Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Apel w sprawie nietoperzy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Apel w sprawie nietoperzy

nowa

Apelujemy do środowisk związanych z turystyką jaskiniową oraz osób indywidualnych o to, by nie wchodzić do jaskiń w okresie zimowym. Nasza obecność wybudza nietoperze ze snu, co może skutkować ich śmiercią.

W związku ze zbliżającym się okresem zimowym i spadkiem temperatur, zwracamy się z apelem o to, by nie wchodzić do jaskiń, starych fortów oraz piwnic, które często są siedliskiem wielu gatunków zwierząt.

Zima jest zawsze trudnym okresem dla zwierząt. Wyjątkowe pod tym względem są nietoperze zimujące w jaskiniach od 1 listopada do 15 kwietnia. Nietoperze zapadają w sen zimowy – hibernację. To stan długotrwałego odrętwienia, przerywanego krótkotrwałymi okresami aktywności. Najczęściej trwa ona w okresie jesienno - zimowym. W tym  czasie nietoperze wykorzystują zgromadzone zasoby tłuszczu i dzięki niemu mogą przetrwać zimę. To dla nietoperzy okres krytyczny z uwagi na brak dostępu do pokarmu.

Nietoperze na swe zimowiska wybierają schronienia zapewniające im optymalne warunki mikroklimatyczne charakteryzujące się stałą, stosunkowo niską temperaturą otoczenia
oraz wysoką wilgotnością. Są to miejsca wyjątkowe i niezwykle istotne dla zachowania populacji danych gatunków nietoperzy w dobrym stanie.

Czynnikiem bardzo negatywnie wpływającym na nietoperze, jest ich niepokojenie. Nietoperze hibernują przede wszystkim w jaskiniach, w związku z czym głównym zagrożeniem dla przetrwania przez nich zimy jest turystyka jaskiniowa. Ważne jest, aby nie zakłócać warunków termicznych kluczowych dla hibernacji nietoperzy. 

Obecność człowieka w małych przestrzeniach może wpłynąć na wzrost temperatury powietrza poprzez jego ogrzanie, co wystarczy, by dać sygnał hibernującym osobnikom do wybudzenia. W czasie hibernacji, każde wybudzenie łączy się z utratą dużej ilości nagromadzonego jesienią tłuszczu, czyli uszczupleniu zapasów energetycznych. Brak możliwości ich uzupełnienia, a tak jest w przypadku zaburzenia termiki w miejscu hibernacji, gdy temperatury na żerowiskach nadal są niesprzyjające, powoduje uszczuplenie zgromadzonych jesienią zapasów. W przypadku, gdy ilość zapasów energetycznych
nie wystarczy do wiosny - dojdzie do śmierci osobnika. Każde zachwianie może powodować nadmiarowe wybudzenie, a ono znacznie obniża szanse przeżycia do następnego sezonu.

Pamiętajmy, że niezauważalna dla nas zmiana, bardzo mocno wpływa na zimujące ssaki i nie są to tylko nietoperze, ponieważ w jaskiniach mamy do czynienia z szeregiem innych gatunków zwierząt. Nietoperze, wybudzając się ze snu, wydają dźwięki, co może powodować efekt kaskadowy, który wybudza z hibernacji inne osobniki.

W Polsce stwierdzono dotychczas obecność 27 gatunków nietoperzy i wszystkie bezwzględnie objęte są ochroną ścisłą, dlatego wszelkie działania narażające je na ich zranienie lub śmierć, naruszają przepisy ustawy o ochronie przyrody.

Jednocześnie zachęcamy do odwiedzin stron Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Katowicach. Poniższy apel jest również dostępny na stronie internetowej RDOŚ pod adresem APEL WS. NIETOPERZY.

17

LIS

2022

111

razy

czytano

21/7200

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.