Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Trzeba walczyć o swoje marzenia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Trzeba walczyć o swoje marzenia

Ostatnie miesiące były bardzo intensywne dla Damiana Domagały, który 30 grudnia skończy 19 lat. W sierpniu wychowanek Viretu CMC Zawiercie - razem z reprezentacją Polski juniorów - triumfował w Mistrzostwach Europy Juniorów dywizji B, a we wrześniu zadebiutował w Superlidze w drużynie mistrza Polski (Łomża Vive Kielce).
 
Jeszcze kilka lat temu pomyślałbyś, że będziesz dzielił szatnię z takimi zawodnikami, jak Alex Dujshebaev, Andreas Wolff czy Arkadiusz Moryto?
O profesjonalnej piłce ręcznej nie myślałem do momentu, w którym trafiłem do Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Kielcach. Oczywiście wcześniej trenowałem i grałem, ale dopiero w SMS-ie i podczas zgrupowań reprezentacji Polski juniorów uwierzyłem w siebie. Dzięki wytężonej pracy na treningach, znalazłem się w miejscu, w którym teraz jestem.
 
Czyli w jednej z najlepszych drużyn w Europie i jest to już ogromne osiągnięcie.
Nie traktuję tego w ten sposób. Nie jestem jeszcze podstawowym zawodnikiem i staram się twardo stąpać po ziemi. Kiedyś usłyszałem bardzo dobry cytat: szybki sukces buduje ego, a powolna i wyboista droga do sukcesu buduje charakter. Takie jest moje motto.
 
Rozumiem, że dla ciebie to nie jest jeszcze sportowy sufit?
Na treningach robię wszystko, by tak nie było. Cieszę się z tego, że trener Talant Dujshebaev ma do mnie więcej zaufania i dostaję szanse w meczach Superligi.
 
Do Łomży Vive trafiłeś jako bardzo młody zawodnik, a wiadomo, że jest duża różnica między młodzieżową a seniorską piłką ręczną. Jak wspominasz początki w Kielcach?
Na pewno teraz czuję dużą różnicę. Szczególnie, jeśli chodzi o szybkość i siłę. Obecnie jestem zdecydowanie bardziej pewny na boisku, chociaż wiem, że przeciwnicy starają się grać „na mnie”, licząc na mój brak doświadczenia. Z każdym kolejnym meczem jest coraz lepiej, chociaż nie ukrywam, że w debiucie był lekki stres. Na szczęście szybko minął. Mam bowiem duże wsparcie ze strony kolegów z drużyny.
 
Twoja droga do Kielc jest bardzo ciekawa. Początkowo bliżej było ci do piłki nożnej, ale ostatecznie postawiłeś na treningi pod okiem trenera Mariusza Szczygła. Później zmieniłeś pozycję z rozgrywającego na obrotowego. Sporo działo się w ostatnich latach.
Pamiętam, że gdy byłem dzieckiem to grałem w piłkę nożną jako obrońca, a później byłem bramkarzem. Jeździłem nawet do szkółki w Mysłowicach. Pewnego dnia dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 w Zawierciu Dariusz Bednarz powiedział mi jednak, że wypadałoby wybrać jeden sport. Przy okazji serdecznie pozdrawiam dyrektora (uśmiech). Jako dziecko wyboru dokonywałem na podstawie tego w której dyscyplinie padają ładniejsze bramki i ostatecznie przekonały mnie loby i wkrętki. Jeśli chodzi o pozycję obrotowego, to po prostu taka była decyzja trenera Mariusza Jurasika. Chciałem grać w piłkę ręczną i chociaż szkoda było mi zmieniać pozycję, to w tej chwili na pewno nie jestem smutny z tego powodu. Zdaję sobie sprawę z tego, że muszę jeszcze osiągnąć większą wagę, co na razie trudno mi przychodzi.
 
Może uda się w trakcie świąt.
Tak, może to jest dobry moment (śmiech).
 
Rozmawiamy przede wszystkim o transferze, tymczasem sporo działo się także podczas twoich występów z orzełkiem na piersi. Myślę, że wielu kibiców widzi w juniorskiej kadrze następców Grzegorza Tkaczyka czy Karola Bieleckiego, a pierwszy sukces już jest, ponieważ wspólnie z kolegami triumfowaliście w Mistrzostwach Europy Juniorów dywizji B, chociaż nie był to dla was łatwy turniej.
Na pewno naszym długoterminowym celem jest nawiązanie do znakomitych występów reprezentacji Polski seniorów. Turniej w Macedonii był pierwszym krokiem, a szykowaliśmy się do tych zmagań przez całe wakacje. Spodziewaliśmy się, że ściany będą pomagać gospodarzom, ale ciężka praca na treningach popłaca. Teraz szykujemy się już do kolejnych turniejów.
 
Podsumowując: grasz w reprezentacji Polski juniorów i w najlepszym polskim klubie. Jakie masz rady dla młodych sportowców z Zawiercia, którzy chcieliby podążać podobną drogą?
Miejcie marzenia i walczcie o to, by je zrealizować.

27

GRU

2021

840

razy

czytano

643/7200

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.