Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski z wotum zaufania i absolutorium

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski z wotum zaufania i absolutorium

Za nami majowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. Wśród najważniejszych punktów obrad znalazło się podjęcie uchwał w sprawie udzielenia Prezydentowi Miasta Zawiercie wotum zaufania, a także absolutorium z wykonania budżetu miasta za 2020 r. Uchwały zostały podjęte. W czasie sesji odbyła się również debata nad raportem o stanie gminy za 2020 rok.

Termomodernizacje budynków OSP w Blanowicach i Łośnicach, filii Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej, budowa zintegrowanych węzłów przesiadkowych wraz z infrastrukturą Bike&Ride, droga od ronda przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej do wjazdu na tereny przemysłowe, rozbudowa ulicy Żwirowej, rozbudowa Żłobka Miejskiego, ostatni odcinek zachodniej obwodnicy Zawiercia z budową ronda przy ul. Obrońców Poczty Gdańskiej, rewitalizacja i otwarcie budynku Galerii Stara Łaźnia, uruchomienie pierwszych w Zawierciu mieszkań wspomaganych i wspieranych, przebudowa ulicy Technologicznej, odcinka ulicy Polskiej i odcinka ulicy Dojazd, jezdni ulicy Wyszyńskiego, termomodernizacja budynków mieszkalnych, budowa tężni – to tylko niektóre z inwestycji wymienionych w dokumencie.

- 2020 rok był nietypowy ze względu na wybuch pandemii COVID-19. Wymagało to wdrożenia szczególnych zasad bezpieczeństwa, jednak nie zatrzymało dużych inwestycji w mieście - przekazał Prezydent Miasta Łukasz Konarski.

By zapobiegać rozprzestrzenieniu koronawirusa, pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych oczyszczali miejską przestrzeń za pomocą środków dezynfekujących, a Zakład Komunikacji Miejskiej wprowadził codzienną dezynfekcję autobusów. Ogłoszenie pandemii na terenie naszego kraju w znacznym stopniu ograniczyło możliwość przeprowadzenia wielu imprez sportowych czy kulturalnych, m.in. majówki i Dni Zawiercia. W związku z ograniczeniami epidemiologicznymi przedsięwzięcia kulturalne przybierały często formę wydarzeń online.

Udzieliliśmy wsparcia dla Szpitala Powiatowego w Zawierciu, między innymi poprzez zakup aparatu Argenta QT-8000 z automatycznym ekstraktorem pozwalającym na wykonanie jednocześnie do 98 testów na obecność koronawirusa metodą PCR (koszt 330 000 zł) oraz zakup 500 testów na koronawirusa (koszt: 70 tys. zł).

W dyskusji nad raportem wzięli udział między innymi radni: Ewa Mićka, Dariusz Kurek, Zbyszek Wojtaszczyk, Michał Myszkowski, Przemysław Trepka oraz Henryk Mól. Do debaty zgłosiło się 10 mieszkańców miasta (8 z nich wzięło udział w debacie). Głos zabrała Janina Kowalik-Wojaczek, która dziękowała władzom miasta między innymi za wybudowanie tężni (powstała na terenach OSiR-u). Mieszkanka zaproponowała, by w mieście wybudowany został jeszcze jeden taki obiekt. - O sprawach seniorów dyskutujemy cały czas i staramy się wszystkie pomysły szybko realizować – mówił Prezydent, który zaznaczył, że miasto stale współpracuje z Zawierciańską Radą Seniorów i Zawierciańskim Uniwersytetem Trzeciego Wieku. W Zawierciu powstały mieszkania chronione, które okazały się ogromnym sukcesem. Zainteresowanie nimi jest spore, dlatego miasto zleciło projektowanie nowych mieszkań w kolejnych budynkach. Karol Skawiańczyk pytał, czy w mieście powstanie budżet obywatelski. Prezydent przyznał, że projekt uchwały jest już gotowy. – O budżecie obywatelskim rozmawialiśmy z radnymi jakiś czas temu. Mamy przygotowany projekt uchwały w tej sprawie – informował Prezydent. Przedstawiony projekt spełniał wymogi i jeżeli będzie wola ze strony radnych, zostanie on przedłożony i kolejny raz omówiony. Mieszkaniec podkreślał rolę Zespołu Dialogu Obywatelskiego Zawierciańskie Forum Młodzieży oraz dziękował za rozbudowę infrastruktury rowerowej. Przewodnicząca Zawierciańskiej Rady Seniorów Barbara Rogacz pytała, czy w Strefie Aktywności Gospodarczej są nowi inwestorzy, bo to bardzo istotne, aby zatrzymać młodych w mieście.

SAG ciągle się rozwija. Warto przypomnieć, że Zawiercie kończy ważną inwestycję w tym rejonie. Trwa budowa III odcinka ul. Technologicznej. Wykonawcą jest firma Dromena Sp. z o. o. W ramach inwestycji, oprócz nowej nawierzchni wybudowane zostaną także chodniki, wjazdy indywidualne na posesje. Prace dotyczą także budowy kanalizacji deszczowej i sanitarnej, wodociągu i kanału technologicznego. Budowa 700-metrowego odcinka drogi, aż do skrzyżowania z ul. Myśliwską, ma zakończyć się pod koniec lipca. Od września ubiegłego roku firma Lindem działa już w hali Zawierciańskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego przy ulicy Technologicznej 15. Do naszego miasta przeniesiono już także biura spółki. Firma, która coraz prężniej działa na rynku europejskim planuje kolejne inwestycje. Na działce kupionej w Strefie Aktywności Gospodarczej powstanie nowa hala, w której realizowana będzie między innymi specjalistyczna obróbka stali. W planach jest stworzenie około 200 miejsc pracy. Kolejnym inwestorem jest Elgum Automotive. Ma utworzyć 30 miejsc pracy. Zawierciu powstanie kolejnych 70 nowych miejsc pracy. Prezydent Łukasz Konarski przekazał, że odwiedził zakład AXA, należący do firmy Allegion i rozmawiał na temat rozwoju przedsiębiorstwa.

Wiceprzewodnicząca Zawierciańskiej Rady Seniorów Ewa Brewczyńska-Florczyk poruszyła kilka tematów. Była pod wrażeniem Raportu o Stanie Gminy. Dodatkowo chciała wiedzieć, jakie działania podjęło miasto w ramach walki z pandemią. Karolina Gumułka była ciekawa, jakie są plany miasta w zakresie budowy mieszkań. 7 maja podczas specjalnej konferencji prasowej w Zawierciu poinformowano oficjalnie o utworzeniu spółki SIM - SMS, dzięki której w naszym mieście powstanie ok. 145 mieszkań (w rejonie ul. Dożynkowej). W konferencji uczestniczył między innymi Wicepremier Jarosław Gowin. Spółkę, oprócz Zawiercia, tworzą: Jędrzejów, Klucze, Końskie, Małogoszcz, Sędziszów i Staszów.

Przewodnicząca Osiedla Żerkowice Anna Domagała pytała o unieważnione wybory w części jednostek pomocniczych. Prezydent poinformował o planach w zakresie nowego podziału administracyjnego osiedli. Sprawa wyborów zostanie rozwiązana w jasny i przejrzysty sposób, jak tylko sytuacja związana z pandemią na to pozwoli. Mieszkańcy pytali też o sprawę schroniska dla zwierząt i o Bocianówkę. Prezydent zaakceptował zmiany, które zaproponowano w lokalu. Umowa Schroniska dla zwierząt w Zawierciu i Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych została natomiast przedłużona do 2038 roku. Kacper Gajek chciał wiedzieć więcej na temat zmian w Miejskim Ośrodków Kultury „Centrum” w Zawierciu.

W tak ważnej sesji w ogóle nie brali udziału: Przewodnicząca Rady Miejskiej w Zawierciu Beata Chawuła oraz radni: Damian Świderski, Jerzy Radosz, Paweł Kaziród, Elżbieta Kornobis-Wieczorek. W głosowaniu nad wotum zaufania i absolutorium nie brali udziału: Witold Grim i Joanna Janik-Jaworska. Nieobecność części radnych zauważyła Ewa Mićka. - Chciałabym też zwrócić wszystkim mieszkańcom uwagę na to, ilu radnych na tej sesji jest. Ja rozumiem, że są zdarzenia losowe. Rozumiem, że ktoś może być chory. Rozumiem, że coś nam wypada – mówiła radna Ewa Mićka. - Jest czas, żeby pewne rzeczy móc sobie poukładać. Dla mnie rzuca się w oczy co innego, że są radni, którzy bardzo często nie pojawiają się na sesjach, w ważnych głosowaniach lub unikają tych głosowań. Także też proszę zwrócić uwagę na to, że ktoś, kto rzetelnie wykonuje swój mandat, swoje obowiązki myślę, że nigdy by tak się nie zachował – dodała.

Głosowanie w sprawie wotum zaufania: 11 głosów „za” i 3 „przeciw”. „Za” głosowali: Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska, Zbyszek Wojtaszczyk. „Przeciw” głosowali: Edyta Grzebieluch, Ewa Mićka, Michał Myszkowski. Głosowanie w sprawie absolutorium: 11 głosów „za”. 3 radnych wstrzymało się od głosu. „Za” głosowali: Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Henryk Mól, Tomasz Pacia, Paulina Pietras, Przemysław Trepka, Justyna Wesołowska, Zbyszek Wojtaszczyk. Od głosu wstrzymali się: Edyta Grzebieluch, Ewa Mićka, Michał Myszkowski.

19

MAJ

2021

1396

razy

czytano

1828/7869

REDAKCJA

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.