Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Prezydent Anna Nemś z wotum zaufania. Relacja z sesji absolutoryjnej

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Prezydent Anna Nemś z wotum zaufania. Relacja z sesji absolutoryjnej

nowa

28 czerwca 2024 roku odbyła się sesja absolutoryjna Rady Miejskiej w Zawierciu. Radni omówili i przegłosowali kilka kluczowych uchwał, w tym wotum zaufania dla Prezydent Zawiercia Anny Nemś.

Prezydent uzyskała poparcie większości radnych (15 osób), co świadczy o zaufaniu Rady Miejskiej do jej działań i zarządzania miastem. Radni głosowali także nad nieudzieleniem absolutorium za rok 2023 byłemu Prezydentowi Łukaszowi Konarskiemu. 14 radnych wyraziło niezadowolenie z polityki finansowej poprzedniego Prezydenta.

Przed głosowaniem odbyła się dyskusja na temat różnic pomiędzy wotum zaufania a absolutorium. Sławomir Kania, adwokat sprawujący obsługę prawną Gminy Zawiercie, wyjaśnił różnice pomiędzy obydwoma aktami prawnymi:  „Absolutorium jest immamentnie związane z wykonaniem budżetu za określony rok. Pani prezydent w 2023 roku tego budżetu nie wykonywała, nie może ponosić wobec tego odpowiedzialności (…) Reasumując, wotum zaufania udzielacie państwo aktualnie urzędującemu prezydentowi, natomiast jeśli chodzi o absolutorium udzielacie organowi wykonawczemu, który wykonywał budżet w 2023 r.”.

Ważnym elementem sesji była ożywiona debata nad raportem o stanie Gminy Zawiercie, poprzedzająca głosowanie nad wotum zaufania i nieudzieleniem absolutorium. W tym punkcie podsumowano działalność Prezydenta Miasta w poprzednim roku i szczegółowo omówiono sytuację finansową dwóch spółek miejskich – Zakładu Gospodarki Komunalnej (ZGK) oraz Rejonowego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji (RPWiK).

Stan ZGK i plany na przyszłość

Prezes ZGK, Marcin Szemla, przedstawił trudną sytuację finansową spółki oraz plany na przyszłość. ZGK nie posiada środków na prawidłowe funkcjonowanie. Na terenie zakładu zalegają bardzo duże ilości odpadów, które nie nadają się do recyklingu i są tam magazynowane od pięciu lat. Najważniejszym zadaniem spółki jest uzyskanie zmiany pozwolenia zintegrowanego, które pozwoli na prawidłowe funkcjonowanie ZUOK i zagospodarowanie odpadów wytwarzanych w instalacjach na terenie ZUOK. Umożliwi to zagospodarowanie części odpadów zalegających na terenie zakładu.

„Plany firmy w pierwszej kolejności to pozbycie się tej niebotycznej ilości zmagazynowanej frakcji 19 12 12 [materiał posortowniczy (balast) pochodzący z mechanicznej obróbki odpadów na sortowni – przyp. red.]. To nie jest etap krótki, ponieważ problem frakcji 19 12 12 nieodbieranej regularnie powoduje, że firmy nie są w stanie takiej ilości odebrać od razu” – tłumaczył Marcin Szemla. Nadzieją na rozwiązanie problemu jest firma Fortum, która wybudowała instalację do przetwarzania takich odpadów na paliwo RDF. Paliwo to mogłoby zasilać elektrociepłownie w Zabrzu, jednak Fortum musi wygrać przetarg na taką działalność.

Sytuacja w RPWiK

Kondycja finansowa RPWiK również jest trudna. W 2023 roku firma odnotowała stratę wynoszącą około 2,5 mln zł, głównie z powodu inflacji z lat 2020-2022 i opóźnień w zatwierdzaniu taryf przez Wody Polskie. Nowe taryfy, obowiązujące od 26 października 2023 r., pozwalają spółce funkcjonować, ale potrzebny jest czas na nadrobienie zaległości z poprzednich lat.

Plan remontowo-inwestycyjny, który został zatwierdzony przez Radę Miejską, będzie realizowany zgodnie z założeniami. „Wszystkie sieci planowane do budowy lub modernizacji zostaną ukończone zgodnie z planem” – dodała Katarzyna Kręgiel, główna księgowa RPWiK.

Lokalizacja nowego osiedla Nova Huta Zawiercie

Rada Miejska podjęła także uchwałę o lokalizacji nowego osiedla mieszkaniowego Nova Huta Zawiercie przy ul. Towarowej (18 głosów za). Inwestycja ma na celu zwiększenie liczby dostępnych mieszkań oraz poprawę warunków mieszkaniowych w mieście. Wiceprzewodniczący Rady Miejskiej Michał Myszkowski wyraził obawy dotyczące negatywnych opinii instytucji na temat inwestycji (w tym m.in. PKP PLK). Arkadiusz Miśkiewicz – architekt i pełnomocnik inwestora – zapewnił, że przyszła inwestycja będzie ochroniona przed hałasem i drganiami w postaci rozwiązań budowlanych: odpowiednich warstw ścian, odpowiednich okien oraz ekranów dźwiękowych.

Podczas sesji Radni głosowali również nad innymi uchwałami, w tym m.in. uchwałą dotyczącą dofinansowania zadania inwestycyjnego pn.: „Modernizacja budynku Miejskiego Ośrodka Kultury” i zabezpieczenia środków finansowych w kwocie 1,2 mln zł na wkład własny. Dzięki temu będzie można rozpocząć prace remontowe w Miejskim Ośrodku Kultury „Centrum” w Zawierciu.

Więcej informacji na temat sesji dostępnych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miejskiego w Zawierciu: https://zawiercie.bip.net.pl/?lang=PL.

Pełną relację z sesji można znaleźć na stronie: https://zawiercie.sesja.pl/portal/videos/ff3491be-5aed-41b1-9618-7c0ffd37dd68.

08

LIP

2024

222

razy

czytano

13/7869

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.