Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Europejski Kongres Gospodarczy

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Europejski Kongres Gospodarczy

- Najbliższe lata nie będą łatwe dla jednostek samorządu terytorialnego – zgodnie twierdzili paneliści sesji poświęconej inwestycjom komunalnym, która 14 maja odbyła się podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

Prezydenci miast obawiają się, że gminom będzie trudniej wyasygnować wkład własny przy współfinansowaniu projektów. Wszystko przez nową perspektywę budżetową Unii Europejskiej na lata 2014 – 2020, kiedy to środki własne beneficjentów będą większe od kwot obecnie przeznaczanych na dofinansowywane przedsięwzięcia, a to jeszcze nie koniec samorządowych problemów. - Przyszłość nie wygląda dobrze. Nowa perspektywa finansowa UE spowoduje, że przez najbliższych kilka lat nie będziemy realizować nowych inwestycji – zauważył prezydent Katowic, Piotr Uszok.

Według uczestników jednej z pierwszych sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego, najważniejsze miejskie inwestycje będą finansowane przy pomocy bankowych kredytów, pożyczek lub obligacji. – Zawiercie do tej pory nie korzystało z takich form finansowania inwestycji. Realizowane przedsięwzięcia opierały się na zewnętrznym dofinansowaniu i własnych środkach. Teraz myślimy o wyemitowaniu obligacji na kwotę ponad 20 milionów złotych – mówił prezydent Zawiercia, Ryszard Mach. – Dzięki temu będziemy mogli dalej rozwijać miasto – dodał.


Głos w dyskusji zabiera prezydent Zawiercia Ryszard Mach.

Uczestnicy kongresu zauważyli, że nie wszystkie miasta mogą liczyć na kredyty, które samorządom udzielane są z coraz większą roztropnością instytucji finansowych. Podczas dyskusji mówił o tym wiceprezes PKO BP, Jarosław Myjak. – Udzielając kredytów banki oceniają ryzyko. Przy pomocy ratingów potrafią odróżnić samorządy lepiej i gorzej zarządzane - zaznaczył. Jednak nie wszystkie miasta mogą liczyć na wsparcie banków. – Ograniczanie deficytu budżetowego przez rząd, a konkretnie przez ministra Jacka Rostowskiego, uniemożliwia wielu jednostkom sięganie po tego typu produkty finansowe – ubolewali paneliści. Prezydent Jaworzna, Paweł Silbert wspomniał także, że przydałyby się samorządom nowe instrumenty finansowe, które nie zwiększałyby wskaźnika zadłużania gmin.

Do tej pory lwią część inwestycji komunalnych stanowiły przedsięwzięcia dostosowujące nasze małe ojczyzny do unijnych standardów (prezydent R. Mach mówił m. in. o gospodarce ściekowej), a dyskusja często wracała do punktu związanego z nowym budżetem unijnym, dlatego o pracach nad nim mówił wiceminister rozwoju regionalnego, Marceli Niezgoda. - Budżet dla Polski na lata 2014-2020 szacowany jest na około 75 miliardów euro, a jedna trzecia z tych środków przeznaczona będzie na fundusz spójności. Jednak o tym jak ostatecznie będzie wyglądała nowa perspektywa finansowa dowiemy się po przygotowaniu stosownych rozporządzeń, które mają być gotowe do końca duńskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej.Sesja poświęcona inwestycjom komunalnym odbyła się 14 maja w Sali Marmurowej, w gmachu Sejmu Śląskiego w Katowicach.

W części dyskusji dotyczącej przyszłości oraz odpowiedzi na pytanie „w co i jak inwestować?” uczestnicy sesji Europejskiego Kongresu Gospodarczego mówili o uzbrojeniu terenów, zwiększaniu swojej atrakcyjności względem zewnętrznych inwestorów. Prezydent R. Mach mówił min. in. o rozwoju mieszkalnictwa komunalnego oraz działaniach miasta prowadzonych w Strefie Aktywności Gospodarczej. Szef Górnośląskiego Związku Metropolitalnego i jednocześnie prezydent Świętochłowic zwrócił uwagę na wciąż niewykorzystywane PPP, czyli Partnerstwo Publiczno Prywatne, które starał się odczarować - szczególnie z czwartego „P” [prokuratora - przyp. ŁCz] - wiceprezydent Elbląga Adam Witek przytaczając dobrze funkcjonujący w tej formule Aquapark w jego mieście.

***

14 maja prezydent Ryszard Mach wziął również udział w sesji inaugurującej Europejski Kongres Gospodarczy w Katowicach, w której uczestniczył prezydent RP Bronisław Komorowski, były przewodniczący PE, a obecnie europoseł Jerzy Buzek, minister nauki i szkolnictwa wyższego Barbara Kudrycka oraz wicepremier Waldemar Pawlak.

Europejski Kongres Gospodarczy to największa impreza gospodarcza w Europie Środkowej. EKG to miejsce spotkań najważniejszych postaci Polski i Europy, sześć tysięcy gości, ponad sto paneli tematycznych i debat w których udział biorą najważniejsze osobistości polityki i biznesu.

15

MAJ

2012

6411

razy

czytano

7538/7627

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.