
Redakcja
Nowa
Mieszkania w Zawierciu: dla każdego i na każdą ...
20
cze
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Miasto Zawiercie oraz Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczynają kampanię edukacyjno-społeczną pod hasłem „Myślę, czuję, nie hejtuję!”, której celem jest zwrócenie uwagi na społeczne skutki hejtu i manipulacji w sieci. Rosnąca skala dezinformacji niesie poważne konsekwencje – od zagrożeń dla zdrowia publicznego, przez wpływ na zmiany klimatyczne, po bezpieczeństwo narodowe.
Dezinformacja podważa fakty i dane, polaryzuje debatę publiczną, utrudnia wdrażanie polityk społecznych i osłabia zaufanie obywateli do instytucji oraz procesów demokratycznych.
W przededniu wyborów prezydenckich MOPS Zawiercie i Urząd Miejski inicjują ogólnomiejską debatę na temat cyberbezpieczeństwa i zasad cyberhigieny. W ramach kampanii zaplanowano szereg działań, m.in. dwa spektakle pt. „Troll”, spotkania z psychologiem dla uczniów i rodziców, międzypokoleniowe warsztaty MOST, poświęcone wpływowi hejtu na życie każdego z nas, a także wystawę fotograficzną w Galerii Stara Łaźnia, ukazującą ciało ludzkie jako temat refleksji o tolerancji i akceptacji. Ekspozycji towarzyszyć będą dyskusje o hejcie, empatii i tym, co pomiędzy nimi.
Nie trolluj – spektakl, który porusza
Kampania rozpocznie się spektaklem dla uczniów klas ósmych szkół podstawowych i pierwszych klas szkół ponadpodstawowych. MOPS Zawiercie zaprosił młodzież do MOK-u na improwizowany spektakl „Troll”, przygotowany przez grupę aktorów Foksal (współpracujących z warszawskim Teatrem Capitol). Interaktywny format zakłada aktywny udział publiczności i powstał jako element kampanii społecznej #szanujeniehejtuje, we współpracy Teatru Komedii Impro z Urzędem Marszałkowskim w Łodzi.
Od 2022 roku spektakl wystawiono już blisko 30 razy dla młodzieży z woj. łódzkiego. W Zawierciu obejrzy go blisko 1000 uczniów. Forma przedstawienia przypomina popularną grę „Mafia” – widzowie typują, kto z bohaterów jest tytułowym „hejterem”. Akcja rozgrywa się na przeciętnym osiedlu – wśród ludzi, którzy żyją obok siebie, znają się, czasem się lubią, czasem nie. Pewnego dnia ktoś znika. Dlaczego? Kto nie wytrzymał presji, hejtu, anonimowej agresji? I kto za to odpowiada? Spektakl w sugestywny sposób ukazuje powszechny dziś problem – presję środowiska i bolesne skutki cyberprzemocy. Młodzież staje przed trudnymi wyborami – czasem trafnymi, czasem błędnymi. Ale póki są w teatrze, dotyczą one jedynie fikcji… Dlatego przedstawieniu towarzyszy rozmowa z psychologiem z MOPS Zawiercie, który jest gotów udzielić wsparcia na co dzień.
– Zależało nam na autentyczności i pełnej interakcji – tłumaczy Jacek Stefanik, autor formatu i aktor grający w spektaklu. – Młodzież lepiej reaguje na emocje niż na moralizowanie. To dlatego dajemy im przestrzeń do decyzji i refleksji – dodaje. Stefanik, współtwórca Łódzkiego Teatru Komedii ImproAtak, podkreśla, że młodzież często podejmuje w spektaklu błędne decyzje, wskazując niewłaściwe osoby jako sprawców hejtu. To staje się dla nich źródłem emocji i impulsem do dalszej rozmowy.
Międzypokoleniowe działania: warsztaty MOST
Kolejnym elementem kampanii będą międzypokoleniowe warsztaty MOST, skierowane do seniorów i młodzieży – dwóch grup szczególnie narażonych na zagrożenia cyfrowe, takie jak dezinformacja, hejt czy manipulacja. – Celem działań jest rozwój kompetencji cyfrowych i budowanie odporności społecznej na dezinformację. Jej skutki obserwujemy każdego dnia – od osłabienia relacji międzyludzkich po problemy psychiczne jednostek – mówi Anna Nemś, prezydent Zawiercia. – Dołączamy do ogólnopolskiej kampanii Ministerstwa Cyfryzacji „Nie pozwól, by dezinformacja zmieniła Cię w trolla”. Poprzez spotkania, publikacje w mediach społecznościowych i na stronie miasta, chcemy wzmacniać ten przekaz. Sprawdzaj źródła – nie powielaj fake newsów Internet i media społecznościowe są głównym kanałem rozpowszechniania dezinformacji – szybko, szeroko, bez weryfikacji. Fałszywe informacje prowadzą do błędnych decyzji, napięć społecznych, a nawet przemocy. Jednym z narzędzi tej przemocy jest trolling, obecny zarówno globalnie, jak i lokalnie. Trolle manipulują faktami, tworzą memy i krótkie komunikaty, które zapadają w pamięć. Ofiarami padają także dzieci. – Nie możemy bezczynnie patrzeć, jak fala hejtu zbiera kolejne ofiary. Każdego dnia stoimy przed wyborem: powielać dezinformację czy ją zatrzymać. Tylko dzięki rzetelnej wiedzy i świadomości możemy przeciwdziałać nienawiści w sieci – podkreśla Ewa Pruska, dyrektorka MOPS w Zawierciu.
Partnerami akcji są: MOK Zawiercie, Komenda Powiatowa Policji w Zawierciu oraz Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Zawierciu.
Zachęcamy do odwiedzenia strony www.nask.pl/dezinfo, gdzie znajdują się materiały edukacyjne i formularz do zgłaszania dezinformacji. Śledź miejskie media społecznościowe oraz profil MOPS Zawiercie – tam pojawiać się będą praktyczne porady dotyczące bezpieczeństwa w sieci i sposobów radzenia sobie z hejtem. Kampania realizowana jest we współpracy z Metropolitarnym Instytutem Rozwoju, odpowiedzialnym za przygotowanie treści merytorycznych oraz prowadzenie warsztatów i wykładów.
Redakcja
Nowa
20
cze
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
20
cze
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
20
cze
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
19
cze
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
18
cze
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
18
cze
2025
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.