Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Rozmawiali o budżecie i kierunkach kształcenia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Rozmawiali o budżecie i kierunkach kształcenia

Rada Gospodarcza przy Prezydencie Miasta Zawiercie podsumowała 17 listopada ubiegłotygodniowe spotkanie z firmą Rathdowney Polska Sp. z o.o. w sprawie budowy kopalni rud cynku i ołowiu. Doradcy rozmawiali także o unijnym projekcie K2 oraz zapoznali się z projektem budżetu miasta na 2016 r.

Główne założenia projektu K2, który może być realizowany przez Starostwo Powiatowe w Zawierciu w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych omówił wicestarosta Konrad Knop. – Projekt polega na dostosowaniu kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy. Decydując się na jego realizację otrzymamy wsparcie w zakresie doradztwa, wyposażenia pracowni zajęć oraz stypendiów dla uczniów. Konkurs na realizację projektu odbędzie się najprawdopodobniej w przyszłym roku. Dziś mówimy o pewnej koncepcji, dlatego zwracamy się do przedsiębiorców zrzeszonych w Radzie Gospodarczej o wyrażenie chęci uczestnictwa w tym przedsięwzięciu – powiedział wicestarosta.

Zdaniem członków Rady, które poparł prezydent Witold Grim, Starostwo niezależnie od ewentualnej realizacji Programu K2 powinno podjąć starania polegające na dostosowaniu kierunków kształcenia do potrzeb przedsiębiorców. – Dziś potrzebujemy ślusarzy, tokarzy. Powiat do lutego może podjąć działania w celu utworzenia choćby jednej klasy zawodowej – przekonywała Maria Gajecka – Bożek. Według Jerzego Kozicza, warto również zastanowić się nad kształceniem informatyków, którzy są dziś potrzebni we wszystkich branżach. Z kolei przewodniczący Rady Stefan Rotarski za wzór do naśladowania postawił Zespół Szkół im. Romana Gostkowskiego, który kształci przyszłych fachowców dla kolei oraz lotniska w Pyrzowicach. – Im się udało. Dobre rozwiązania trzeba powielać w innych placówkach, dla których Starostwo jest organem prowadzącym – powiedział.

Do sugestii Rady Gospodarczej odniósł się wicestarosta Konrad Knop. W najbliższym czasie Starostwo wystosuje pisma do lokalnych przedsiębiorców, w którym zaproponuje firmom udział w Programie K2 oraz zbada zapotrzebowanie lokalnego biznesu na fachowców. To pozwoli dostosować kierunki kształcenia do zapotrzebowania pracodawców. – Liczymy na odzew ze strony przedsiębiorców – powiedział wicestarosta.

W drugiej części posiedzenia podsumowano spotkanie z Rathdowney Polska. Doradcy gospodarczy są zgodni, że w sprawie budowy kopalni potrzebne są niezależne ekspertyzy oraz współpraca czterech gmin, na terenach których realizowany jest projekt „OLAZA”. - Mieszkańcy powinni mieć dostęp do rzetelnych analiz na podstawie których będą mogli wyrobić sobie zdanie na temat planowanej inwestycji. Materiały firmy, która planuje przedsięwzięcie z wiadomych względów pokazują inwestycję od strony Rathdowney Polska, dla której ten projekt ma przede wszystkim wymiar biznesowy. Nas wciąż niepokoją osuwiska, powstanie leja depresyjnego, obniżenie poziomu wód i ich zanieczyszczenie oraz obawa o miejsca pracy w hucie CMC oraz w branży turystycznej  – zgodnie podkreślali członkowie Rady.

Ostatnim punktem wtorkowego posiedzenia były plany budżetowe miasta na przyszły rok, które omówił skarbnik miasta Arkadiusz Ilski. Szacowane dochody wyniosą ok. 15.5 mln zł, natomiast zaplanowane wydatki ukształtują się na poziomie 155.3 mln zł. Na inwestycje w przyszłym roku przeznaczonych zostanie ponad 33 mln zł.

Na oświatę miasto wyda 49 mln zł, wydatki na pomoc społeczną ukształtują się na poziomie 11 mln zł, na sport zaplanowano 4.7 mln zł, na kulturę przewidziano 3.8 mln zł, dla wsparcia fundacji i stowarzyszeń zaplanowano kwotę 750 tys. zł. Projekt uchwały budżetowej został przekazany radnym oraz Regionalnej Izbie Obrachunkowej. W najbliższym czasie nad najważniejszym dokumentem w mieście procedować będą radni, którzy prawdopodobnie w grudniu uchwalą budżet Zawiercia na 2016 r.

 

18

LIS

2015

2788

razy

czytano

5348/7871

Referat Promocji i Komunikacji Społecznej

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.