Redakcja
Nowa
Wymiana okien w budynkach gminnych
10
wrz
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Nawet kilkadziesiąt nowych miejsc pracy może powstać dzięki inwestycji firmy Fortum na terenie Zawiercia. Pozostałe plusy? Większy wpływ na kształtowanie ceny za utylizację odpadów.
Fortum rozpoczyna przygotowania do budowy bezpiecznej dla środowiska instalacji do produkcji paliwa z odpadów w Zawierciu – inwestycja ma być warta 20 mln złotych. Paliwo będzie trafiać do nowoczesnej elektrociepłowni w Zabrzu. To szansa na rozwój systemu odpadowego naszego miasta zgodnie z zasadami Gospodarki Obiegu Zamkniętego.
Dziś z dziennikarzami spotkali się: Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum, Krzysztof Karolczyk, kierownik ds. rozwoju projektów w Fortum, Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski i Prezes ZGK Krzysztof Tomczak. W nowym zakładzie wykorzystywane będą odpady, które są pozostałością po sortowaniu i nie nadają się do dalszego recyklingu, ale z których można wyprodukować tzw. paliwo RDF, które będzie wykorzystywane w elektrociepłowni w Zabrzu, jedynej w Polsce, która w tym celu została zaprojektowana i ma możliwość współspalania takiego paliwa.
- Koszty związane z odpadami są coraz wyższe. Staramy się je niwelować. Stąd współpraca z firmą Fortum. Szukamy różnych rozwiązań - powiedział Prezydent Miasta Łukasz Konarski.
Instalacja, która powstanie, nie będzie przylegała do terenu Schroniska dla zwierząt.
Jak nowa inwestycja wpłynie na zatrudnienie? Może powstać nawet kilkadziesiąt nowych miejsc pracy. - Instalacja, jaką chcemy zbudować w Zawierciu, we współpracy z ZGK i miastem to nie tylko dopełnienie gospodarki obiegu zamkniętego (odpady, które nie nadają się do recyklingu, wykorzystywane są do produkcji ciepła i prądu), ale przede wszystkim ważny element systemu odpadowego Zawiercia. Odpady, które zostają po sortowaniu, nie powinny trafiać na wysypiska - my wiemy jak je dobrze wykorzystać. To bezpieczny i skuteczny sposób na rozwiązanie problemu dzikich wysypisk i tajemniczych pożarów składowisk - mówi Piotr Górnik, dyrektor ds. energetyki cieplnej w Fortum.
W konferencji uczestniczył także Krzysztof Karolczyk, kierownik ds. rozwoju projektów w Fortum. Firma podpisała z ZGK Zawiercie umowę na dzierżawę terenu, na którym zrealizuje projekt zakładu produkcji paliw alternatywnych przeznaczonych dla elektrociepłowni w Zabrzu. Umowę udało się sfinalizować po prawie dwuletnich negocjacjach. - Cieszymy się, że udało nam się wspólnie z firmą Fortum ustalić ostateczny kształt współpracy przy realizacji tak ważnej dla nas wszystkich inwestycji. Nowoczesna instalacja do produkcji paliwa z odpadów powstanie na terenie ZGK Zawiercie i wesprze lokalny system gospodarowania odpadami, wykorzystując pozostałości po sortowaniu odpadów – mówi Krzysztof Tomczak, Prezes Zarządu Zakładu Gospodarki Komunalnej w Zawierciu. - Frakcja palna to jest obecnie dla nas największy koszt utylizacji odpadów. Stąd mając po sąsiedzku taką firmę mamy nadzieję, że w przyszłości będziemy mieli większy wpływ na kształtowanie ceny za utylizację odpadów w Zawierciu – dodaje Krzysztof Tomczak.
Budowa instalacji na terenie ZGK Zawiercie rozpocznie się na początku przyszłego roku pod warunkiem uzyskania odpowiednich decyzji administracyjnych. Oznacza to, że jesienią 2021 r. będzie już można zrealizować pierwsze dostawy paliwa z instalacji w Zawierciu do elektrociepłowni w Zabrzu.
Redakcja
Nowa
10
wrz
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
9
wrz
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
9
wrz
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
9
wrz
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
9
wrz
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
8
wrz
2024
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.