Skróty klawiszowe:

Dla mieszkańców
Dzisiaj w Zawierciu
Wkrótce

Od 70 lat promują czytelnictwo

Strona główna » Aktualności » Dla mieszkańców » Od 70 lat promują czytelnictwo

data dodania: 2018-10-08 09:37:19

Prezentacja działalności i historii powstania placówki oraz występy artystyczne i życzenia od zaproszonych gości złożyły się na uroczystą galę z okazji jubileuszu 70 – lecia działalności Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej.
Uroczysta gala odbyła się w Pałacyku nad Wartą w Kromołowie. - Jubileusz 70-lecia istnienia placówki, to sukces nie tylko bibliotekarzy, ale przede wszystkim czytelników. Osób, które włączają się w nasze akcje, motywują do działań i starają się być na bieżąco z wszelkimi akcjami promowanymi przez bibliotekę – mówi Małgorzata Borowik, dyrektor Biblioteki.
Podczas gali zaprezentowano historię powstania biblioteki i jej szeroką działalność, scenki i anegdoty związane z książkami, odbył się pokaz taneczny i koncert.
Życzenia złożyli, m.in. prezydent miasta Witold Grim, dyrektor Biblioteki Śląskiej w Katowicach dr hab. prof. UŚ Zbigniew Kadłubek oraz przedstawicielki bibliotek z terenu powiatu zawierciańskiego.
- Z okazji tak pięknego jubileuszu 70 – lecia Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Zawierciu składam na Pani ręce serdeczne słowa uznania i podziękowania za wkład w rozwój czytelnictwa mieszkańców Zawiercia i powiatu zawierciańskiego. Dziękuję za popularyzacje książki i literatury, gdyż ma ona nieocenione znaczenie w życiu każdego człowieka. Dzięki zaangażowaniu Pani i Współpracowników zawierciańskie placówki biblioteczne stały się miejscem animacji szeroko rozumianej działalności czytelniczej i kulturalnej, miejscem przyjaznym lokalnej społeczności – mówi W. Grim.
Placówkę powołano do życia 27 kwietnia 1948 roku, na posiedzeniu Miejskiej Rady Narodowej w Zawierciu. Początki jej działalności były trudne, warunki lokalowe też nie sprzyjały rozwojowi. Ubogi księgozbiór stopniowo rozrastał się. Biblioteka zawsze bowiem mogła liczyć na bezinteresowną pomoc mieszkańców Zawiercia. Wielokrotnie też zmieniano siedzibę placówki. Dopiero w czerwcu 1961 roku, Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna otrzymała nowe pomieszczenia w zabytkowym Pałacyku Szymańskiego. Centrala biblioteki mieści się tam do chwili obecnej. Nowy lokal sprzyjał rozwojowi. Wzrost zainteresowań czytelniczych spowodował rozwój sieci bibliotecznej. Pierwsza filia powstała w 1955 roku, a dwa lata później w 1957 roku – powołano  oddział dla dzieci. Powołano też do życia filie biblioteczne, m.in. w Bzowie, a także na terenie samego Zawiercia. W czasie swojego 70-letniego istnienia, bibliotece wielokrotnie zmieniano nazwę. Dopiero rok 2007 przyniósł stabilizację i obecną nazwę biblioteki – Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu. Pod jej opiekę oddane zostały wszystkie biblioteki wchodzące w skład powiatu zawierciańskiego, a w tym: Gminna Biblioteka Publiczna w Irządzach, Włodowicach Żarnowcu i Kroczycach, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Ogrodzieńcu, Pilicy, Szczekocinach, Miejska Biblioteka Publiczna w Porębie, Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy Łazy.
Obecnie działają:
Wypożyczalnia Centralna wraz z Czytelnią Naukową - siedziba Pałacyk Szymańskiego w Zawierciu oraz z Oddziałem dla Dzieci przy ulicy Marszałkowskiej 37, Filia nr 2 dla Dzieci i Młodzieży, ul. Powstańców Śląskich 6, Filia nr 4 dla dorosłych, ul. Powstańców Śląskich 6, Filia nr 6 w Kromołowie, ul. Filaretów 2, Filia nr 7 w Blanowicach, ul. Olendry 6, Filia nr 8 w Bzowie, ul. Harcerska 46, Filia nr 9, ul Marszałkowska 10, Filia nr 10, ul. Obrońców Poczty Gdańskiej 48.
Od 2014 roku z połączenia Działu Instrukcyjnego oraz Działu Gromadzenia i Opracowania powstał Dział Metodyczny.
W Pałacyku Szymańskiego działa też Izba Muzealna oraz Administracja i Księgowość.
Biblioteka stale poszerza swoją ofertę czytelniczą. Jest aktywnym uczestnikiem wszelkich akcji kulturowych. Aktywnie włącza się w różne inicjatywy ogólnokrajowe, takie jak na przykład Narodowe Czytanie czy Noc bibliotek dla dzieci i dorosłych. Organizuje spotkania autorskie z różnymi osobami ze świata kultury i sztuki. Prowadzi Dyskusyjny Klub Książki, Klub Filmowy. Klub Gier Planszowych, Jest organizatorem corocznego rajdu rowerowego Odjazdowy Bibliotekarz, zajęć komputerowych dla dorosłych, konkursów plastycznych, fotograficznych i recytatorskich, a także równie imponujących wystaw tematycznych.
 

data dodania: 2018-10-08 09:37:19

czytano: 356 razy

autor: Wydział Promocji, Kultury i Sportu

 • Rada Miejska w Zawierciu
 • Wydział Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego
 • Lokale użytkowe do wynajęcia
 • ZAWIERCIE - CZYSTA GMINA
 • Platforma Konsultacji Społecznych Urzędu Miejskiego w Zawierciu
 • Uniwersytet Dziecięcy w Zawierciu
 • Zawierciański Senior
 • Portal mapowy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego w wersji wektorowej
 • Straż Miejska
 • Zawiercie w liczbach
 • Obwieszczenia
 • Współpraca z organizacjami pozarządowymi
 • Ostrzeżenia meteorologiczne
 • Dla Dzieci i Rodziców
 • Projekty edukacyjne
 • System Informacji Przestyrzennej Geoinfo 6
 • Herb i logo miasta
 • Zawierciańska Karta Dużej Rodziny
 • Portal Kulturalne Zawiercie
 • Fundusze Strukturalne
 • Internetowa Telewizja Zawiercie
 • Mapa AED w Zawierciu

Urząd Miejski w Zawierciu
ul. Leśna 2, 42-400 Zawiercie

tel.: +48 32 494 12 65, fax +48 32 67 215 13
e-mail: urzad@zawiercie.eu

Portal internetowy Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Zawiercie jest miastem leżącym w sercu Jury Krakowsko-Częstochowskiej. Niewątpliwym atutem miasta jest bliskość aglomeracji śląskiej. Wykorzystując swe położenie, Zawiercie od kilku lat wzmacnia swój wizerunek jako centrum obsługi ruchu turystycznego dla Jury, przez co przyciąga nowe inwestycje i pobudza przedsiębiorczość wśród mieszkańców Zawiercia i okolic.
Poleć stronę
Zapytanie
Facebook
Wersja mobilna