Redakcja
Nowa
W Zawierciu ma powstać filia Politechniki ...
12
paź
2024
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
16 września, o godzinie 20:30, na parkingu Miejskiego Ośrodka Kultury „Centrum” rozpocznie się spektakl plenerowy „Ballada o Janie Wnęku” w wykonaniu Stowarzyszenia Ogrody Teatru – Teatr Gry i Ludzie z Katowic. Wstęp wolny.
Scenariusz spektaklu powstał z inspiracji wydarzeniami, jakie miały miejsce w drugiej połowie XIX wieku w galicyjskiej wsi Odporyszów. Tytułowy Jan Wnęk - cieśla, rzeźbiarz, konstruktor - samouk; człowiek niepiśmienny, ale obdarzony niezwykłymi talentami, skonstruował rodzaj „lotni”. Z powodzeniem wykonywał na niej kilkukilometrowe loty ślizgowe, startując z usytuowanej na wzgórzu, liczącej czterdzieści pięć metrów wysokości kościelnej wieży.
Począwszy od 1866 roku regularnie powtarzał swój wyczyn z okazji świąt kościelnych, jarmarków i odpustów, budząc wśród współczesnych podziw, zachwyt, ale też lęk i przerażenie. W roku 1869 doszło w trakcie pokazu do wypadku. Obrażenia jakie odniósł Jan Wnęk spowodowały jego rychłą śmierć. Mieszkańcy spalili lotnię, upatrując w niej przyczynę nieszczęścia.
Współcześni Wnęka zlekceważyli dokonania tego pioniera lotnictwa, przez co nie zostały one właściwie udokumentowane. W oficjalnej historii tytuł pierwszego lotnika przypadł niemieckiemu inżynierowi, Otto Lilienthalowi, który swe udane loty wykonywał blisko 25 lat po naszym rodaku.
Przedstawienie „Ballada o Janie Wnęku” przypomina tę zapomnianą nieco, pełną niejasności i tajemnic historię. Teatr uliczny pokazał w spektaklu fenomen jednostki przekraczającej własną kondycję. Jednostki, która wyrasta ponad społeczność i w jakimś sensie odmienia ją. To oddziaływanie może trwać chwilę, a może dłużej. Czas zatrzymuje się na krótko… Przedstawienie w warstwie plastycznej odwołuje się do sztuki ludowej oraz malarstwa prymitywistów. Podobne ludowe inspiracje i brzmienia odnaleźć można w tle muzycznym. Język spektaklu to szeroko rozumiany teatr ruchu.
Serdecznie zapraszamy Państwa na ciekawe, tajemnicze i niecodzienne widowisko wieczorową porą....
Szczegóły: www.mok.pl
Redakcja
Nowa
12
paź
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
12
paź
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
11
paź
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
11
paź
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
10
paź
2024
Więcej
Redakcja
Nowa
10
paź
2024
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.