
Redakcja
Nowa
Przygotowujemy się do modernizacji Przedszkola nr 4 w ...
25
mar
2025
Więcej
Przejdź do menu głównego.
Przejdź do treści.
Przejdź do wyszukiwarki.
Uruchom wysoki kontrast.
Uruchom wersję tekstową.
Skróty klawiszowe:
Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...
Wysoki kontrast.
Wysoki kontrast.
Oficjalna strona internetowa Urzędu Miejskiego w Zawierciu. Strona wyposażona w automatycznego lektora treści. Usługa lektora dostępna jest z poziomu poszczególnych podstron.
Wersja dla niesłyszących.
Wielki świat, różnorodność osobowości, narodów i poglądów — to wszystko stanęło otworem przed Julią Janeczek, Zuzanną Bewicz, Mateuszem Grzegorczykiem. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego w Zawierciu pod opieką nauczyciela – Renaty Kończyk — reprezentowali Polskę podczas czternastego spotkania młodzieży „Twoja Europa. Twoje Zdanie” - „Młodzieżowe Dialogi Demokratyczne” w Brukseli.
Wydarzenie to polega na corocznych spotkaniach uczniów szkół średnich i ich nauczycieli. Celem spotkań jest wysłuchanie opinii młodych ludzi i zmotywowanie ich do zostania aktywnymi obywatelami, by mogli mieć wpływ na przyszłość Europy i swoje społeczności.
- Pomimo deszczowej pogody pierwszy dzień naszego pobytu był bardzo owocny. W siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego zostaliśmy ciepło przywitani przez Gianluce Brunetti - sekretarza generalnego EKES-u oraz Cilliana Lohana - wiceprzewodniczącego do spraw komunikacji. Następnie rozpoczęły się zajęcia integracyjne dla stu pięciu uczestników pochodzących ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów kandydujących. W trakcie rozmów można było odczuć nasze zaangażowanie w procesy demokratyczne i polityczne – wspomina Julia.
Drugi dzień rozpoczął się inauguracyjną sesją plenarną – z udziałem przedstawicieli wysokiego szczebla instytucji europejskich. Sesja miała na celu pobudzenie i zainspirowanie młodzieży do dyskusji podczas warsztatów.
- Pierwsze warsztaty dotyczyły udziału obywateli w procesach kształtowania polityki, zwłaszcza na szczeblu UE. Temat dyskusji brzmiał: Zagrożenia i wyzwania dla demokracji w UE. Uczniowie proponowali rozwiązania i praktyczne pomysły, aby uniknąć niepożądanych scenariuszy. Szczególnie że znajdujemy się w kryzysie ukraińskim, zagrożeniu dla pokojowego współistnienia państw oraz w sytuacji nieprzewidywalnych wyzwań społecznych i gospodarczych, prowadzących do zmian systemowych. Podczas drugiego warsztatu uczniowie sporządzili konkretne zalecenia polityczne dotyczące zaangażowania młodzieży w demokrację – opowiada p. Renata Kończyk.
Jak zauważyła grupa Zuzanny — obecnie powinniśmy angażować więcej młodych osób w politykę, ze względu na przyszłość, która zależy tylko od nas-młodych ludzi. Młodzież może wprowadzić zmiany odpowiednie do ciągle rozwijającego się świata – podkreśla Zuzanna.
- Na zamykającej cykl spotkań sesji plenarnej delegacje uczniów zaprezentowały zalecenia i propozycje polityczne. Młodzi ludzie wypowiedzieli się w głosowaniu za najlepszym rozwiązaniem. Wygrał pomysł pod tytułem "E-You" opracowany przez grupę, w skład której wchodził jeden z naszych przedstawicieli, Mateusz — opowiada Julia.
W czerwcu 2023 roku rekomendacje uczniów zostaną przekazane instytucjom europejskim i decydentom UE wysokiego szczebla. Rekomendacje koncentrowały się na tworzeniu aplikacji i platform, które mogłyby zwiększyć zaangażowanie polityków i społeczeństwa, aby lepiej zrozumieć UE i cele polityków, zwiększyć przejrzystość polityki oraz poprawić jakość edukacji obywatelskiej i zaangażowania młodzieży. Uczniowie zaproponowali również zwiększenie inicjatyw finansowanych przez UE prowadzonych dla młodych ludzi.
W trakcie wizyty w siedzibie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego uczniowie odbyli krótkie spotkanie z polskimi przedstawicielami tej instytucji, dzięki którym mogli zapoznać się ze strukturą jej funkcjonowania i zobaczyć ciekawe miejsca pracy.
W czasie tego krótkiego pobytu w sercu Unii Europejskiej reprezentanci Polski wykorzystali szansę na zapoznanie się z Brukselą od strony kulturowej. Mimo napiętego grafiku zwiedzili Parlamentarium, gdzie w ciekawy sposób przedstawiono historię Unii Europejskiej. Zobaczyli siedzibę Parlamentu Europejskiego, Charlemagne (siedzibę Komisji Europejskiej). W mieście kojarzonym przez każdego mieszkańca Europy jako siedziba instytucji unijnych zobaczyć można wiele zabytków i atrakcji turystycznych, których nie mogli ominąć: Atomium, Mini Europa Park, rynek – Grand Palace, symbol miasta – Manneken Pis, Teatr Królewski. Spacer między zbudowanymi ze szkła i metalu gigantami urozmaicały im liczne pomniki, rzeźby, katedry, kościoły i pałace.
- Wyjazd do Brukseli, uważamy za udany i czujemy, że godnie spełniliśmy obowiązek reprezentowania zarówno Polski, jak i naszej szkoły na arenie międzynarodowej – zgodnie podkreślają polscy uczestnicy 14. konferencji – „Twoja Europa. Twoje zdanie” – „Młodzieżowe Dialogi Demokratyczne”.
Redakcja
Nowa
25
mar
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
25
mar
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
25
mar
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
25
mar
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
24
mar
2025
Więcej
Redakcja
Nowa
22
mar
2025
Więcej
Przewiń stronę na samą górę.
Wyszukaj na stronie
Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.