Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Nowy zakład pracy powstanie w Zawierciu!

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Nowy zakład pracy powstanie w Zawierciu!

Około 200 nowych miejsc pracy i jedyna taka inwestycja w Europie. Taki będzie efekt podpisanego dziś aktu notarialnego, na mocy którego firma Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. kupuje działki w Strefie Aktywności Gospodarczej w Zawierciu i wybuduje nowoczesny zakład zajmujący się odzyskiwaniem cennych metali ze zużytych baterii z laptopów, telefonów komórkowych czy samochodów elektrycznych oraz z przetworzonych katalizatorów samochodowych.

Podpisy pod aktem notarialnym złożyli: Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski razem z Prezesem KSSE S.A. Januszem Michałkiem, Wiceprezesem KSSE S.A. Mateuszem Rykałą oraz Prezesem Zarządu Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. Michałem Zygmuntem.

Zakład, którego uruchomienie planowane jest na 2023 rok, ma prowadzić wysoce innowacyjną działalność w zakresie wtórnej produkcji metali, w tym takich jak lit, kobalt czy metale szlachetne (zwłaszcza platyna, pallad i rod). Produkcja prowadzona będzie w dwóch odrębnych ciągach technologicznych z zachowaniem najwyższych standardów bezpieczeństwa i ochrony środowiska, w oparciu o technologie rozwijane m.in. we współpracy z naukowcami z Politechniki Wrocławskiej, Politechniki Śląskiej i Siecią Badawczą Łukasiewicz – Instytutem Metali Nieżelaznych, ale także z wiodącymi dostawcami najbardziej zaawansowanych urządzeń produkcyjnych z całego świata.

W ramach projektu utworzone zostanie również zaawansowane centrum badawczo-rozwojowe. Przedsięwzięcie realizowane przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o. zakłada wdrożenie licznych rozwiązań, związanych z ochroną środowiska, takich jak instalacje i zbiorniki do retencji
i wykorzystania deszczówki, systemy odzysku energii czy redukcji hałasu. Od istniejącej zabudowy zakład zostanie oddzielony pasem zieleni izolacyjnej.

Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., wraz z innymi europejskimi potentatami, takimi jak BASF, VARTA, BMW czy Umicore, bierze udział w paneuropejskim programie IPCEI (Ważne Projekty Stanowiące Przedmiot Wspólnego Europejskiego Zainteresowania), którego celem jest budowa silnego europejskiego przemysłu bateryjnego nakładem ponad 3,2 mld EUR. W ramach postępowania kwalifikacyjnego innowacyjność, bezpieczeństwo i perspektywy przedsięwzięcia, realizowanego przez Elemental Strategic Metals Sp. z o.o., zostały wysoko ocenione m.in. przez ekspertów Komisji Europejskiej, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

Grupa Kapitałowa Elemental Holding z siedzibą w Grodzisku Mazowieckim jest wiodącym producentem metali, w tym metali szlachetnych. Spółki należące do Grupy prowadzą działalność w ramach czterech wiodących linii biznesowych, obejmujących wtórną produkcję metali z grupy platynowców (PGM), metali szlachetnych i bazowych (odzyskiwanych z płytek drukowanych), oraz recykling zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego (WEEE).

Grupa na przestrzeni ostatnich lat zbudowała szeroką sieć podmiotów, zlokalizowanych głównie w państwach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych, posiadających wszelkie wymagane pozwolenia środowiskowe, infrastrukturę techniczną i sprzęt, ale także flotę transportową i personel, niezbędne do bezpiecznego i efektywnego prowadzenia działalności w segmencie urban mining. Na dzień dzisiejszy Grupa Kapitałowa Elemental Holding jest największym na świecie podmiotem, zajmującym się odzyskiem PGM, będąc jednocześnie europejskim liderem na rynkach recyklingu PCB i odzysku metali nieszlachetnych.

25

PAŹ

2021

2621

razy

czytano

1135/7547

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.