Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

„Żeromski” – szkoła z przyszłością

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„Żeromski” – szkoła z przyszłością

80 – lecie działalności obchodziła hucznie jedna z najstarszych placówek oświatowych na terenie miasta czyli I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego. Tegoroczne obchody połączono z VI Zjazdem Absolwentów, a świętowano przez dwa dni.

Obchody 80 – lecia rozpoczęto mszą świętą w Bazylice Mniejszej. Podczas spotkania pokoleń w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” uhonorowano dyrektorów szkoły: Piotra Grzyba, Krystiana Łojewskiego i dr. Lecha Młodzińskiego oraz najstarszego absolwenta Leszka Dutkę (rocznik 1939), a także organizatorów poprzednich zjazdów.

Placówka została odznaczona Złotą Odznaką „Zasłużony dla Województwa Śląskiego”, którą przekazał Marian Gajda, radny Sejmiku Województwa Śląskiego. Gratulacje nauczycielom, uczniom i pracownikom administracyjnym szkoły przekazał m.in. prezydent miasta Ryszard Mach, który w imieniu samorządu zawierciańskiego przekazał prezent – zestaw kina domowego.

- Tworzenie historii szkoły jest rzeczą cenną i wspaniałą. Liceum Ogólnokształcące pełni funkcję ważnego ośrodka nie tylko edukacyjnego, ale także kulturalnego i społecznego. Jest także – jak widać po Zjeździe Absolwentów - miejscem spotkań różnych pokoleń i niech tak będzie przez kolejne dziesięciolecia – powiedział prezydent.

Historię szkoły, której mury opuściło 8,5 tys. absolwentów, przybliżyła dyrektor Bożena Bańska.I Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego powstało w 1933 r. i była to pierwsza państwowa szkoła średnia na terenie miasta, działająca wówczas pod nazwą „Państwowe Liceum Koedukacyjne”. Pierwszą dyrektorką była Henryka Jakliczowa, a kadrę pedagogiczną stanowili nauczyciele dawnego Seminarium Nauczycielskiego. Pierwszy egzamin wstępny do liceum przeprowadzono w 1937 r. Pierwsza matura odbyła się w 1939 r. pierwsza matura. Oficjalnie szkoła wznowiła działalność po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 r.

W 1948 r. placówka została przekształcona w „Szkołę Ogólnokształcącą Męską Stopnia Podstawowego i Licealnego”, a siedzibę miała w budynku przy ulicy Niedziałkowskiego, wspólnie ze Szkołą Podstawową nr 2 i działała pod kierownictwem Stanisława Ignacego Rączki. W 1951 r. szkołę przeniesiono do nowego budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Wojska Polskiego.

Od 1950 r. funkcję dyrektora objął Stefan Kluz. 2 listopada 1961 r. szkoła otrzymała oficjalną nazwę: I Liceum Ogólnokształcące im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. W 1975 r. dyrektorem szkoły został Piotr Grzyb. 1 września 1978 r. szkołę połączono z Liceum Ogólnokształcącym dla Pracujących i utworzono Zespół Szkół Ogólnokształcących. W 1991 r., siódmym z kolei dyrektorem szkoły, został Krystian Łojewski. Szkoła uczestniczyła w programie testowania nowych podręczników na zlecenie Cambridge University New York. Nawiązano współpracę ze szkołą Carl Friedrich - Gauss w Hockenheim w Niemczech i Ebensee w Austrii i zapoczątkowano tzw. wymiany młodzieżowe.

1 września 1996 r. dyrektorem liceum został dr Lech Młodziński. Szkoła nawiązała współpracę ze
szkołami wyższymi. W czynie społecznym wybudowano w 1998 r. na podwórku szkolnym stadion lekkoatletyczny z 200 m bieżnią szutrową i trawiastym boiskiem. Ostatnią inwestycją jest nowoczesna hala sportowa przy liceum.

Drugi dzień obchodów 80-lecia I LO to m.in. wspomnienia absolwentów, wspólne, pamiątkowe zdjęcie, spotkania w klasach poszczególnych roczników oraz festyn i wspólna zabawa. Przewodniczącym tegorocznego zjazdu absolwentów był Marek Kozieł.

10

CZE

2013

6423

razy

czytano

6229/7731

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.