Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Zaklęte w szkle i metalu – szlak zawierciańskich kobiet

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zaklęte w szkle i metalu – szlak zawierciańskich kobiet

Projekt realizowany przez Miejski Ośrodek Kultury „Centrum” w Zawierciu zakładał wykonanie dwóch rzeźb parkowych z jakże ważnych dla Zawiercia materiałów – stali oraz szkła. Powstałe dzieła znajduja się w Parku im. Tadeusza Kościuszki.

Wykonane rzeźby upamiętniają dwie ważne dla Zawiercia osobowości:

  • Michalina Isaak - zapisała się w historii Polski jako wybitna podróżniczka i entomolożka, która samodzielnie wybrała się do Puszczy Amazońskiej, by badać motyle. Jej wkład w rozwój polskiej entomologii jest niezrównany, sama skromnie przyznawała, że kontynuowała jedynie dzieło swojego ukochanego męża. Należy podkreślić, że działała na początku XX w, a więc dokonywała rzeczy wtedy dla kobiet nieosiągalnych.
  • Zawierciańskie „Szklarki” – pracownice Huty Szkła Gospodarczego „Zawiercie”. To przedstawicielki ogromnej grupy kobiet, pracujących na przeróżnych stanowiskach produkcyjnych, wymagających w wielu sytuacjach nadludzkiej siły, sprawności a zarazem delikatności, wyrafinowania i artystycznego zacięcia. To projektantki, technolożki, zdobniczki, pomocnice hutnika, magazynierki i wiele innych kobiet, które oddały swoją pracę, pasję ale nierzadko też zdrowie trudnemu materiałowi, jakim jest szkło.

 

Działania projektowe rozpoczęły spotkania edukacyjne, które polegały na pracy z projektantami, artystami szkła oraz rzeźbiarzami przy koncepcjach projektowych. Były to warsztaty plastyczne, które pozwoliły stworzyć elementy składowe każdej kompozycji. Wzmocnione zostały wykładami opowiadającymi dwie historie zawierciańskich kobiet poprowadzonymi przez wykwalifikowanego historyka.

Stworzone przez uczestników koncepcje posłużyły projektantom i artystom do przygotowania gotowych i technologicznie możliwych do wykonania elementów składowych każdej z rzeźb. Po wykonaniu projektów wszystkich dwóch kompozycji rozpoczął się etap prac technologicznych, z których przygotowany został reportaż zdjęciowy pokazujący poszczególne etapy działań.

Całość zadania została zwieńczona stałą ekspozycją rzeźb parkowych, która jest szeroko dostępną formą obcowania ze sztuką. Dodatkowym elementem tych działań jest katalog, który stanowi formę zapisu całego projektu, prac uczestników, działań edukacyjnych oraz etapów tworzenia rzeźb i efektów końcowych. Katalog w formie elektronicznej został zamieszczony na stronie internetowej MOK Zawiercie.

Przy projekcie współpracowała Galeria Stara Łaźnia w Zawierciu poprzez udostępnienie powierzchni na realizację warsztatów, nadzór merytoryczny, współorganizację warsztatów oraz promocję projektu.

 

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

25

STY

2024

328

razy

czytano

23/7694

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.