Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Budowa obwodnicy Zawiercia i Poręby

Pod koniec ubiegłego roku GDDKiA podpisała umowę na budowę drugiej części obwodnicy Zawiercia i Poręby (DK78). W II kwartale tego roku planowane jest natomiast udostępnienie do ruchu pierwszego, blisko 17-kilometrowego, fragmentu trasy. Zaawansowanie rzeczowe na I odcinku przekroczyło 82 proc. W ciągu trasy głównej wykonanie warstwy podbudowy asfaltowej jest zrealizowane w ponad 95 proc., a warstwy wiążącej w 78 proc.

Jeśli chodzi o drugi odcinek, to inwestycja stanowi kontynuację budowanej od marca 2022 r. obwodnicy Poręby i Zawiercia. Trasa swój początek będzie miała na budowanym w ramach pierwszego etapu obwodnicy węźle Kromołów. Zakończy się rondem w Żerkowicach, które powstanie w ramach budowanej sąsiedniej obwodnicy Kroczyc. Druga część obwodnicy Poręby i Zawiercia realizowana jest w ramach Rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych (RPBDK) do 2030 r. jako zadanie kontynuowane z poprzedniego programu na lata 2014-2023. Wojewoda Śląski 12 stycznia br. wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej dla tego odcinka nowej DK78.

Zakres inwestycji

Nowa, dwujezdniowa trasa będzie posiadała najwyższą klasę techniczną dróg ogólnodostępnych (główna ruchu przyspieszonego) i będzie dostosowana do przenoszenia obciążenia o nacisku 11,5 tony na oś. Wybudowane zostaną także drogi obsługujące tereny przyległe do inwestycji. Powstanie również nowa infrastruktura dla pieszych i rowerzystów. Zamówienie obejmuje budowę czterech obiektów inżynierskich w ciągu obwodnicy w miejscu przecięcia z ulicami: Harcerską, Karlińską, Szymona Szymonowica oraz przejazdem rolniczym w Zawierciu. W ramach zadania przebudowana zostanie infrastruktura kolidująca z inwestycją – istniejące drogi, urządzenia i sieci nadziemne i podziemne. Wybudowane zostaną kanały technologiczne, oświetlenie drogowe, drogi obsługujące tereny przyległe do obwodnicy, urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz obustronne zatoki do kontroli pojazdów.

Środowisko, odwodnienie

GDDKiA zadba o środowisko naturalne poprzez budowę zabezpieczeń akustycznych, przejść dla zwierząt oraz przepustów ekologicznych wraz z ogrodzeniem ochronno-naprowadzającym. Kompleksowe odwodnienie drogi zapewni wykonanie rowów drogowych, kanalizacji deszczowej, urządzeń podczyszczających, zbiorników retencyjnych oraz retencyjno-infiltracyjnych.

Nowy przebieg DK78

Druga część obwodnicy Poręby i Zawiercia to kolejny element nowego przebiegu DK78 między Siewierzem a Szczekocinami, który obejmuje blisko 50 km. Wraz z inwestycjami prowadzonymi w ramach Programu budowy 100 obwodnic, nowy przebieg DK78 ominie zurbanizowane i niebezpieczne miejsca, co przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców oraz zwiększenia przepustowości połączeń z A1, DK11 i w przyszłości S11.

Co się dzieje na budowie pierwszego odcinka obwodnicy Poręby i Zawiercia?

Wykonawca jest bliski dokończenia robót ziemnych, wykonywania podbudów z kruszyw mineralnych oraz kolejnych warstw z mieszanek asfaltowych. Zakończono wykonywanie wykopu w ciągu trasy głównej. Na ukończeniu są również roboty związane z wykonywaniem dolnych i górnych warstw podbudowy jezdni z kruszyw mineralnych. Finiszują roboty przy wykonywaniu warstw z mieszanek asfaltowych. W ciągu trasy głównej wykonanie warstwy podbudowy asfaltowej jest zaawansowane na poziomie 95 proc., a warstwy wiążącej na poziomie 78 proc. (stan na koniec 2024 r.). Równolegle są prowadzone roboty związane z odwodnieniem pasa drogowego tj. budową zbiorników retencyjnych, kanałów hydrotechnicznych, przebudową i konserwacją przyległych rowów melioracyjnych oraz umocnienia cieków wodnych w obrębie pasa drogowego. Kontynuowane są także roboty na wszystkich obiektach mostowych. Ustroje nośne zostały wykonane na wszystkich obiektach mostowych, a zaawansowanie prac mostowych wynosi 80 proc. Postępują również roboty przy obiektach służących zapewnieniu migracji zwierząt pod obwodnicą, które osiągnęły poziom 88 proc. całego zakresu. Kontynuowana jest budowa zabezpieczeń przeciwhałasowych. Na tym odcinku powstanie ich 2147 mb, o wysokości od 2,5 m do 5,5 m. Kontynuowany jest również montaż ekranów przeciwolśnieniowych, których powstanie 1225 mb. Wykonanie rzeczowe obwodnicy Poręby i Zawiercia wynosi ponad 80 proc.

Źródło finansowania

Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia (od obwodnicy Siewierza do Kromołowa) w ciągu DK78 była współfinansowana z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020.

Od 28 czerwca 2024 r. inwestycja pn.: "Budowa obwodnicy Poręby i Zawiercia w ciągu DK 78" FAZA II, jest objęta dofinansowaniem w ramach działania FENX.05.03. Drogi i bezpieczeństwo ruchu drogowego priorytet FENX.05 Wsparcie sektora transportu z EFRR Programu Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat, Środowisko 2021-2027.

Budowa drugiego odcinka Poręby i Zawiercia finansowana jest ze środków Krajowego Funduszu Drogowego.

Parametry techniczne

  • klasa drogi: GP (główna ruchu przyspieszonego)
  • liczba jezdni i pasów ruchu: 2x2
  • szerokość pasa ruchu: 3,5 m
  • szerokość poboczy: 1,5 m
  • obciążenie: 11,5 tony/oś

Kalendarium

Przygotowanie:

•    31 marca 2008 r. podpisano umowę na wykonanie Studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego

•    17 marca 2010 r. złożono wniosek o wydanie decyzji środowiskowej (DŚU)

•    31 maja 2011 r. Regionalny Dyrektor Ochrony Środowiska w Katowicach wydał DŚU

•    21 stycznia 2020 r. podpisano umowę na wykonanie dokumentacji projektowej

•    27 września 2022 r. złożono wniosek o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej (ZRID)

•    12 stycznia 2024 r. Wojewoda Śląski wydał decyzję ZRID

Przetarg na budowę:

•    15 września 2023 r. ogłoszono przetarg

•    6 lutego 2024 r. otworzono oferty

•    8 maja 2024 r. wybrano najkorzystniejszą ofertę

•    28 sierpnia 2024 r. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych zakończył standardową kontrolę przetargu

Umowa:

•    18 listopada 2024 r. podpisano umowę na realizację inwestycji

•    w marcu 2028 r. przypada termin zakończenia inwestycji

Źródło: Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad - Oddział Katowice

  •  

07

LUT

2025

618

razy

czytano

68/8258

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Logo serwisu.
Logo serwisu.
Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.