Skróty klawiszowe:

Dla mieszkańców
Dzisiaj w Zawierciu
Wkrótce

HISTORIA w tle i historia jednej wystawy

Strona główna » Aktualności » Dla mieszkańców » HISTORIA w tle i historia jednej wystawy

data dodania: 2019-05-14 13:00:42

Rok 2018 stał pod znakiem obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Nic zatem dziwnego, że także szczekocińskie Stowarzyszenie „Pracownia Akwarela”, założone i prowadzone przez Urszulę Pytlarską, przystąpiło do projektu „Malujemy NIEPODLEGŁĄ”, zapraszając do niego artystów z Powiatu Zawierciańskiego, w tym z Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych z Zawiercia, a moderację warsztatów powierzyło malarce rodem z Zawiercia, teraz związanej z Fundacją „Stara Szkoła” w Ryczowie – Dorocie Supkowskiej. Efekt warsztatów to zestaw interesujących pejzaży, triumf szlachetnego malarstwa krajobrazowego nad pokusą uhonorowania nawet tak wielkiej rocznicy w manierze nadętego patosu.

I ta właśnie malarska „baza” stała się podstawą ekspozycji pt. „Bliskie sercu. Szlakiem artystycznych poszukiwań”, której wernisaż odbył się w piątek, 10 maja, w Galerii Sztuki ZAWartE Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu. Wielka, rocznicowa HSTORIA została pokazana w sekwencji płócien, malowanych różnymi technikami i ewokującymi skojarzenia z wieloma kierunkami artystycznymi, które zdominowały sztukę światową i polską XX wieku: od łagodnego abstrakcjonizmu, przez postimpresjonizm, koloryzm, po rodzaj postrealizmu. W każdym jednak przypadku autorom udało się uniknąć prostych nawiązań, ocierających się o kopiowanie stylu mistrzów każdego z tych kierunków; przeciwnie, indywidualność autorów przejawiała się w niepowtarzalnym ruchu ręki prowadzącej pędzel, rozprowadzający farbę. A na płótnach motywy „bliskie sercu” - pola i lasy, stare dworki i kapliczki, rozległe równiny i strzeliste góry. To niemi świadkowie wielkiej HISTORII.

A teraz słowo o (małej) historii tej ekspozycji... Już na etapie układania jej scenariusza oczywistym było, że warto powarsztatowy plon uzupełnić o dzieła – tak wcześniej, jak i później powstałe – uczestników projektu „Pracowni Akwarela”, po to, by pokazać szerszą paletę plastycznych umiejętności i tematycznych inspiracji tych kilkunastu artystów. A wszystkie spełniają kryterium zawarte (określenie nieprzypadkowo użyte w tym miejscu dla wystawy w MOK-owskiej galerii) dla ekspozycji „bliskie sercu”. O ile temat warsztatów precyzyjnie określał dominujące motywy płócien, tworzonych w ramach projektu, o tyle te osobiste suplementy nie mają żadnych ograniczeń ani technicznych, ani też tematycznych. Dzięki temu na wystawie pokazanych zostało kilka malarskich „debiutów” (np. kompozycje Agnieszki Kozakiewicz, Joanny Spyry-Kwiecień, Karoliny Wilk – wszystkie z Zawiercia), które dotąd spoczywały w domowych zbiorach, a które doskonale wpisały się, wręcz wmalowały się w całość, składającą się z dzieł dużo wcześniej datowanych. Klasą samą dla siebie był spójny zestaw kilkunastu obrazów Marii Fabjańskiej ze Szczekocin, artystki malującej od ponad 30 lat i zawsze – nie tylko w 2018 roku (sic!) – motywy rodzime, właśnie te „bliskie sercu”. Tu dygresja: w sierpniu 2009 roku na wystawie pt. „Miary świata” w Galerii ZAWartE artystka zaprezentowała 70 swoich obrazów, a wernisaż towarzyszył Dożynkom Powiatowym, których gospodarzem było Zawiercie. Wyraźnie techniką twórczą i tematem (kobieta w portrecie i akcie) wyróżniały się wycinankarskie prace Grzegorza Dudały ze Szczekocin, czarno-białe dziełka (format +/-A40), raz sprowadzone do szlachetnego, czystego konturu, innym razem wkomponowane w ornament, przywodzący na myśl porównania do secesji. Uczta dla oka i podziw dla precyzji warsztatowej autora.

Na wernisaż przybyli Przemysław Baranowski – dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Szczekocinach, Teresa Niechciał – szczekocińska radna, przewodnicząca Komisji Kultury, Kabaret „Arabeska” - Stowarzyszenia zwykłego, działającego przy MGOKiS ze swoim przedstawicielem Marią Gierczycką oraz Czesław Orliński – prezes Towarzystwa Kulturalnego im. Tadeusza Kościuszki w Szczekocinach. „Arabeska” teatralnie wyrecytowała specjalną laudację dla autorów wystawy, którzy zostali także uhonorowani okolicznościowymi dyplomami, wręczonymi przez Urszulę Pytlarska, przedstawiciela Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela” oraz dyrektora Baranowskiego. Natomiast Czesław Orliński w imieniu Towarzystwa Kościuszkowskiego wręczył artystom wydawnictwo z okazji 25-lecia działalności tej zasłużonej organizacji, skupiającej regionalistów, miłośników rodzimej tradycji historycznej. Pamiątkowe wydawnictwo w imieniu władz miejskich Zawiercia odebrał także Andrzej Danecki – dyrektor MOK „Centrum” w Zawierciu, radny Powiatu Zawierciańskiego.

Red.

 

Twórcy, których prace znalazły się na wystawie:

Paweł Chmielewski – emerytowany nauczyciel Zespołu Szkół w Szczekocinach, działacz sportowy, członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Jolanta Czernek - instruktor zajęć plastycznych i artystycznych w MOK „Centrum” w Zawierciu; założycielka Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych; zajmuje się rękodziełem artystycznym; maluje, szyje patchworki - obrazy.

Grzegorz Dudała – instruktor MGOKiS w Szczekocinach; wycinankarz, malarz i poeta; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Zofia Fabjańska – uznana malarka ze Szczekocin, prezentująca swoje prace na licznych wystawach w całej Polsce; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Urszula Kowalczyk – nauczyciel plastyki; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Agnieszka Kozakiewicz - od lat zajmuje się zdobieniem w technice decoupage, tworzy również w innych technikach plastycznych; działa czynnie w Klubie Ludzi Twórczo Zakręconych.

Wanda Michalska - „Twórczo Zakręcona”; od 1989 r. maluje głównie farbami olejnymi - malarstwo sztalugowe - pejzaże, martwa natura kwiaty oraz suche pastele; jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach w wielu miastach w kraju oraz za granicą, głównie USA.

Magdalena Polkowska-Sacharz – młoda mama, miłośniczka malarstwa; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Urszula Pytlarska – starszy instruktor plastyki w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Szczekocinach oraz Przedstawiciel Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”, działającego przy MGOKiS w Szczekocinach.

Teresa Sojko – emerytka, pasjonatka zdrowej kuchni; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

Joanna Spyra-Kwiecień - z zawodu ceramik, w szufladzie trzyma wciąż nieobroniony dyplom z grafiki warsztatowej; w życiu prywatnym mama na pełny etat; zzyje maskotki, dekoracje do domu, ozdoby świąteczne; należy do Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych.

Dorota Supkowska – malarka, animatorka Warsztatów „Malujemy Niepodległą”; prezes Fundacji „Stara Szkoła” w Podzamczu.

Karolina Wilk - instruktor plastyki oraz Klubu Ludzi Twórczo Zakręconych Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” w Zawierciu; pedagog, arteterapeuta, studentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie; dla przyjemności zajmuje się ceramiką i malarstwem.

Anna Wójcik – instruktor MGOKiS w Szczekocinach; członek Stowarzyszenia „Pracownia Akwarela”.

 

data dodania: 2019-05-14 13:00:42

czytano: 84 razy

autor: mok.pl

 • Rada Miejska w Zawierciu
 • Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 • Lokale użytkowe do wynajęcia
 • ZAWIERCIE - CZYSTA GMINA
 • Platforma Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Zawierciu
 • Uniwersytet Dziecięcy w Zawierciu
 • Zawierciański Senior
 • Portal mapowy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w wersji wektorowej
 • Straż Miejska
 • Zawiercie w liczbach
 • Obwieszczenia
 • Współpraca z organizacjami pozarządowymi
 • Ostrzeżenia meteorologiczne
 • Dla Dzieci i Rodziców
 • Projekty edukacyjne
 • System Informacji Przestyrzennej Geoinfo 6
 • Herb i logo miasta
 • Zawierciańska Karta Dużej Rodziny
 • Portal Kulturalne Zawiercie
 • Fundusze Strukturalne
 • Internetowa Telewizja Zawiercie
 • Mapa AED w Zawierciu

Urząd Miejski w Zawierciu
ul. Leśna 2, 42-400 Zawiercie

tel.: +48 32 494 12 65, fax +48 32 67 215 13
e-mail: urzad@zawiercie.eu

Portal internetowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Zawiercie jest miastem leżącym w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość aglomeracji śląskiej. Wykorzystując swe położenie, Zawiercie od kilku lat wzmacnia swój wizerunek jako centrum obsługi ruchu turystycznego dla Jury, przez co przyciąga nowe inwestycje i pobudza przedsiębiorczość wśród mieszkańców Zawiercia i okolic.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna