Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Festiwal Miedzianka po Drodze w Zawierciu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Festiwal Miedzianka po Drodze w Zawierciu

2 września wędrowny festiwal literacki Miedzianka po Drodze zawita do Zawiercia. Tegoroczna edycja skoncentruje się na Ziemi – wspólnym domu i ekologii. Na literackiej trasie spotkać będzie można Mariusza Szczygła, Filipa Springera, Julię Fiedorczuk, Jarosława Mikołajewskiego, Ewę Plutę, Witolda Szabłowskiego i wielu innych.

Kolejna edycja wędrującego festiwalu literackiego Miedzianka po Drodze rozpoczęła się 27 sierpnia w Gliwicach i przez tydzień odwiedza kolejne miasta. Finałowym przystankiem na trasie jest Zawiercie. Na uczestników czeka spacer po czwartej przyrodzie, spotkania autorskie, literacka telewizja śniadaniowa, kino letnie Fundacji Deloitte, wspólne czytanie, lekcja poezji i improwizowany spektakl Teatru Klancyk.

Ostatni dzień festiwalu rozpocznie się już o 7.00, zorganizowanym we współpracy z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, spacerem ze Stanisławem Łubieńskim, a zakończy po 22.00 plenerowym czytaniem ulubionych tekstów autorek i autorów festiwalu. W międzyczasie w otoczeniu Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu na gości festiwalu czekają rozmowy z twórczyniami i twórcami literatury: Klaudią Pieszczoch, Ewą Plutą, Witoldem Szabłowskim, Szymonem Opryszkiem i Jarosławem Mikołajewskim. O 16.00 z czytelnikami spotka się Julia Fiedorczuk, która przygotowała lekcję poezji. Wieczorem zaś organizatorzy zapraszają na film i improwizowany spektakl.

Tym razem hasłem przewodnim festiwalu jest oikos, co po grecku oznacza „dom”. Organizatorzy chcą zwrócić uwagę na wspólną odpowiedzialność za planetę, o którą trzeba zadbać, aby można było dalej na niej żyć.

To właśnie od słowa oikos wywodzi się przedrostek eko – ten sam, który łączy ekologię – wiedzę o domu z ekonomią – normami rządzącymi domem.

– W czasie tegorocznej edycji festiwalu Miedzianka po Drodze spróbujemy się dowiedzieć, co też się z nami stało, że zapomnieliśmy o tak bliskim pokrewieństwie tych dwóch słów – zapowiada Filip Springer, dyrektor programowy festiwalu.

30

SIE

2023

914

razy

czytano

247/7767

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.