Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Streetworking czyli praca poza instytucjami

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Streetworking czyli praca poza instytucjami

W ramach współpracy z naszym miastem partnerskim Bornheim w Niemczech odbyła się konferencja pn. Streetworking czyli praca poza instytucjami - innowacyjna forma pracy socjalnej.

Gośćmi konferencji byli Marzena Krzywińska i Herbert Marx, streetworkerzy z Bornheim, którzy przybliżyli formy pracy czyli: badanie środowiska, obecności w środowisku, zapoznanie/przedstawienie, budowanie więzi, wsparcie i interwencje.

Stretworkerzy z Niemiec mówili o swoich doświadczeniach w pracy z nieletnimi emigrantami, o podejmowanych działaniach, trudnościach, sukcesach tej trudnej profesji, a także o środkach finansowych przeznaczanych przez miasto.

- Ta forma pracy funkcjonuje od 1999 roku. Pierwszym streetworkerem, którego zatrudniło miasto był właśnie Herbert. Powodem była młodzież i jej zachowanie. Młodzi ludzie nie chcieli brać udziału w żadnych spotkaniach. Były również problemy z wandalami, niszczącymi mienie publiczne, nastawionymi antyspołecznie. W większości – jak się okazało – była to młodzież bez pracy, wykształcenia i jakiegokolwiek pomysłu „na siebie” i swoją przyszłość – mówiła M. Krzywińska.

Pracownicy socjalni zawierciańskiego ośrodka pomocy przybliżyli swoje doświadczenia, m.in.: staż w Anglii, codzienne działania na ulicach miasta, osiągnięcia i zagrożenia. Wiele emocji wywołało wystąpienia streetworkera pracującego w fundacji „Barnaba” w Częstochowie, który przedstawił jeden dzień ze swojej pracy w Zawierciu i Myszkowie.

Zaprezentowano zdjęcia i różnorodne działania na rzecz młodzieży i dzieci przez animatorów z osiedla TAZ. Po konferencji, spotkanie przeniosło się do kuluarów, gdzie wymieniano doświadczenia, opowiadano o najtrudniejszych i najmilszych sytuacjach w pracy z młodzieżą, dziećmi oraz osobami bezdomnymi.

Informacje na temat „Streetworking w Zawierciu - praca z bezdomnymi” przedstawiły: Iwona Łukasik, Sylwia Janeczek – MOPS, „Jeden dzień z pracy streetworkera” – Tomasz Biegus – MOPS, a „Program aktywności lokalnej – narzędzie organizowania lokalnej społeczności” – przybliżyli: Michał Janusz i Jerzy Radosz – MOPS.  

W przyszłym roku zawierciański MOPS planuje zatrudnienie dwóch streetworkewów.

Konferencję zorganizowali: Referat Promocji i Komunikacji Społecznej UM, Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz Stowarzyszenie Rozwój – Integracja – Bezpieczeństwo.

 

17

PAŹ

2016

1843

razy

czytano

4583/7630

Referat Promocji i Komunikacji Społecznej

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.