Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

„Wesele” – wciąż aktualne

Filtrowanie aktualności

data od

data do

„Wesele” – wciąż aktualne

Choć może tego na pierwszy rzut oka nie widać, kultura teatralna w Zawierciu ma się nieźle. Wprawdzie nie mamy w mieście żadnego stałego teatru, ale za to nie brak u nas ludzi wrażliwych na żywe słowo czy piosenkę, którzy pragną realizować się artystycznie. Do ludzi tych należy młodzież działająca w Teatrze Poezji II Liceum Ogólnokształcącego im. Heleny Malczewskiej oraz seniorzy z chóru i Teatru Integracyjnego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Zawierciu.
W Klubie „Novum”, we współpracy z Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną, zorganizowano widowisko zatytułowane „Skojarzenia listopadowe”, z udziałem wymienionych zespołów.
Józef Niedźwiecki omówił temat stosunku polskiej literatury wobec sprawy narodowej, poczynając od Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, a na Stanisławie Wyspiańskim kończąc. Zwrócił przy tym uwagę na ciągłą aktualność „Wesela” w odniesieniu do współczesnej Polski.
Widowisko składało się z trzech części. Pierwszą stanowiła adaptacja teatralna fragmentów „Wesela” w wykonaniu Teatru Poezji II LO. Dla młodzieży pod kierunkiem Beaty Jakubek-Niedźwieckiej nie był to debiut teatralny- licealiści wystawiali już wcześniej „Odprawę posłów greckich” Jana Kochanowskiego, teraz na warsztat wzięli dramat Wyspiańskiego, co – jak podkreśla nauczycielka – było pomysłem niezależnym, bo wcześniejszym od wyboru tej lektury na tegoroczne Narodowe Czytanie.
W drugiej części, pt. „Zawiercie, gdzie rozkręca się Jura”, wystąpił chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku, który zaśpiewał autorskie piosenki związane tematycznie z naszym miastem, a trzecią część wieczoru wypełniło przedstawienie w wykonaniu Integracyjnego Teatru UTW, pt. „Zabytki i ludzie miasta Zawiercia”. Spektakl ten, pełen wierszy autorstwa poetek i poetów Uniwersytetu, stanowił nostalgiczną podróż do przeszłości miasta i jego mieszkańców. Wspominano zarówno dawne czasy, kiedy to Zawiercie było jeszcze małą osadą fabryczną, jak i okres późniejszy, kiedy miasto zaczęło przybierać obecny kształt. Usłyszeliśmy o ważnych postaciach zawierciańskiej historii oraz o znanych nam wszystkim miejscach i zabytkach. Działający już od dziesięciu lat zawierciański Teatr Integracyjny raz jeszcze pokazał pełną gamę swoich artystycznych umiejętności.
Opiekę reżyserską nad widowiskiem sprawowali Józef Niedźwiecki, Beata Jakubek-Niedźwiecka i Jadwiga Rauk, a oprawę muzyczną zapewnili Lidia Wilczyńska i Czesław Łopaszewski. Wstęp był wolny.
Zapraszamy na kolejne wydarzenia kulturalne w Bibliotece i Pałacyku.
 

04

GRU

2017

957

razy

czytano

4102/7714

Wydział Promocji, Kultury i Sportu

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.