Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Prorozwojowa konferencja

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Prorozwojowa konferencja

10 maja w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu odbyła się konferencja poświęcona sto dziesiątej rocznicy uruchomienia wielkiego pieca w zawierciańskiej hucie. Honorowy patronat nad sympozjum poświęconemu wpływowi przemysłu na rozwój miasta objęli: prezydent Ryszard Mach, prezes CMC Zawiercie Jerzy Kozicz oraz Prezes Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego w Polsce prof. Dr. hab. inż. Janusz Szpytko.

Trwająca ponad dwie godziny dyskusja skupiła się na przeszłości, teraźniejszości oraz przyszłości przemysłowej miasta. W swoim wystąpieniu, prezydent Ryszard Mach podkreślił ogromne znaczeniu huty. - Dziś na tej sali padnie wiele ważnych słów na temat dalszych losów naszego miasta, które przecież realnie związane są z CMC Zawiercie. Wspomniane przedsiębiorstwo należy do grupy firm zatrudniających najwięcej osób mieszkających w mieście, ale także na terenie powiatu zawierciańskiego. Nie sposób o tym nie wspominać, gdy rozważa się dalsze perspektywy rozwoju Zawiercia i jego infrastruktury – powiedział. - Wspierając działalność charytatywną, pozarządową, sportową i kulturalną, CMC Zawiercie stale włącza się w budowanie społeczeństwa obywatelskiego – kontynuował swoje wystąpienie prezydent.

Dalsza część przemówienia Ryszarda Macha dotyczyła infrastruktury drogowej i inwestycji, które w znaczący sposób usprawniły oraz poprawiły bezpieczeństwo na zawierciańskich drogach. W części poświęconej rozwojowi miasta, prezydent przypomniał, że największym kapitałem miasta są młodzi ludzi. Dlatego w swojej samorządowej pracy wiele miejsca poświęcił na dostosowywanie kierunków ponadgimnazjalnego kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy.

O tradycjach hutniczych, których w okolicach Zawiercia doszukiwać można się już w XV wieku mówił Zdzisław Kuźniak. Kolejni prelegenci wspominali o historii i kolejnych etapach rozwoju zawierciańskiej huty. Prof. dr. hab. inż. Janusz Szpytko w swoim referacie przypomniał, że Zawiercie ma wiele atutów, które są atrakcyjne dla inwestorów. Wśród nich prezes SITPH wymienił min. in. połączenia kolejowe, pobliskie lotnisko w Pyrzowicach oraz bliskość turystycznych szlaków.

Konferencję zakończyła wystawa zdjęć dawnej i obecnej huty oraz ekspozycja pamiątek związanych z tutejszym hutnictwem. Ostatnim etapem spotkania hutników było zwiedzanie huty oraz ogrodzienieckiego zamku.

10

MAJ

2011

7353

razy

czytano

7829/7869

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.