
Redakcja
Nowa
OBCHODY 234. ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA
24
kwi
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
18 września 2024 roku w Zawierciu miała miejsce uroczystość upamiętniająca dramatyczne wydarzenia sprzed 84 lat, związane z masowymi aresztowaniami członków konspiracyjnej organizacji "Płomień", ich rodzin oraz osób zaangażowanych w walkę o niepodległość Polski.
Zgromadzeni uczniowie, nauczyciele oraz mieszkańcy miasta oddali hołd tym, którzy w 1940 roku wykazali się wielkim patriotyzmem i odwagą w walce z okupantem. Uroczystość rozpoczęła się od przypomnienia historii Szkoły Handlowej – jedynej szkoły w Zawierciu, która działała we wrześniu 1939 roku. Wspomniano o tym, jak patriotyczny duch kadry pedagogicznej i uczącej się tam młodzieży rozpalił "płomień" walki o niepodległość.
Właśnie w murach tej szkoły w listopadzie 1939 roku powstała organizacja "PŁOMIEŃ", której założycielami byli dyrektor szkoły Wacław Chrzanowski oraz profesor Stanisław Czapla. Głównym celem członków organizacji było podtrzymywanie ducha w społeczeństwie i dążenie do wyzwolenia ojczyzny. Niestety, działalność "Płomienia" została brutalnie przerwana przez gestapo, które dokonało masowych aresztowań 18 września 1940 roku. Wówczas ponad stu członków organizacji, a także ich rodziny, trafiło do więzień, gdzie byli poddawani przesłuchaniom i torturom.
Ich pamięci poświęcona jest płyta ufundowana przez mieszkańców Zawiercia i umieszczona w 1964 r. na ścianie przedwojennego budynku Szkoły Handlowej. Obecnie znajduje się ona w parku im. Tadeusza Kościuszki przy Alei Weteranów. Uczniowie i pracownicy Zespołu Szkół Ekonomicznych sprawują pieczę nad tym pomnikiem, będąc spadkobiercami patriotycznych tradycji "Płomienia".
Zwieńczeniem uroczystości było złożenie kwiatów pod pamiątkową tablicą. Delegacje szkół i instytucji miejskich oddały w ten sposób hołd ofiarom aresztowań sprzed 84 lat.
Redakcja
Nowa
24
kwi
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
24
kwi
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
23
kwi
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
23
kwi
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
22
kwi
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
22
kwi
2025
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.