
Redakcja
Nowa
Zawiercie łapie deszczówkę
7
lut
2023
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W bezpłatnych zajęciach programistycznych 11. edycji „Koduj z Gigantami” wzięło udział prawie 20 000 osób. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali podstawy programowania i zasady bezpiecznego korzystania z sieci.
Patronat honorowy nad akcją objęli m.in. Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski, Minister Edukacji i Nauki, Centrum GovTech, Sekretarz Stanu w KPRM ds. Cyfryzacji Janusz Cieszyński, NASK, ORE.
11. edycja warsztatów programistycznych odbyła się pod hasłem „cyberbezpieczeństwo”. Oprócz technik programowania i wiedzy z zakresu nowych technologii, uczestnicy poznali także zagadnienia związane z cyberzagrożeniami i sposobami na bezpieczne korzystanie z sieci. W trakcie zajęć nauczyciele przekazali wiedzę na temat tego, jak stworzyć mocne i bezpieczne hasła, tworząc własny generator haseł, wyjaśnili, na czym polega phishing i jak rozpoznać fałszywe strony, aby nie paść ofiarą przestępczości w sieci oraz jak świadomie i bezpiecznie korzystać z Internetu.
W trakcie warsztatów, dzieci i młodzież w wieku od 7 do 19 lat poznali popularne środowiska i języki programowania. Ponieważ przekrój wiekowy uczestników był dość spory, organizatorzy zajęć “Koduj z Gigantami” dostosowali program wydarzenia tak, aby był atrakcyjny i wartościowy dla dzieci i młodzieży w każdym wieku.
Młodsi uczestnicy warsztatów mający 7-9 lat wzięli udział w zajęciach z programowania w środowisku Scratch oraz w świecie popularnej i lubianej przez nich gry Minecraft. Nieco starsze dzieci w wieku 10-12 lat mogły natomiast wybrać naukę programowania bloczkowego w Scratchu lub poznać tajniki tworzenia aplikacji mobilnych w środowisku App Inventor. W przypadku warsztatów online, uczestnicy do wyboru mieli także warsztaty z budowania stron internetowych. Zajęcia okazały się niezwykle angażujące, zwłaszcza dzięki połączeniu nauki z elementami zabawy.
Starsi uczestnicy warsztatów mieli zaś okazję poznać języki programowania, w których na co dzień kodują zawodowi programiści i które należą do najpopularniejszych języków stosowanych obecnie w branży IT, czyli C# i Python.
Każdy z uczestników otrzymał dostęp do platformy Discord, na której mogli komunikować się ze sobą i trenerami, nawiązywać relacje w swoich grupach rówieśniczych oraz wymieniać się projektami stworzonymi w trakcie akcji.
Wiedzę na temat cyberbezpieczeństwa mogli zdobyć także rodzice uczestników, którzy otrzymali treściwy e-book “Jak nie dać się Cyberzbójom” przygotowany wspólnie z firmą Sekurak oraz czasopismem Programista Junior. Rodzice mogli również wziąć udział w bezpłatnym webinarze poświęconym bezpieczeństwu w sieci, które prowadził trener Gigantów Programowania.
Organizatorem warsztatów „Koduj z Gigantami” jest największa w Polsce szkoła programowania dla dzieci i młodzieży „Giganci Programowania”. Szkoła od przeszło 7 lat prowadzi zajęcia w miastach w całej Polsce w formule stacjonarnej, a także online. Ponad 40 autorskich kursów przeznaczonych jest dla dzieci i młodzieży w wieku od 7 do 19 lat.
Kolejna edycja bezpłatnych warsztatów odbędzie się już w lutym 2023 roku. Dzieci i młodzież w całej Polsce, które nie wzięły udziału w obecnej akcji, a chcą poczuć się jak programiści, będą mogły wspólnie z trenerami Gigantów Programowania odkrywać tajniki kodowania już w okresie ferii zimowych.
Więcej informacji o bezpłatnych akcjach oraz kursach programowania można znaleźć na stronie: www.giganciprogramowania.edu.pl.
Redakcja
Nowa
7
lut
2023
Więcej
Redakcja
Nowa
6
lut
2023
Więcej
Redakcja
Nowa
4
lut
2023
Więcej
Redakcja
Nowa
4
lut
2023
Więcej
Redakcja
Nowa
2
lut
2023
Więcej
Redakcja
Nowa
2
lut
2023
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.