Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Galeria rzeźby plenerowej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Galeria rzeźby plenerowej

W parku im. Tadeusza Kościuszki – w Alei Pamięci Weteranów - uroczyście otwarto 5 października galerię rzeźby plenerowej. Przy parkowych skwerach stanęły prace artystów związanych z Akademią Sztuk Pięknych w Warszawie.

Dzieła powstałe podczas pleneru rzeźbiarskiego, realizowanego od 23września do 6 października w Zawierciu, przekazane zostały przez prezydenta Ryszarda Macha w opiekę społeczności szkolnej Gimnazjum nr 2 im. Stanisława Szymańskiego. – To dla nas ogromne wyróżnienie oraz zaszczyt. Nasi uczniowie, którzy opiekują się już podobną galerią w parku im. Adama Mickiewicza niejednokrotnie udowodnili, że nieobce są im sztuki plastyczne – mówił dyrektor „Szymańskiego”, Grzegorz Florczyk.

W Alei Pamięci Weteranów – obok tablicy upamiętniającej organizację „Płomień” stanęła rzeźba Stanisław Lutostańskiego – portret Tadeusza Kościuszki. Autor Urodził się w 1950 r. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie bronił dyplom w pracowni prof. Bohdana Chmielewskiego. Po dyplomie przez pięć lat rzeźbił w drewnie oraz kamieniu. W tym czasie zrealizował pomnik Adama Mickiewicza w Kolnie, uczestniczył w wystawach wraz z Grupą Realistów Zachęta.Od 1981 r. mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych. Zrealizował 19 pomników publicznych oraz kilkadziesiąt monumentalnych rzeźb w granicie, m.in. Pomnik Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie, pomnik Perry`ego Como w Canensburg w stanie Pensylwania, wojny secesyjnej Pitsbourgh (Pensylvania), Harolda Cohna w Nowym Jorku, Edmunda Laskiego w Rumford (Maine), Żołnierza Konfederackiego w Virginii oraz kilka pomników dla rezerwatu przyrody w stanie Illinois. W latach 2012 - 13 prowadził w Szczecinku plener kamieniarski dla studentów ASP z Warszawy i Gdańska.

Rzeźbę zatytułowaną „Granica” wykonał dr Grzegorz Witek. Artysta w 1996 r. ukończył PLSP w Tarnowie. W latach 1991- 1992 – stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w latach 1996 - 2001 studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. W latach 1999 - 2000 – przebywał na stypendium w ASP w Bratysławie. Od 2002 r. pracuje dydaktycznie na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni (asystent prof. Jana Kucza, a obecnie asystent prof. Piotra Gawrona). W 2003 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2010 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Gorlicach, Tarnowie, Grybowie, Zakopanem, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Płocku, Częstochowie, Nowym Sączu, Szymbarku, Włocławku, Sopocie, Suchej Beskidzkiej, Wołominie, Berlinie, Budapeszcie, Poczdamie, Sztokholmie, Osace, Lozannie, Sydney. Brał udział w licznych konkursach rzeźbiarskich: 2007 r. - Pierwsze Międzynarodowe Triennale Rzeźby Plenerowej, Katowice (I nagroda, równorzędna), 2012 r. - konkurs na Pomnik Upamiętniający Żołnierzy Batalionów chłopskich i Ludowego Związku Kobiet (II równorzędna nagroda.), 2012 r. - konkurs na Pomnik Stanisława Staszica (III nagroda).

Rzeźbę „Granica” prezydent miasta wraz z panią Agnieszką Potęgą z Firmy Kamieniarskiej przekazał mjr Tadeuszowi Klimasowi z zawierciańskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej.

Autorem rzeźby „Archetyp” jest dr Rafał Rychter. Rzeźbiarz w latach 1994 – 1999 studiował w ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem za pracę INSTANT CHRIST, promotorem tej pracy był prof. Adam Myjak. Od 2001 r. jest asystentem prof. Janusza Pastawy w warszawskiej ASP, gdzie w 2008 r. obronił pracę i rozprawę doktorską pt. „Współczynnik”. Od 2012 r. prodziekan Wydziału Rzeźby. Ważniejsze wystawy: Narodowa Galeria Sztuki ZACHĘTA, Międzynarodowe Biennale Rzeźby w Poznaniu, Wystawy w CRP w Orońsku, Festiwal „Nova Polska” – Francja. Wystawy zagraniczne: Niemcy, Francja, Węgry, Słowacja.

Rzeźba „Memoria” wyszła z pod dłuta dr Stanisława Bracha, absolwenta Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 r. W latach 1987 – 93 uczeń Technikum Ceramicznego w Łysej Górze. W 2008 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 r. adiunkt na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie – kieruje Pracownią Ceramiki. W latach 2002 – 2005 oraz 2009 – 2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych.

Autorem rzeźby „Diament” jest dr hab. Maciej Aleksandrowicz. Artysta urodził się w 1973 r., studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1992 - 1998 w pracowni prof. Stanisława Słoniny oraz w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1999 - 2002; stypendysta w University of Humberside, Hull (Wielka Brytania), Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykłada na Wydziale Rzeźby w Pracowni Projektowania Przestrzennego od 2007 r.; prodziekan na Wydziale Rzeźby od 2008 do 2012. Wykładowca w Wyższej Szkole Artystycznej, gdzie prowadzi zajęcia z psychofizjologii widzenia i rzeźby. Obrona doktoratu w 2007 r. Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 r. Uczestnik wielu wystaw. Organizuje i prowadzi warsztaty poświęcone sztuce w przestrzeni publicznej i site – specific. Zajął I miejsce w konkursie na wykonanie monumentalnych rzeźb i tablic do Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką.

Wykonany przez M. Aleksandrowicza „Diament” został przekazany przez prezydenta miasta oraz prezes ZGK Grażynę Szlęk płk Stefanowi Słopieckiemu ze Związkowi Inwalidów Wojennych RP Ziemi Zawierciańskiej.

07

PAŹ

2013

4432

razy

czytano

6130/7731

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.