Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Radni jednogłośnie udzielili Prezydentowi absolutorium

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Radni jednogłośnie udzielili Prezydentowi absolutorium

Za nami majowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Wśród najważniejszych punktów obrad znalazły się projekty uchwał w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Zawiercie absolutorium z wykonania budżetu za 2021 rok oraz wotum zaufania.

Z Raportu o stanie Gminy Zawiercie za ubiegły rok można dowiedzieć się między innymi, które inwestycje zostały już zrealizowane, a które trwają. Zależy nam, żeby miasto stało się bardziej ekologiczne, a budynki użyteczności publicznej i wielorodzinne były jak najbardziej ekonomiczne w użytkowaniu. Z tego względu przygotowaliśmy szereg projektów dotyczących termomodernizacji. To jeden z elementów naszej walki ze smogiem. W raporcie można przeczytać o realizacji termomodernizacji budynków mieszkalnych na terenie Gminy Zawiercie. Chodzi o cztery projekty obejmujące łącznie 12 budynków mieszkalnych (ul. Marszałkowska 29, 31 i 39; ul. Kijowska 8 i 10 oraz ul. Wenecka 2; ul. Marszałkowska 35, 35a oraz 37; ul. Zegadłowicza 14, ul. Skłodowskiej 11, ul. Szeroka 16). W styczniu 2021 roku podpisano umowy o dofinansowanie na pięć projektów termomodernizacji, obejmujących łącznie 19 budynków (ul. Marszałkowska 16, 18, 22, 23; ul. Apteczna 1, 2, 4, 6; ul. Leśna 22, ul. Bliska 1, ul. Wajzlera 6, ul. Szkolna 17; ul. Amatorska 13, ul. Polska 5, ul. Sienkiewicza 19; ul. Niedziałkowskiego 2, 23, 24, 25). We wrześniu 2021 roku miasto podpisało umowy o dofinansowanie na termomodernizację czterech budynków (przy ul. Porębskiej 46; ul. Aptecznej 9, 14, 17). Podpisano także umowę na realizację projektu związanego z termomodernizacją budynku OSP w Skarżycach.

- Modernizacja budynku przy ul. Niedziałkowskiego 1, budynku przy ul. Westerplatte 4, przebudowa ulicy Technologicznej – odcinek III, termomodernizacja budynku użyteczności publicznej w Zawierciu (Środowiskowego Domu Samopomocy) – to niektóre inwestycje, które udało się zakończyć.

- Utwardzenie drogi gruntowej bocznej od ul. Winnej; remont kapitalny chodnika i opaski przy ul. Szymańskiego w Zawierciu na odcinku między ulicami Niedziałkowskiego i Kościuszki (chodnik po stronie budynków z numerami nieparzystymi); zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych remontu kapitalnego nawierzchni alejek na Skwerze Armii Krajowej – to przykłady zadań remontowych realizowanych w ubiegłym roku.

W czasie sesji odbyła się debata nad raportem o stanie gminy za 2021 rok. Do debaty zgłosiło się 16 mieszkańców. Brali w niej udział również radni.

Za wotum głosowało 7 radnych (Mariusz Borzęcki, Dariusz Kurek, Justyna Wesołowska, Paulina Pietras, Martyna Gajos, Przemysław Trepka, Dominik Janus). 8 radnych było przeciwnych (Witold Grim, Michał Myszkowski, Paweł Kaziród, Ewa Mićka, Edyta Grzebieluch, Damian Świderski, Henryk Mól, Beata Chawuła), od głosu wstrzymała się Joanna Janik-Jaworska, a 4 radnych nie oddało głosu (Tomasz Pacia, Jerzy Radosz, Mariusz Golenia, Zbyszek Wojtaszczyk). Ostatecznie uchwała nie została przegłosowana.

Prezydent jednogłośnie otrzymał od radnych absolutorium (część radnych opuściła salę obrad). Głosowanie w sprawie absolutorium: „Za” głosowali: Mariusz Borzęcki, Beata Chawuła, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Tomasz Pacia, Jerzy Radosz, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska, Zbyszek Wojtaszczyk.

Wśród ważniejszych uchwał znalazła się między innymi ta, która dotyczyła zatwierdzenia sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu miasta z 2021 rok. W punkcie dotyczącym informacji o bieżącej działalności Zakładu Gospodarki Komunalnej głos zabrał nowy Prezes Zarządu spółki – Jarosław Mazur, który zaprezentował swoje pomysły i plany na funkcjonowanie ZGK. - Jeżeli chcieliby Państwo wiedzieć, jak wygląda kondycja zakładu, to zapewniam, że ten zakład jest, był i będzie. Na pewno nie ma takiej możliwości, że może zostać zamknięty, wcześniej niż się skończy ta kadencja. Nie ma decyzji, na podstawie których zakład miałby zostać zamknięty. Pracujemy zgodnie z zezwoleniami, upoważniającymi do takich prac, jakie są prowadzone na składowisku. Na dzień dzisiejszy realizujemy wszystkie kontrakty, które były zawierane przez poprzednie zarządy – mówił Jarosław Mazur. Dodał także między innymi, że w najbliższym okresie przy ulicy Podmiejskiej - w okolicach składowiska - pojawi się firma, która będzie rozbudowywała cześć składowania odpadów od strony zachodnio-północnej i południowo-zachodniej. Podkreślił, że to niezwykle istotne nie tylko dla naszego miasta, ale także ościennych gmin. Poruszył bardzo ważny temat, który dotyczył budowy sortowni, która wykorzystywałaby pełną automatykę. W przyszłości nowy Prezes chciałby wprowadzić otwarte soboty, by każdy mieszkaniec, który zapisze się na listę, miał możliwość zobaczenia, jak wygląda praca na instalacji. Chciałby także wprowadzić dla mieszkańców Marciszowa i Borowego Pola linię szybkiego reagowania. Chodzi o sprawne reagowanie na sygnały od mieszkańców tych osiedli.

26

MAJ

2022

417

razy

czytano

729/7625

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.