Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Leszek Dutka – Honorowy Obywatel Zawiercia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Leszek Dutka – Honorowy Obywatel Zawiercia

14 października podczas Inauguracji Sezonu Kulturalnego 2012/2013 na scenie Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” uroczyście wręczono Honorowe Obywatelstwo Zawiercia Leszkowi Dutce. Podjętą 27 czerwca uchwałę wybitnemu artyście wręczył przewodniczący Rady Miejskiej Edmund Kłósek wraz z prezydentem Zawiercia Ryszardem Machem.

Po ceremonii goście wraz z Honorowym Obywatelem obejrzeli spektakl teatralny pt. „Kwartet” w reżyserii Mikołaja Grabowskiego, w którym – obok reżysera – wystąpili: Jan Frycz, Andrzej Grabowski oraz Jan Peszek. Natomiast dzień wcześniej – 13 października - w galerii ZaWarte o godz. 17:00 Honorowy Obywatel Zawiercia otworzył wystawę własnej twórczości plastycznej, którą podziwiać można przez najbliższy miesiąc.

Leszek Dutka od 3 roku życia związany jest z Zawierciem. Tutaj zaczęła się jego edukacja i przygoda ze sztuką. Od 6 roku życia do końca wojny pobierał naukę gry na fortepianie u Pani Zofii Kalinowskiej. Rysunku uczył Go prof. Henryk Mytykowski, malarstwa Janina Jaskólska.

W Zawierciu objawiał i rozwijał swoje rozliczne talenty - plastyczne i muzyczne. Był organistą w kościele p.w. św. Piotra i Pawła. W Zawierciu, w 1943 r., w prywatnym mieszkaniu Pani Teresy Tymienieckiej, zorganizował konspiracyjną, pierwszą swoją wystawę. Zaprezentowane obrazy olejne z lat 1937-1943 ocenione były jako „zadziwiająco dojrzałe i samodzielne”.


Przez najbliższy miesiąc można podziwiać wystawę prac Leszka Dutki w galerii „ZaWarte”.

Po wojnie wyjechał do Krakowa gdzie studiował równolegle architekturę na Politechnice Krakowskiej i malarstwo w pracowni prof. Hanny Rudzkiej – Cybis na Akademii Sztuk Pięknych, które zakończył z wyróżnieniem. Nie urodził się w Zawierciu, ale zawsze z ogromnym sentymentem podkreśla swoje związki z naszym miastem. Nigdy nie odmówił współpracy ze środowiskiem twórców i animatorów kultury. W latach osiemdziesiątych uczestniczył w zawierciańskich plenerach dla młodzieży i dorosłych. Wielokrotnie wystawiał swoje prace na indywidualnych wystawach, ostatnia wystawa miała miejsce w Galerii Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum”, w 2003 r. czym zainicjowała działalność „Fruwającej Galerii”. Szczególnie bliskie związki łączą malarza z I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego. Bywał w szkole. Młodzież w czasie wycieczek polonistycznych odwiedzała mistrza w jego pracowni w Krakowie przy ul. Sławkowskiej.


- Zawsze byłem zawiercianinem, jestem zawiercianinem i pozostaną zawiercianinem – mówił podczas uroczystości wyraźnie wzruszony Leszek Dutka.

Podczas wystaw organizowanych poza granicami naszego miasta podkreśla swoją zawierciańskość, a Zawiercie nie ma drugiego takiego artysty o tak szerokim spectrum znajomości sztuki. W Jego przypadku to i rysunek, malarstwo, rzeźba, ceramika i modne ostatnio instalacje, ale także muzyka i poezja. Pisał również, poświęcone sztuce, eseje. Jest znany także jako architekt. Projektował między innymi obiekty Fabryki Naczyń Emaliowanych w Myszkowie. Jest „ojcem” chorzowskiego pomnika żyrafy w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku. - Kto zna życiorys Leszka Dutki ten wie, że jest w nim także Rararium: rysunki rzeźby i obrazy od pierwszego namalowanego w 1937 r. po te, na których niemal jeszcze nie obeschła farba. Jego Rararium oznacza zbiór rzeczy rzadkich, rarytasów, fenomenów, osobliwości i doskonałości – powiedziała o mistrzu Maria Zientara, Kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa.


Mikołaj Grabowski, Jan Frycz, Andrzej Grabowski oraz Jan Peszek na deskach Miejskiego Ośrodka Kultury.

Mistrz na swoim artystycznym koncie ma 88 wystaw zbiorowych i 28 indywidualnych w tym:

1996 r. – Retrospektywna wystawa na inaugurację Dolnego Pałacu Sztuki; Wystawa „Postacie i Ptaki” w TSBW Husum Niemcy.

1993 r. – „Rararium” 1937-1997 w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie.

1998 r. – „Rararium II” w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa „Dom Hipolitów”.

1999 r. – „Rararium II i pół” Galeria „m”, galeria „Pryzmat” – „Jubileusze”.

2000 – RARARIUM III w GALERII CANTABILE w Krakowie, 2001 – Galeria „Centrum” – „Manhattan 2001”.

Jesienią ubiegłego roku dużą wystawę prac nestora krakowskich plastyków zorganizowało Nowohuckie Centrum Kultury.

Od 23 marca do 10 czerwca 2012 r. w cyklu „Galeria żywa” Muzeum Narodowe w Krakowie zaprezentowało bogaty przegląd twórczości Leszka Dutki.

Jego prace znajdują się w zbiorach: Muzeum Narodowego w Krakowie, Muzeum Narodowego we Wrocławiu, Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Polskim w Chicago, a także w prywatnych kolekcjach: Christiana Stöhrmana w Husum, Margot i Dietera Lolhofelów w Norymberdze.

Honorowy Obywatel Zawiercia jest jednym z najwybitniejszych i najbardziej popularnych artystów. Prezes i założyciel Fundacji im. Hanny Rudzkiej – Cybisowej. Przez wiele lat był Prezesem Związku Polskich Artystów Plastyków. Tę funkcję, dziś jako 91 latek, pełni Honorowo. Odznaczony Krzyżem Oficerskim Polonia Restituta przyznanym z okazji 150-lecia Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych w Krakowie (2003). Kawaler najwyższego odznaczenia w dziedzinie sztuki „ Gloria Artis” nadanego przez Prezydenta RP (2006). Z rekomendacji Okręgu Krakowskiego Polskiego Związku Artystów Plastyków nagrodzony Medalem Vive l’ art. im. Witolda Wojtkiewicza (oznaczonym nr 1.) za wystawę „Płonący ptak” zrealizowaną z okazji 70-lecia pracy twórczej (2008).

- Honorowe obywatelstwo dla Leszka Dutki jest wyrazem wdzięczności za jego wkład w kulturę. Jest nobilitacją Zawiercia, znakiem szczególnym miasta, które będzie kojarzyć się z tym, co w polskiej kulturze najlepsze – uzasadnił decyzję o przyznaniu Leszkowi Dutce Honorowego Obywatelstwa prezydent Ryszard Mach.

15

PAŹ

2012

4406

razy

czytano

6594/7731

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.