Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Pożegnaliśmy Majora Tadeusza Klimasa

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Pożegnaliśmy Majora Tadeusza Klimasa

W zawierciańskiej bazylice, z wojskową asystą honorową, pożegnano w piątek zasłużonego dla Zawiercia Majora Tadeusza Klimasa.
Wartości, które nam przekazywał, pozostaną z nami na zawsze. - Był bohaterem, który dbał o to, by kolejne pokolenia Polaków i zawiercian dorastały w miłości do swojej ojczyzny - mówił Prezydent Zawiercia, Łukasz Konarski.
 
Tadeusz Klimas urodził się w 1929 r. i całe swoje życie oddał Polsce. W 1944 r. złożył przysięgę i stał się żołnierzem – łącznikiem placówki Batalionów Chłopskich w Hucie Szklanej, wchodzącej w skład kompanii Batalionów Chłopskich w Kroczycach, dowodzonej przez ppor. Franciszka Dubińskiego „Wisłę”. Brał udział w akcjach bojowych. Był nie tylko działaczem kombatanckim, ale także artystą i rzeźbiarzem. Miał wiele pasji i zainteresowań.
 
Należał do Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, był długoletnim Prezesem Związku Armii Krajowej w Zawierciu i członkiem Społecznej Rady Kombatantów w Zawierciu. Jego niezłomna postawa została doceniona. Odznaczono go między innymi: Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Armii Krajowej, Krzyżem Batalionów Chłopskich, Patentem Weterana. Był nagradzany licznymi dyplomami i podziękowaniami za pracę społeczną na rzecz związku AK i związków kombatanckich.
 
- Zapamiętamy go jako silnego człowieka o wielkiej odwadze. Spotkania z nim były dla nas wszystkich piękną lekcją historii i patriotyzmu. Major całe swoje życie wypełnił miłością i szacunkiem do narodu polskiego. Nigdy nie zamykał się także na drugiego człowieka. Kochał rozmowy z ludźmi. Zawsze skromny i niezwykle życzliwy, potrafił znaleźć wspólny język z młodzieżą, dla której był i pozostanie wzorem prawdziwego patrioty. Pozostanie po nim pustka, którą niełatwo będzie wypełnić - podkreśla Prezydent Zawiercia.

09

MAJ

2021

382

razy

czytano