem naszej solidarności z Pana wysiłkami ochronienia od zapomnienia najtragiczniejszych kart historii XX wieku. Jest wyrazem naszego szacunku dla dziedzictwa narodowego, Pana wiedzy, doświadczeń i zasług w jego upowszechnianie i ochronę. Akt nadania tego zaszczytnego tytułu kreuje wizerunek Zawiercia - miasta przyjaznego obywatelom świata i humanistom Europy, jest nadaniem godności całemu miastu. Dziś, kolejny raz, możemy być dumni i szczęśliwi mogąc szczycić się Honorowym Obywatelem Miasta – osobowością znamienitą, ujmująco serdeczną i oddaną zawierciańskiej krainie – kontynuował swoje wystąpienie Ryszard Mach. 

Gratulacje Honorowemu Obywatelowi Zawiercia złożyli: miejscy radni, wicewojewoda śląski, Stanisław Dąbrowa, starosta Rafał Krupa wraz z przewodniczącym Rady Powiatu Adamem Rozlachem, radni Sejmiku Śląskiego oraz przedstawiciele organizacji społecznych i politycznych działających na terenie Ziemi Zawierciańskiej.

***

Od wyboru sekretarza sesji – został nim Jarosław Chłosta, zatwierdzenia zmienionego porządku obrad oraz przyjęcia protokołu z poprzedniego, nadzwyczajnego posiedzenia rozpoczął się 31 sierpnia zwyczajny tryb procedowania Rady Miejskiej w Zawierciu. Na wniosek prezydenta, z porządku obrad zdjęto punkt dotyczący głosowania nad uchwałą w sprawie przeprowadzenia konsultacja społecznych w związku z przygotowywanymi statutami osiedli oraz sołectw.

Radni przyjęli informację z wykorzystywania przez gminę środków unijnych. Miasto posiada trzynaście projektów, które otrzymały dofinansowanie z europejskich funduszy w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007 – 2013, a jeden z projektów otrzymał wsparcie z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Oprócz tego gmina złożyła trzy kolejne projekty w konkursach ogłaszanych przez Urząd Marszałkowski w Katowicach. Wdrażaniem europejskich przedsięwzięć w Urzędzie Miejskim zajmują się dwa wydziały: Realizacji Projektów oraz Rozwoju i Promocji Miasta. 

Radni przyjęli także informację na temat realizacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji oraz zapoznali się z informacją prezydenta na temat prac związanych z aktualizacją Strategii Rozwoju Miasta, którą zreferował Wojciech Dziąbek, naczelnik Wydziału Rozwoju i Promocji Miasta.

Dokument przygotowywany jest przy pomocy powszechnie stosowanej w krajach Unii metody aktywnego planowania strategicznego. Przeprowadzono strategiczne warsztaty z lokalnymi ekspertami, dokonano również analizy własnych źródeł wtórnych. Koncepcja strategii przygotowywana jest przy udziale lokalnej społeczności, która może włączyć się w jej przygotowanie dzięki szerokim konsultacjom społecznym.

Do chwili przygotowania informacji do magistratu wpłynęło ponad czterdzieści kwestionariuszy. Wojciech Dziąbek przybliżył radnym dotychczasowe wyniki prowadzonej ankietyzacji.

Wśród mieszkańców przeważają nastroje w większości pozytywne. Zawiercianie dostrzegają zmiany, choć uważają, że jest ich wciąż za mało. Jako największy problem miasta najczęściej wymieniono bezrobocie, a wśród najważniejszych zadań na najbliższą dekadę badani  najczęściej wskazywali na rozwój przedsiębiorczości oraz szeroko pojętej infrastruktury.

Mieszkańcy do mocnych stron naszej wspólnoty samorządowej zaliczyli lokalizację miasta, Jurę Krakowsko-Częstochowską, dobre połączenia komunikacyjne oraz tereny zielni miejskiej. Wśród problemów wskazano bezrobocie, brak rynku, galerii handlowej, dobrego kina i miejsc rozrywki. W zakresie infrastruktury wymieniono brak obwodnicy i miejsc parkingowych.

Podsumowując  tę część referowanej informacji, naczelnik zauważył, że opinie mieszkańców pokrywają się ze zdaniem ekspertów. Miasto potrzebuje rewitalizacji centrum, a mieszkańcy oczekują przestrzeni publicznej, w którą wkomponowane zostanie nowoczesne centrum handlowo-rozrywkowe.
W. Dziąbek przypomniał, że strategia jest dokumentem aktywnym, pozwalającym na dokonywanie korekt, a dokument określa cele długoterminowe, świadomie przyjęte i zrozumiałe przez pracowników magistratu i instytucji miejskich świadczących usługi dla mieszkańców.

Naczelnik przedstawił także misję, jaką omawiany plan ma do wykonania. Zadaniem strategii będzie aktywizacji mieszkańców. Dokument winien min. in. wspomagać lokalnych przedsiębiorców oraz przekonywująco  uzasadnić, iż warto zostać w mieście posiadającym rozwojowe perspektywy.

W punkcie dotyczącym zapytań o głos poprosiło dziesięciu radnych. Tematykę interpelacji stanowiły sprawy infrastruktury miejskiej i powiatowej oraz szeroko rozumiane kwestie społeczne. Odpowiedzi na pytania radnych udzielał prezydent Ryszard Mach, jego zastępcy Wojciech Mikuła i Marek Kozieł oraz szefowie wydziałów i jednostek podległych miastu.

Podczas sesji radni znowelizowali miejski budżet. Wprowadzone podczas sesji zmiany zakładają między innymi  zwiększenie planu wydatków o ponad 400 tysięcy złotych na zakup samochodu bojowego oraz potrzebnego sprzętu ratowniczego dla OSP Marciszów.  Całkowity koszt zakupu wynosi ponad 860 tysięcy złotych i dotowany jest z środków Komendy Głównej Straży Pożarnej. Radni o kwotę przekraczającą 222 tysięcy złotych zwiększyli  plan wydatków Miejskiego Ośrodka Kultury. Pieniądze  przeznaczone zostaną na rozbudowę infrastruktury informatycznej, dofinansowanie dożynek  i zakup nowoczesnego, cyfrowego projektora, który współfinansowany będzie ze środków Państwowego Instytutu Sztuki Filmowej.

Ustalono także tryb prac nad przygotowaniem przyszłorocznego budżetu. Pozytywnie przegłosowane rozwiązanie określa szczegółowość  projektu uchwały, wymienia wymogi uzasadnień oraz materiałów informacyjnych towarzyszących budżetowi, przedstawia jednostkom organizacyjnym gminy ich obowiązki wynikające z przygotowaniem dokumentu oraz ustala harmonogram prac zwianych z przygotowaniem uchwały.

Podczas sierpniowej sesji zdecydowano o przystąpieniu do sporządzenia zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszarów obejmujących Strefę Aktywności Gospodarczej położonych w rejonie ulic Wojska Polskiego oraz Myśliwskiej. Przyjęto także min. in. uchwały w sprawie wprowadzenia regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów oraz uchwałę w sprawie szczegółowych zasad, trybu, rodzajów i wysokości nagród sportowych przyznawanych dla zawodników i trenerów za wysokie wyniki sportowe w międzynarodowym lub krajowym współzawodnictwie sportowym.

Kolejna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu odbędzie się 28 września, a jej porządek dostępny będzie na miejskiej stronie internetowej w zakładce Rada Miejska.

01

WRZ

2011

3541

razy

czytano

7021/7732

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.