Skróty klawiszowe:

Dla mieszkańców
Dzisiaj w Zawierciu
Wkrótce
 • dsfsfdf

Za nami marcowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu

Strona główna » Aktualności » Dla mieszkańców » Za nami marcowa sesja Rady Miejskiej w Zawierciu

data dodania: 2021-04-01 09:30:34

Robimy wszystko, by Strefa Aktywności Gospodarczej ciągle się rozwijała. Musi jednak powstać nowa przepompownia ścieków. To bardzo kosztowne, ale priorytetowe przedsięwzięcie. Wykorzystujemy wszystkie możliwe narzędzia, by inwestycja została zrealizowana.

Temat ten był omawiany na sesji Rady Miejskiej w Zawierciu. Obecnie istniejąca przepompownia jest dedykowana dla obsługi domów jednorodzinnych i w przyszłości z pewnością nie wystarczy na zaspokojenie wszystkich potrzeb inwestorów. Przedsięwzięcie związane z przepompownią jest bardzo ważne dla nowych miejsc pracy, które są tak istotne, szczególnie w tak trudnym czasie, w jakim się obecnie znajdujemy. Koszt to około 11 mln zł.

Wystąpiliśmy do Premiera Mateusza Morawieckiego o możliwość przeniesienia przyznanych nam w ramach poprzedniego naboru z Funduszu Inwestycji Lokalnych środków (na rozbudowę tras rowerowych Zawiercie otrzymało 5 mln zł – przyp. red.) na zadanie związane z budową przepompowni. Wojewoda Śląski Jarosław Wieczorek poinformował już, że nie wnosi uwag do zmiany zadania. Czekamy na ostateczną decyzję Premiera w tej sprawie.

Podczas marcowej sesji radni pochylili się także nad pomysłem sprzedaży działki, na której usytuowany jest budynek Zawierciańskiego Parku Przemysłowo-Technologicznego przy ul. Technologicznej. Rzeczoznawca majątkowy wycenił tę nieruchomość na kwotę 4 mln 250 tys. zł. Pieniądze ze sprzedaży nieruchomości mogłyby zostać przeznaczone na budowę nowej przepompowni.

Radna Paulina Pietras zaproponowała, by zdjąć ten punkt z porządku obrad i 13 głosami „za” oraz przy 6 głosach „przeciw” punkt ten został ostatecznie zdjęty z porządku. Radni tłumaczyli, że muszą lepiej zapoznać się z tematem.

Prezydent Miasta Łukasz Konarski poinformował, że miastu udało się pozyskać milion złotych (w ramach kolejnego naboru z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych) na budowę przepompowni wraz z sieciami. Zapowiedział, że wkrótce będzie wnioskował o nadzwyczajną Sesję Rady Miejskiej, ponieważ budowa przepompowni jest konieczna.

Radni zajęli się także między innymi projektem uchwały, który dotyczył zmiany siedziby Agencji Rozwoju Zawiercia. Pomysł dotyczył przeniesienia siedziby z ul. Technologicznej do Willi Erbego (ul. Leśna 10B). Skąd pomysł na nową lokalizację? Obecnie ARZ skupia się nie tylko na współpracy z przedsiębiorcami i inwestorami, ale także realizuje szereg działań dla naszych mieszkańców. Usytuowanie w centrum miasta pozwoliłoby przede wszystkim na lepszą dostępność dla zawiercian. ARZ realizuje między innymi projekt OZE, a dotychczasowa, odległa od centrum lokalizacja sprawiała, że wiele osób miało problem z dotarciem do agencji. Przypomnijmy, że funkcjonuje w niej również punkt konsultacyjny programu Czyste Powietrze i Lokalne Centrum Kariery. Ostatecznie radni nie podjęli jednak uchwały w sprawie zmiany lokalizacji.

Radni dyskutowali między innymi o planach budowy hali sportowej przy Szkole Podstawowej nr 9. Będziemy ubiegali się o środki zewnętrzne na ten cel.

Jednym z ważniejszych tematów była przebudowa skrzyżowania dróg powiatowych 11 Listopada, Mrzygłodzkiej i Włodowskiej oraz drogi gminnej (Szkolna) z przebudową i doświetleniem przejść dla pieszych. Od kilku lat podejmowane były próby poprawy warunków drogowych panujących w tym miejscu (zaprojektowanie, przebudowa skrzyżowania i wybudowanie ronda). Szansą może być to, że Wojewoda Śląski ogłosił nabór wniosków o dofinansowanie zadań w ramach Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg (w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego na przejściach dla pieszych). Konieczne będzie jeszcze podpisane stosownego porozumienia między zarządcami dróg, ale Rada Powiatu Zawierciańskiego dała już „zielone światło”, by to nasze miasto złożyło wniosek o dofinansowanie dla tej inwestycji. O szczegółach będziemy informowali na bieżąco. Radni podjęli uchwałę w sprawie przejęcia od powiatu zadania zarządcy drogi polegającego na pełnieniu funkcji inwestora w zakresie koniecznym do prawidłowej realizacji zadania.

Oczywiście to tylko niektóre z podejmowanych tematów. Wkrótce opublikowana zostanie relacja wideo z sesji.

data dodania: 2021-04-01 09:30:34

czytano: 169 razy

autor: Wydział Komunikacji Społecznej

 • Związek Samorządów Polskich
 • OZE
 • Rada Miejska w Zawierciu
 • Lokale użytkowe do wynajęcia
 • ZAWIERCIE - CZYSTA GMINA
 • Platforma Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Zawierciu
 • Zawierciański Senior
 • Uniwersytet Dziecięcy w Zawierciu
 • Portal mapowy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w wersji wektorowej
 • Straż Miejska
 • Zawiercie w liczbach
 • Obwieszczenia
 • Współpraca z organizacjami pozarządowymi
 • Ostrzeżenia meteorologiczne
 • Dla Dzieci i Rodziców
 • Projekty edukacyjne
 • Geoportal 7
 • Herb i logo miasta
 • Zawierciańska Karta Dużej Rodziny
 • Fundusze Strukturalne
 • Mapa AED w Zawierciu

Urząd Miejski w Zawierciu
ul. Leśna 2, 42-400 Zawiercie

tel.: +48 32 494 12 65, fax +48 32 67 215 13
e-mail: urzad@zawiercie.eu

Deklaracja dostępności
Portal internetowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Zawiercie jest miastem leżącym w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość aglomeracji śląskiej. Wykorzystując swe położenie, Zawiercie od kilku lat wzmacnia swój wizerunek jako centrum obsługi ruchu turystycznego dla Jury, przez co przyciąga nowe inwestycje i pobudza przedsiębiorczość wśród mieszkańców Zawiercia i okolic.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna