Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu

Za nami nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Zawierciu. W czasie poprzednich obrad radni zdjęli z porządku punkt dotyczący sprzedaży działki, na której usytuowany jest budynek Zawierciańskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego przy ul. Technologicznej (Agencja Rozwoju Zawiercia). Tłumaczyli wtedy, że muszą lepiej zapoznać się z tematem. Podjęcie tej uchwały było jednak bardzo ważne. To bowiem warunek powstania nowej przepompowni ścieków. Dlatego Prezydent Łukasz Konarski wnioskował o zwołanie sesji nadzwyczajnej.

To konieczne, by Strefa Aktywności Gospodarczej mogła nadal się rozwijać. Przypomnijmy, obecnie istniejąca przepompownia jest dedykowana dla obsługi domów jednorodzinnych i w przyszłości z pewnością nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb inwestorów. Szacunkowy koszt to około 11 mln zł.

W jaki sposób chcemy sfinansować tę inwestycję? Wystąpiliśmy do Premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość przeniesienia przyznanych nam w ramach poprzedniego naboru z Funduszu Inwestycji Lokalnych środków (na rozbudowę tras rowerowych Zawiercie otrzymało 5 mln zł – przyp. red.) na zadanie związane z budową przepompowni. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek poinformował już, że nie wnosi uwag do zmiany zadania.

Miastu udało się pozyskać milion złotych (w ramach kolejnego naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych) na budowę przepompowni wraz z sieciami. Brakującą kwotę chcieliśmy uzupełnić, dzięki sprzedaży budynku Agencji Rozwoju Zawiercia. Nowa inwestycja pozwoliłaby na powstanie nowych miejsc pracy dla zawiercian.

- To kluczowa inwestycja dla Strefy Aktywności Gospodarczej i dla nowych inwestorów. Doszliśmy do takiego momentu, że przepompownia jest niezbędna – mówił w trakcie sesji Prezydent Miasta Łukasz Konarski.

W długiej dyskusji wzięli udział między innymi: Michał Myszkowski, Ewa Mićka, Beata Chawuła, Witold Grim, Henryk Mól, Mariusz Golenia, Przemysław Trepka. Ostatecznie radni podjęli uchwałę przy 8 głosach „za”, 6 „przeciw” i 2 „wstrzymujących się”. „Za” głosowali: Mariusz Borzęcki, Martyna Gajos, Mariusz Golenia, Dominik Janus, Dariusz Kurek, Paulina Pietras, Przemysław Trepka, Zbyszek Wojtaszczyk. „Przeciw” głosowali: Witold Grim, Edyta Grzebieluch, Joanna Janik-Jaworska, Elżbieta Kornobis-Wieczorek, Ewa Mićka, Michał Myszkowski. Przewodnicząca Rady Miejskiej Beata Chawuła i Henryk Mól nie brali udziału w głosowaniu. Ostatni z wymienionych nie odezwał się w trakcie głosowania. Od głosu wstrzymali się: Jerzy Radosz i Damian Świderski.

W czasie poprzedniej sesji radni nie podjęli uchwały w sprawie zmiany lokalizacji ARZ. I ten temat znowu powrócił. Propozycja zakładała, by przenieść agencję do przejętej niedawno Wilii Erbego przy ul. Leśnej. Usytuowanie w centrum miasta pozwoliłoby przede wszystkim na lepszą dostępność dla zawiercian. Radni nie podjęli jednak uchwały w tej sprawie (8 głosów „za”, 8 „przeciw”). Jeden radny wstrzymał się od głosu.

Radni pochylili się też nad zmianami w budżecie miasta na 2021 rok. Miało to związek między innymi z otrzymaniem środków z Krajowego Zasobu Nieruchomości. Chodzi o 3 miliony złotych. To środki na wsparcie budownictwa mieszkaniowego, które zostaną przeznaczone na wniesienie udziałów do nowo utworzonej spółki. W naszym mieście wybudowane zostaną nowe mieszkania. Radni wcześniej wyrazili zgodę na utworzenie specjalnej spółki. Tym samym znaleźliśmy się w grupie miast uczestniczących w nowym programie budownictwa mieszkaniowego. To pakiet nowoczesnych rozwiązań, które będą bardzo korzystne dla zawiercian. Wybudowane mieszkania zostaną przeznaczone do wynajmu z ustalonym i przystępnym czynszem (niższym niż rynkowy). W programie Mieszkanie dla Rozwoju gminy zwolnione są z jakichkolwiek obciążeń finansowych. O mieszkaniach, które mają powstać w Zawierciu, informowaliśmy już wcześniej. Łącznie w naszym mieście powstanie ich 145.

Więcej na ten temat: NOWE MIESZKANIA

Podczas sesji radni przyjęli dwie uchwały dotyczące pomocy finansowej dla Powiatu Zawierciańskiego. To kwota ponad 926 tys. zł na zadanie związane przebudową drogi powiatowej na odcinku od skrzyżowania ulicy Leśnej z ulicą Piłsudskiego (rondo) do drogi krajowej nr 78 w Zawierciu – Kromołowie i kwota blisko 426 tys. zł na przebudowę ul. Myśliwskiej.

14

KWI

2021

10

razy

czytano