Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Uczniowie z ZS im. X. Dunikowskiego na konferencji w Brukseli

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Uczniowie z ZS im. X. Dunikowskiego na konferencji w Brukseli

Wielki świat, różnorodność osobowości, narodów i poglądów — to wszystko stanęło otworem przed Julią Janeczek, Zuzanną Bewicz, Mateuszem Grzegorczykiem. Uczniowie z Zespołu Szkół im. Xawerego Dunikowskiego w Zawierciu pod opieką nauczyciela – Renaty Kończyk — reprezentowali Polskę podczas czternastego spotkania młodzieży „Twoja Europa. Twoje Zdanie” - „Młodzieżowe Dialogi Demokratyczne” w Brukseli.

Wydarzenie to polega na corocznych spotkaniach uczniów szkół średnich i ich nauczycieli. Celem spotkań jest wysłuchanie opinii młodych ludzi i zmotywowanie ich do zostania aktywnymi obywatelami, by mogli mieć wpływ na przyszłość Europy i swoje społeczności.

- Pomimo deszczowej pogody pierwszy dzień naszego pobytu był bardzo owocny. W siedzibie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego zostaliśmy ciepło przywitani przez Gianluce Brunetti - sekretarza generalnego EKES-u oraz Cilliana Lohana - wiceprzewodniczącego do spraw komunikacji. Następnie rozpoczęły się zajęcia integracyjne dla stu pięciu uczestników pochodzących ze wszystkich krajów członkowskich Unii Europejskiej oraz krajów kandydujących. W trakcie rozmów można było odczuć nasze zaangażowanie w procesy demokratyczne i polityczne – wspomina Julia.

Drugi dzień rozpoczął się inauguracyjną sesją plenarną – z udziałem przedstawicieli wysokiego szczebla instytucji europejskich. Sesja miała na celu pobudzenie i zainspirowanie młodzieży do dyskusji podczas warsztatów.

- Pierwsze warsztaty dotyczyły udziału obywateli w procesach kształtowania polityki, zwłaszcza na szczeblu UE. Temat dyskusji brzmiał: Zagrożenia i wyzwania dla demokracji w UE. Uczniowie proponowali rozwiązania i praktyczne pomysły, aby uniknąć niepożądanych scenariuszy. Szczególnie że znajdujemy się w kryzysie ukraińskim, zagrożeniu dla pokojowego współistnienia państw oraz w sytuacji nieprzewidywalnych wyzwań społecznych i gospodarczych, prowadzących do zmian systemowych. Podczas drugiego warsztatu uczniowie sporządzili konkretne zalecenia polityczne dotyczące zaangażowania młodzieży w demokrację – opowiada p. Renata Kończyk.

Jak zauważyła grupa Zuzanny — obecnie powinniśmy angażować więcej młodych osób w politykę, ze względu na przyszłość, która zależy tylko od nas-młodych ludzi. Młodzież może wprowadzić zmiany odpowiednie do ciągle rozwijającego się świata – podkreśla Zuzanna.

- Na zamykającej cykl spotkań sesji plenarnej delegacje uczniów zaprezentowały zalecenia i propozycje polityczne. Młodzi ludzie wypowiedzieli się w głosowaniu za najlepszym rozwiązaniem. Wygrał pomysł pod tytułem "E-You" opracowany przez grupę, w skład której wchodził jeden z naszych przedstawicieli, Mateusz — opowiada Julia.

W czerwcu 2023 roku rekomendacje uczniów zostaną przekazane instytucjom europejskim i decydentom UE wysokiego szczebla. Rekomendacje koncentrowały się na tworzeniu aplikacji i platform, które mogłyby zwiększyć zaangażowanie polityków i społeczeństwa, aby lepiej zrozumieć UE i cele polityków, zwiększyć przejrzystość polityki oraz poprawić jakość edukacji obywatelskiej i zaangażowania młodzieży. Uczniowie zaproponowali również zwiększenie inicjatyw finansowanych przez UE prowadzonych dla młodych ludzi.

W trakcie wizyty w siedzibie Europejskiego Komitetu Społeczno-Ekonomicznego uczniowie odbyli krótkie spotkanie z polskimi przedstawicielami tej instytucji, dzięki którym mogli zapoznać się ze strukturą jej funkcjonowania i zobaczyć ciekawe miejsca pracy.

W czasie tego krótkiego pobytu w sercu Unii Europejskiej reprezentanci Polski wykorzystali szansę na zapoznanie się z Brukselą od strony kulturowej. Mimo napiętego grafiku zwiedzili Parlamentarium, gdzie w ciekawy sposób przedstawiono historię Unii Europejskiej. Zobaczyli siedzibę Parlamentu Europejskiego, Charlemagne (siedzibę Komisji Europejskiej). W mieście kojarzonym przez każdego mieszkańca Europy jako siedziba instytucji unijnych zobaczyć można wiele zabytków i atrakcji turystycznych, których nie mogli ominąć: Atomium, Mini Europa Park, rynek – Grand Palace, symbol miasta – Manneken Pis, Teatr Królewski. Spacer między zbudowanymi ze szkła i metalu gigantami urozmaicały im liczne pomniki, rzeźby, katedry, kościoły i pałace.

- Wyjazd do Brukseli, uważamy za udany i czujemy, że godnie spełniliśmy obowiązek reprezentowania zarówno Polski, jak i naszej szkoły na arenie międzynarodowej – zgodnie podkreślają polscy uczestnicy 14. konferencji – „Twoja Europa. Twoje zdanie” – „Młodzieżowe Dialogi Demokratyczne”.

04

KWI

2023

689

razy

czytano

387/7757

Redakcja

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

wyszukaj

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.