Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Plener rzeźbiarski artystów z ASP w Warszawie

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Plener rzeźbiarski artystów z ASP w Warszawie

Po raz kolejny Zawiercie gości ludzi sztuki. W tym roku w ramach Pleneru Rzeźbiarskiego odwiedzili nasze miasta artyści Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie: Stanisław Lutostański, dr Rafał Rychter, dr Grzegorz Witek, dr Stanisław Brach, dr Maciej Aleksandrowicz. Plener odbywa się w dniach 23 września – 6 października br. na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Hasłem przewodnim tegorocznego pleneru jest „Pamięć”. W ciągu dwóch tygodni powstaną prace, które nawiązywać będą do tematyki historycznej. Wszystkie rzeźby po wernisażu kończącym plener, zostaną ustawione w Parku im. T. Kościuszki. Uroczyste otwarcie wernisażu – połączone z oficjalnym nadaniem parkowej alei nazwy „Alei Pamięci Weteranów” odbędzie się w sobotę, 5 października, o godzinie 18:00.

W trakcie trwania pleneru zorganizowano także lekcję plastyki dla uczniów zawierciańskich szkół. Lekcja poświęcona rzeźbie odbyła się 1 października. Wspólnie poprowadzili ją przebywający w Zawierciu artyści z Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.


Nietypowa lekcja plastyki dla zawierciańskich gimnazjalistów

Uczestnicy Pleneru:

Stanisław Lutostański - Urodził się w 1950 r. Studiował na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, gdzie bronił dyplom w pracowni prof. Bohdana Chmielewskiego. Po dyplomie przez pięć lat rzeźbił w drewnie oraz kamieniu. W tym czasie zrealizował pomnik Adama Mickiewicza w Kolnie, uczestniczył w wystawach wraz z Grupą Realistów Zachęta.
Od 1981 r. mieszkał i pracował w Stanach Zjednoczonych. Zrealizował 19 pomników publicznych oraz kilkadziesiąt monumentalnych rzeźb w granicie, m.in. Pomnik Jana Pawła II w Amerykańskiej Częstochowie, pomnik Perry`ego Como w Canensburg w stanie Pensylwania, wojny secesyjnej Pitsbourgh (Pensylvania), Harolda Cohna w Nowym Jorku, Edmunda Laskiego w Rumford (Maine), Żołnierza Konfederackiego w Virginii oraz kilka pomników dla rezerwatu przyrody w stanie Illinois. W latach 2012 - 13 prowadził w Szczekocinku plener kamieniarski dla studentów ASP z Warszawy i Gdańska.

Maciej Aleksandrowicz - Urodził się w 1973 r., studiował na Wydziale Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w latach 1992 - 1998 w pracowni prof. Stanisława Słoniny oraz w Instytucie Historii Sztuki na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego w latach 1999 - 2002; stypendysta w University of Humberside, Hull (Wielka Brytania), Profesor Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, wykłada na Wydziale Rzeźby w Pracowni Projektowania Przestrzennego od 2007 r.; prodziekan na Wydziale Rzeźby od 2008 do 2012. Wykładowca w Wyższej Szkole Artystycznej, gdzie prowadzi zajęcia z psychofizjologii widzenia i rzeźby. Obrona doktoratu w 2007 r. Stypendium Twórcze Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w 2008 r. Uczestnik wielu wystaw. Organizuje i prowadzi warsztaty poświęcone sztuce w przestrzeni publicznej i site – specific. Zajął I miejsce w konkursie na wykonanie monumentalnych rzeźb i tablic do Mauzoleum Bitwy pod Ostrołęką, realizacja.

Grzegorz Witek - Urodzony w 1976 r. w Ciężkowicach. W 1996 r. ukończył PLSP w Tarnowie. W latach 1991- 1992 – stypendysta Krajowego Funduszu na Rzecz Dzieci, w latach 1996 - 2001 studia na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie; dyplom z wyróżnieniem rektorskim w pracowni rzeźby prof. Adama Myjaka. W latach 1999 - 2000 – przebywał na stypendium w ASP w Bratysławie. Od 2002 r. pracuje dydaktycznie na Wydziale Rzeźby macierzystej uczelni (asystent prof. Jana Kucza, a obecnie asystent prof. Piotra Gawrona). W 2003 r. otrzymał stypendium Ministra Kultury i Sztuki. W 2010 r. uzyskał stopień doktora w dziedzinie sztuk plastycznych. Uczestniczył w wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych w kraju i za granicą, m.in. w Gorlicach, Tarnowie, Grybowie, Zakopanem, Krakowie, Łodzi, Warszawie, Płocku, Częstochowie, Nowym Sączu, Szymbarku, Włocławku, Sopocie, Suchej Beskidzkiej, Wołominie, Berlinie, Budapeszcie, Poczdamie, Sztokholmie, Osace, Lozannie, Sydney. Brał udział w licznych konkursach rzeźbiarskich: 2007 r. - Pierwsze Międzynarodowe Triennale Rzeźby Plenerowej, Katowice (I nagroda, równorzędna), 2012 r. - konkurs na Pomnik Upamiętniający Żołnierzy Batalionów chłopskich i Ludowego Związku Kobiet (II równorzędna nagroda.), 2012 r. - konkurs na Pomnik Stanisława Staszica (III nagroda).

Rafał Rychter - Urodzony w Zamościu w 1972 r. Maturę uzyskał w PLSP w Zamościu, gdzie przez cztery lata był członkiem MTA (Młodzieżowego Teatru Aktualności). Studiował w latach 1994 – 1999 w ASP w Warszawie na Wydziale Rzeźby, gdzie otrzymał dyplom z wyróżnieniem za pracę INSTANT CHRIST, promotorem tej pracy był prof. Adam Myjak. Od 2001 r. jest asystentem prof. Janusza Pastawy w warszawskiej ASP, gdzie w 2008 r. obronił pracę i rozprawę doktorską pt. „Współczynnik”. Od 2012 r. prodziekan Wydziału Rzeźby. Ważniejsze wystawy: Narodowa Galeria Sztuki ZACHĘTA, Międzynarodowe Biennale Rzeźby w Poznaniu, Wystawy w CRP w Orońsku, Festiwal „Nova Polska” – Francja. Wystawy zagraniczne: Niemcy, Francja, Węgry, Słowacja.

Stanisław Brach - Urodzony w 1972 r. w Gorlicach. Absolwent Wydziału Rzeźby ASP w Krakowie, dyplom w pracowni prof. Mariana Koniecznego w 2000 r. W latach 1987 – 93 uczeń Technikum Ceramicznego w Łysej Górze. W 2008 r. uzyskał tytuł doktora w dziedzinie sztuk pięknych na Wydziale Rzeźby ASP w Krakowie. Od 2010 r. adiunkt na Wydziale Rzeźby ASP w Warszawie – kieruje Pracownią Ceramiki. W latach 2002 – 2005 oraz 2009 – 2010 prowadził zajęcia dydaktyczne w dziedzinie rzeźby w Instytucie Sztuki Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie. Prace w zbiorach Muzeum Rzeźby Współczesnej Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, Międzynarodowego Muzeum Ceramiki w Faenzie we Włoszech oraz w zbiorach prywatnych.

01

PAŹ

2013

4695

razy

czytano

6129/7714

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.