Skróty klawiszowe:

Dla mieszkańców
Dzisiaj w Zawierciu
Wkrótce

Urząd Miejski w Zawierciu informuje

Strona główna » Aktualności » Dla mieszkańców » Urząd Miejski w Zawierciu informuje

data dodania: 2019-04-11 13:47:47

Celem przeciwdziałania uciążliwościom związanym z pobytem gołębi MIESZKAŃCY PRZY WSPÓŁPRACY Z ZARZĄDCAMI NIERUCHOMOŚCI WINNI PRZESTRZEGAĆ NASTĘPUJĄCYCH ZASAD:

1. BEZWZGLĘDNY ZAKAZ DOKARMIANIA GOŁĘBI W BUDYNKACH WIELORODZINNYCH.

Dokarmianie gołębi jest z pewnością jedną z przyczyn sukcesu rozrodczego tych zwierząt. Należy rozważyć czy dokarmiając gołębie w oknie lub na balkonie jest się w porządku wobec sąsiadów ale i samych ptaków - zwierzęta przyzwyczajają się bardzo łatwo do miejsca dokarmiania co może stanowić uciążliwość dla osób uczulonych czy niekorzystnie wpływać na utrzymanie czystości na posesji.

W przypadku wielbicieli tych ptaków na osiedlu można rozważyć wyznaczenie konkretnych punktów dokarmiania w porozumieniu z zarządcą osiedla/nieruchomości. Należy wskazać osobę zobowiązaną do dbania o czystość i porządek.

ISTOTNĄ KWESTIĄ JEST GENERALNA ZASADA DOKARMIANIA PTAKÓW – NIE TYLKO GOŁĘBIE MOGĄ BYĆ UŻYTKOWNIKAMI KARMNIKA.

Zgodnie z komunikatami Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska dokarmianie najlepiej rozpocząć nie wcześniej niż po pierwszych opadach śniegu, bo dopiero wtedy zdobywanie pożywienia staje się utrudnione. Ptaki szybko przyzwyczajają się do miejsca dokarmiania, ważne jest też konsekwentne i regularne wykładanie karmy. Dokarmianie najlepiej zakończyć wczesną wiosną, najczęściej na początku marca, kiedy ptaki są już w stanie łatwo zdobyć samodzielnie pożywienie. Należy pamiętać, że ptaków nie należy dokarmiać odpadkami, tylko pełnowartościowym ziarnem.

Ponadto zauważyć należy, że ewentualne przeprowadzenie akcji antykoncepcyjnej wśród gołębi jest dość ryzykowne, wymaga dokładnego przeanalizowania i nadzoru służb weterynaryjnych, gdyż może wpłynąć na zmniejszenie populacji także innych ptaków.

2. UTRZYMYWANIE W NALEŻYTEJ CZYSTOŚCI I PORZĄDKU BALKONÓW I INNYCH MIEJSC ZAGNIEŻDŻANIA SIĘ TYCH PTAKÓW, A TAKŻE MIEJSC WYRZUCANIA ODPADÓW KOMUNALNYCH.

Po sezonie wegetacyjnym należy posprzątać balkon, pochować doniczki, krzesła etc.

Puste doniczki pozostawione po sezonie wegetacyjnym stanowią zachętę dla ptaków do gniazdowania tym bardziej, że w przypadku gołębi  miejskich w sprzyjających warunkach termicznych i dostępności pokarmu mogą składać jaja w ciągu całego roku.

Resztki jedzenia należy wyrzucać do pojemników na odpady komunalne. Pojemniki należy zamykać i nie dopuszczać do rozsypywania się śmieci wokół nich. Porozrzucany chleb lub inne pozostałości resztek kuchennych nie tylko zachęcają gołębie, ale i gryzonie czy w niektórych miejscach miasta - dziki.

Ptakom szkodzi zepsute jedzenie, czy resztki ze śmietnika tak samo jak ludziom. Namoczone ziarna i chleb szybko pleśnieją, a zjedzenie przez ptaka zepsutego pokarmu może spowodować zaburzenia pracy przewodu pokarmowego.

3. STOSOWANIE ODPOWIEDNICH ZABEZPIECZEŃ NA BALKONACH PRZECIWDZIAŁAJĄCYCH OSIEDLANIU SIĘ GOŁĘBI.

Jednym z polecanych sposobów zabezpieczenia przed gołębiami jest zawieszenie poziomo żyłek (takich jak do prania) oddalonych od siebie o około 15 cm. Wpadając w takie zabezpieczenie gołąb będzie odczuwał niepokój i nie powinien w to miejsce wracać. Jeżeli to nie zadziała to można zamontować siatkę.

Innym sposobem jest zawieszenie atrapy kruka z wymalowanym białym okiem..

Jeżeli powyższe sposoby nie pomogą, na elewacjach i balkonach stosuje się specjalne zabezpieczenia w postaci prętów i kolców - należy jednak pamiętać, aby nie powodowały one urazów u ptaków. Jeżeli stosujemy kolce to należy stosować te zakończone nakładką gumową lub silikonową, ewentualnie z końcówkami tępo zakończonymi nie powodującymi zranienia.

Urząd Miejski w Zawierciu podejmował próby uregulowania utrzymywania gołębi na terenach zabudowy wielorodzinnej - w Regulaminie utrzymania czystości i porządku w 2011 roku. Wprowadzony wówczas zapis został uchylony rozstrzygnięciem wyższej instancji z uwagi na brak podstaw prawnych do traktowania gołębi jako zwierzęta gospodarskie, a tylko co do zwierząt gospodarskich prawo przewiduje możliwość zapisów w regulaminie utrzymania czystości i porządku.

 

data dodania: 2019-04-11 13:47:47

czytano: 428 razy

autor: Wydział Dialogu Społecznego

 • Rada Miejska w Zawierciu
 • Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 • Lokale użytkowe do wynajęcia
 • ZAWIERCIE - CZYSTA GMINA
 • Platforma Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Zawierciu
 • Uniwersytet Dziecięcy w Zawierciu
 • Zawierciański Senior
 • Portal mapowy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w wersji wektorowej
 • Straż Miejska
 • Zawiercie w liczbach
 • Obwieszczenia
 • Współpraca z organizacjami pozarządowymi
 • Ostrzeżenia meteorologiczne
 • Dla Dzieci i Rodziców
 • Projekty edukacyjne
 • System Informacji Przestyrzennej Geoinfo 6
 • Herb i logo miasta
 • Zawierciańska Karta Dużej Rodziny
 • Portal Kulturalne Zawiercie
 • Fundusze Strukturalne
 • Internetowa Telewizja Zawiercie
 • Mapa AED w Zawierciu

Urząd Miejski w Zawierciu
ul. Leśna 2, 42-400 Zawiercie

tel.: +48 32 494 12 65, fax +48 32 67 215 13
e-mail: urzad@zawiercie.eu

Portal internetowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Zawiercie jest miastem leżącym w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość aglomeracji śląskiej. Wykorzystując swe położenie, Zawiercie od kilku lat wzmacnia swój wizerunek jako centrum obsługi ruchu turystycznego dla Jury, przez co przyciąga nowe inwestycje i pobudza przedsiębiorczość wśród mieszkańców Zawiercia i okolic.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna