Redakcja
Nowa
Ponad 54 miliony złotych na inwestycje drogowe w ...
15
sty
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
W Zawierciu odbyły się uroczystości związane z 82. rocznicą masowych, brutalnych aresztowań członków konspiracyjnej organizacji „Płomień” i mieszkańców naszego miasta. Delegacje złożyły kwiaty przed płytą upamiętniającą bohaterów przy Alei Pamięci Weteranów w Parku im. T. Kościuszki. Wcześniej kwiaty złożono na grobie Stanisława Czapli, nauczyciela w Szkole Handlowej w Zawierciu i współzałożyciela „Płomienia”.
Władze Zawiercia reprezentowała Agata Jarza, Sekretarz Miasta. Nie mogło zabraknąć także dyrektora Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zawierciu Grzegorza Pierzchały. Oprawę rocznicowej uroczystości przygotowali bowiem uczniowie i nauczyciele „Ekonomika”. Placówka kontynuuje tradycje Szkoły Handlowej, w której strukturach kiedyś działała podziemna organizacja „Płomień”.
Członkowie dzielnie walczyli z hitlerowskim okupantem. Udzielali także pomocy zawierciańskim rodzinom, redagowali własną gazetę, wydawali ulotki. Celem „Płomienia” stała się również ochrona młodzieży przed wywózkami na roboty. Siedzibą organizacji była Szkoła Handlowa przy ulicy Kościuszki.
W 1940 roku aresztowanych zostało ponad 100 mieszkańców Zawiercia. Byli to członkowie „Płomienia”, osoby związane z tą organizacją. Wielu z nich spotkał straszny los. Ginęli w obozach i więzieniach.
Wśród aresztowanych znalazł się proboszcz zawierciańskiej parafii ksiądz Bolesław Wajzler. Duchowny najpierw był torturowany w więzieniu w Opolu, a potem zmarł męczeńską śmiercią w obozie koncentracyjnym Auschwitz.
Wacława Chrzanowskiego, dyrektora Szkoły Handlowej, więziono w Zawierciu i Lublińcu. Następnie został przewieziony do Opola, potem trafił do Berlina. Został skazany na karę śmierci. Zginął, mając zaledwie 41 lat.
Redakcja
Nowa
15
sty
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
15
sty
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
15
sty
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
14
sty
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
14
sty
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
14
sty
2025
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.