Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Autyzm na Śląsku – lokalnie możemy więcej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Autyzm na Śląsku – lokalnie możemy więcej

To temat konferencji, jaka odbyła się w Zawierciu, a poświęcona została autyzmowi i zespołowi Aspergera. Rodzice, nauczyciele, wychowawcy mieli okazję wymienić doświadczenia z pracownikami Fundacji Prodeste z Opola – specjalizującej się w pracy z dziećmi, młodzieżą i dorosłymi.

Na zaproszenie Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej w Zawierciu – współorganizatora konferencji - napłynęło niemal 150 zgłoszeń. - Od początku wiedziałam, że zainteresowanie tym tematem będzie duże. Stale mamy telefony od rodziców i nie mamy dla nich i dla ich dzieci oferty pomocy na naszym terenie – mówi Joanna Cichor, koordynatorka konferencji, matka 15 letniego Julka. Bożena Gwizdek, dyrektor Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zawierciu dodaje, że na konferencję mogli zaprosić tylko 100 osób. - Tak oszacowaliśmy nasze możliwości, ale ostatecznie wzięło w niej udział 120 uczestników: nauczycieli i wychowawców z 34 placówek oraz 31 rodziców.

Patronat nad konferencją objął prezydent Ryszard Mach, który na spotkaniu podkreślił potrzebę współpracy. - Organizacja konferencji była możliwa dzięki współpracy rodziców – którzy byli jej inicjatorami, instytucji – Poradni Zawierciańskiej oraz organizacji pozarządowej – Fundacji Prodeste z Opola. Tylko takie, wspólne działania mogą poskutkować wypracowaniem pomysłów i rozwiązań, które przeniesiemy na nasz teren.

Podczas konferencji „Autyzm w statystykach Powiatu Zawierciańskiego” przedstawiła Bożena Gwizdek, pedagog. Pokazano dane statystyczne dotyczące dzieci i młodzieży z terenu powiatu zawierciańskiego w ujęciu ostatnich kilku lat, dynamikę, tendencje i prognozy charakterystyczne dla naszego terenu.

Fakty i mity na temat autyzmu i zespołu Aspergera zaprezentowała dr n. hum. Joanna Ławicka, pedagog socjalny, prezes zarządu fundacji Prodeste, a „Jak rozmawiać z uczniem ze spektrum autyzmu w szkole?” przybliżyła Joanna Chmura, neurologopedia, terapeuta komunikacji, Zespół Szkół Specjalnych w Namysłowie.

Uczestnicy konferencji wysłuchali również referatów na temat „Rola asystenta w procesie edukacyjnym osób z autyzmem i Zespołem Aspergera”, „Edukacja polonistyczna osób z autyzmem i zespołem Aspergera”, „Przystosowanie przestrzeni edukacyjnej do potrzeb osób z autyzmem” oraz „Bajkowo o autyzmie”.

Anna Kobzan, pedagog, dyrektor żłobka, współwłaścicielka Niepublicznego Zespołu Żłobkowo – Przedszkolnego w Opolu podzieliła się doświadczeniem z pracy z maluchami. - Początek przygody był taki, że przyjęłam do żłobka Antka. Z pełną świadomością jego diagnozy, potrzeb i deficytów. Wspólnie z opiekunami stwierdziłyśmy, że damy radę…, a jak nie, to się nauczymy. No i dawałyśmy, Antoś też świetnie dawał radę. Potem przyszło zastanowienie „co potem”, czyli jak skończy 3 lata. Nie powinien zmienić placówki i zaczynać od nowa. Szkoda było naszej i dziecka pracy. Pojawiła się perspektywa uzyskania subwencji oświatowej na kształcenie specjalne, co pozwoliło nam uruchomić grupę przedszkolną. Nawiązałyśmy współpracę z Prodeste, douczyłyśmy się jeszcze trochę - i wciąż to robimy - dostosowałam placówkę, pomoce dydaktyczne, otoczenie, zaprosiłam do współpracy fajnych ludzi, robiących cuda z dziećmi – nauczycieli, psychologów, terapeutów. Były i bywają trudne momenty, ale dzięki dobrej komunikacji z terapeutami dziecka, specjalistami, nauczycielami i rodzicami udaje nam się znajdować optymalne rozwiązania. Nie potrzeba było do tego wielkich nakładów, nie było to trudne ani skomplikowane. Wystarczyło chcieć i popracować trochę. Chcemy nadal się rozwijać, realizować ideę edukacji włączającej. Przed nami duże projekty i jeszcze więcej pracy, ale mamy poczucie, że robimy coś co warto.

Przedstawiono także referaty na temat: „Wspieranie rozwoju sensomotorycznego dziecka z zaburzeniami ze spektrum autyzmu”, „Kciuk do góry, idę w góry – obóz wędrowny dla młodzieży z zaburzeniami rozwoju” oraz „Aktywizacja sportowa nastolatka z autyzmem”.

Zaprezentowano specjalny program MÓWik, który zawiera symbole, umożliwiające porozumiewanie się na lekcjach, odpowiadanie na pytania, pisanie za pomocą klawiatury i głośne odczytywanie, co jest przydatne dla dzieci i młodzieży w klasach integracyjnych i specjalnych.

- Po całodniowym spotkaniu ze specjalistami, po wymianie doświadczeń obecnych uczestników, myślę że wypowiedź Karin Steindal, przewodniczącej Komitetu Ekspertów ds. Edukacji i Integracji Dzieci z Autyzmem przy Radzie Europy, którą przyjęliśmy jako motto naszej konferencji jest jak najbardziej aktualna -„Społeczeństwo, które potrafi zmierzyć się z autyzmem, poradzi sobie ze wszystkimi innymi rodzajami niepełnosprawności” – mówi Sylwia Mićka, wychowawczyni z Ośrodka Usług Opiekuńczo – Wychowawczych w Zawierciu.

Bardzo miłym akcentem był wieczorny koncert Zespołu Voccata. W poetyckim klimacie był czas na indywidualne rozmowy, podsumowanie i refleksje.

Są już pierwsze efekty konferencji. W związku z zapotrzebowaniem zgłoszonym przez uczestników oraz dużym zainteresowaniem, planujemy zorganizować dla różnych grup szkolenia, warsztaty, seminaria. Rodzice również zgłosili potrzebę objęcia ich wsparciem. Zapraszamy więc wszystkich chętnych rodziców dzieci z autyzmem i zespołem Aspergera na spotkanie, które odbędzie się 14 marca br., o godz.17.00 w Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Zawierciu, przy ul. Parkowej 2, sala 11 – informuje Bożena Gwizdek.

Dodatkowych informacji udziela Joanna Cichor – tel. 506 031 949.

18

LUT

2014

3623

razy

czytano

6000/7714

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.