Skróty klawiszowe:

Dla przedsiębiorców
Dzisiaj w Zawierciu
Wkrótce

Doradcy gospodarczy spotkali się z wiceminister Anną Nemś

Strona główna » Aktualności » Dla przedsiębiorców » Doradcy gospodarczy spotkali się z wiceminister Anną Nemś

data dodania: 2015-07-14 08:26:55

Członkowie Rady Gospodarczej spotkali się 13 lipca w Urzędzie Miejskim z wiceminister Anną Nemś, sekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki. W dyskusji uczestniczył prezydent Zawiercia Witold Grim. Samorządowiec podkreślił, że liczy na dobrą współpracę z przedstawicielką polskiego rządu.

– Jestem przekonany, że problemy naszego miasta będą priorytetem pani działalności ministerialnej – powiedział prezydent, sygnalizując, że najpilniejsze sprawy dotyczą budowy obwodnicy, tworzenia miejsc pracy w Strefie Aktywności Gospodarczej oraz rządowego wsparcia dla budownictwa komunalnego.

Prezydent przytoczył pomysł prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej Piotra Wojaczka, by firmy rozpoczynające działalność w KSSE - na terenach znajdujących się poza głównym nurtem inwestycyjnym regionu - mogły być wspierane dodatkowymi ulgami podatkowymi. – Bylibyśmy wówczas bardziej konkurencyjni. Dziś trudno rywalizować z Sosnowcem, czy z Dąbrową Górniczą przy pozyskiwaniu przedsiębiorców  – zauważył prezydent.

Witold Grim zwrócił również uwagę na bolączkę większości samorządów, czyli na niewystarczającą liczbę mieszkań komunalnych. – Rząd przygotował projekt dotowania budowy „Orlików”. W przyszłości może warto zastanowić się nad tym, by w podobny sposób – na przykład w proporcji pół na pół – dotować budowę nowych mieszkań komunalnych – zaproponował.Doradcy gospodarczy jednomyślnie akcentowali, że budowa obwodnicy i postój pendolino na stacji w Zawierciu, to jedyne z pilniejszych potrzeb, które można załatwić w tej kadencji. - Rozpisanie przetargu i rozpoczęcie inwestycji, to istotna gwarancja tego, że obwodnica zostanie wybudowana – podkreślali dr Maria Gajecka – Bożek oraz Tomasz Pasierb.

- Obwodnica Zawiercia powstanie na 99,9 procent – deklarowała wiceminister Anna Nemś, przypominając, że inwestycja została wpisana do rządowego „Programu dla Śląska”. Sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki mówiła także o staraniach dotyczących postoju flagowego pociągu PKP Intercity w Zawierciu oraz o przyspieszeniu procedury powiększenia terenów Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej o działki zawierciańskiej Strefy Aktywności Gospodarczej. Wiceminister zwróciła również uwagą na fakt, że budowa obwodnicy Zawiercia lepiej skomunikuje tereny inwestycyjne z aglomeracją.Rada Gospodarcza podkreśliła również znaczący wpływ turystyki na rozwój polskiej gospodarki. – Dziś te sprawy znajdują się w Ministerstwie Sportu i Turystyki. Dawniej tą gałęzią zajmowało się Ministerstwo Gospodarki, co było zdecydowanie lepszym rozwiązaniem – zauważył Andrzej Szafruga. Doradcy gospodarczy rekomendowali, by znacząco wzmocnić promocję Jury Krakowsko - Częstochowskiej, ponieważ drzemie w niej ogromny potencjał. Potrzebę silnej promocji szczególnie podkreślał Janusz Koclęga, natomiast Jan Łapaj przytoczył przykład Kudowy Zdroju, gdzie w tej sprawie dobrze współpracują: samorząd, lokalne organizacje oraz przedsiębiorcy działający w branży turystycznej. Prezydent Witold Grim zapowiedział, że we wrześniu zainicjuje spotkanie z przedstawicielami Starostwa oraz wszystkich gmin powiatu. – Spoglądając na ilość miejsc noclegowych, możemy powiedzieć, że Jura jest zagłębiem hotelarskim, a tylko silna promocja w mediach elektronicznych jest najskuteczniejszą formą propagowania naszych walorów turystycznych – powiedział samorządowiec.Stefan Rotarski, podsumowując spotkanie, zwrócił się z apelem o tworzenie lepszych warunków do rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw. – Co hamuje polskie firmy w rozwoju? Na to pytanie będziemy chcieli odpowiedzieć podczas dyskusji z kandydatami do parlamentu, które organizuje na początku września firma „Anro”. Prezes Rotarski wraz z Łukaszem Rotarskim zaprosił na tę dyskusję członków Rady Gospodarczej oraz wiceminister A. Nemś. Konferencja odbędzie się 7 września w hotelu Villa Verde.

data dodania: 2015-07-14 08:26:55

czytano: 3937 razy

autor: Urząd Miasta Zawiercie

 • ZAWIERCIE - CZYSTA GMINA
 • Uniwersytet Dziecięcy w Zawierciu
 • Portal mapowy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w wersji wektorowej
 • Lokale użytkowe do wynajęcia
 • Zawiercie w liczbach
 • Współpraca z organizacjami pozarządowymi
 • Zawierciański Senior
 • Dla Dzieci i Rodziców
 • Platforma Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Zawierciu
 • Zawierciańska Karta Dużej Rodziny
 • Straż Miejska
 • System Informacji Przestyrzennej Geoinfo 6
 • Obwieszczenia
 • Fundusze Strukturalne
 • Ostrzeżenia meteorologiczne
 • Wydział Zarządzania Kryzysowego i Ochrony Ludności
 • Herb i logo miasta
 • Internetowa Telewizja Zawiercie
 • Portal Kulturalne Zawiercie
 • Mapa AED w Zawierciu
 • Projekty edukacyjne

Urząd Miejski w Zawierciu
ul. Leśna 2, 42-400 Zawiercie

tel.: +48 32 494 12 65, fax +48 32 67 215 13
e-mail: urzad@zawiercie.eu

Portal internetowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Zawiercie jest miastem leżącym w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość aglomeracji śląskiej. Wykorzystując swe położenie, Zawiercie od kilku lat wzmacnia swój wizerunek jako centrum obsługi ruchu turystycznego dla Jury, przez co przyciąga nowe inwestycje i pobudza przedsiębiorczość wśród mieszkańców Zawiercia i okolic.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna