Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Miłość miłościwa Krzysztofa Cezarego Buszmana

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Miłość miłościwa Krzysztofa Cezarego Buszmana

Gościem specjalnym walentynkowej edycji Laboratorium Nauki i Twórczej Ekspresji – Cuda Świata. Gwiazdozbiór Sztuki – był poeta Krzysztof Cezary Buszman.

Comiesięczne spotkanie tradycyjnie otworzył wykład dr. Marcina Janeczka, który przybliżył licznie zgromadzonej widowni spiski z udziałem kobiet. Druga część w całości poświęcona była poezji i muzyce.

Swoje wiersze zaprezentowała Elżbieta Stępczyńska. Pomiędzy recytowanymi utworami wystąpiła z piosenkami Tatiana Cieślik.

Druga część lutowej edycji historyczno-artystycznych spotkań w Galerii Muzealnej Leszka Dutki, to wieczór z poezją Krzysztofa Cezarego Buszmana - poety, autora piosenek, fotografika i podróżnika.

Kolejne spotkanie tradycyjnie odbędzie się w środę, 15 marca br. o godz. 18:00 w Wilii Ernesta Erbego. Temat prelekcji – „Cuda świata - Wojny i pieniądze. Gwiazdozbiór sztuki”. Zapraszamy!

Krzysztof Cezary Buszman urodził się 17 lipca 1967 roku w Gdańsku. Poeta, autor piosenek; fotografik i podróżnik Dzieciństwo i młodość spędził w Gdyni. Promotorką poety była Agnieszka Osiecka, która w 1996 roku napisała: "Mnie się najbardziej podobały te strofy, w których autor operuje swoistą grą słów". W 1997 roku poeta wyjechał do Wielkiej Brytanii, gdzie trzy lata później w Londynie powołał do życia Agencję Promocji Kultury Polskiej. W 2001 roku autor został przyjęty do Union of Polish Writers Abroad- Związku Pisarzy Polskich na Obczyźnie z siedzibą w Londynie, by już w następnym roku zasiąść w jego zarządzie. Po wieczorach autorskich Krzysztofa Cezarego Buszmana w Londynie pojawiło się szereg znakomitych recenzji z których wystarczy przytoczyć jedną: "Przed laty tworzyli na emigracji Kazimierz Wierzyński i Marian Hemar. Po latach pustka po nich została wypełniona".   (Dziennik Polski, Londyn 29.11.2002 rok –Z. Dąbrowski). Jego twórczość zyskała duże uznanie zarówno polonijnych elit intelektualnych, jak i szerokiego grona miłośników poezji, a wiersze poety ukazywały się cyklicznie w Coolturze - Tygodniku Polskim w UK. W 2001 roku przed poetą otworzyły również przychylne podwoje Association Polonaise des Auteurs, Journalistes et Traducteurs en Europe - Polskie Stowarzyszenie Autorów, Dziennikarzy i Tłumaczy w Europie z siedzibą w Paryżu. W 2002 roku poeta został przyjęty do Stowarzyszenia Autorów ZAIKS i w tym samym czasie szereg jego wierszy znalazło uznanie wybitnych kompozytorów. W 2005 roku autor niniejszego zbioru wrócił do kraju, gdzie wkrótce wstąpił do Stowarzyszenia Autorów Polskich. Od tamtego czasu poeta przemierza dziesiątki miast z wieczorami autorskimi. Jako instruktor warsztatów literackich bierze czynny udział w programie "Profilaktyka a Ty", który to program skupia już setki tysięcy młodych ludzi chcących działać na rzecz drugiego człowieka. Twórczość poety wskrzeszająca najlepsze tradycje polskiej poezji klasycznej, stała się przedmiotem prac maturalnych i dyplomowych.

Tatiana Cieślik od ponad 20 lat jest zawiercianką, ale urodziła się na w Rosji na Uralu. Ukończyła tam 7-letnią szkołę muzyczną w klasie skrzypiec, równocześnie nauczyła się grać na fortepianie i gitarze. Z wykształcenia jest magistrem inżynierem budownictwa, ale krótko pracowała w swoim zawodzie, bo zza Uralu wiatr przywiał ją do Polski, do naszego miasta. Jej marzeniem   jest utrwalanie   i przekazywanie rosyjskiej kultury i emocji ukrytych w słowiańskiej duszy. Występowała w Teatrze Integracyjnym UTW i śpiewała w chórze Capella Vartiensis w Zawierciu. Ostatnio zainspirowana twórczością poetycką Elżbiety Stepczyńskiej  komponuje muzykę do jej wierszy, a także próbuje sił w poezji.

Elżbieta Stępczyńska - Zawiercianka, stypendystka Prezydenta Miasta Zawiercie w dziedzinie twórczości, upowszechniania i ochrony dóbr kultury. Zadebiutowała w 2014 r. tomikiem poezji „W zapachu mięty”, w którym definiowała poezję, prezentowała zachwyt dla urody świata pełnego barw, zapachów i ciepła, ale także nieuchronnego przemijania. Dzięki rytmiczności i melodyjności utwory stały się inspiracją dla Jana Świętego, który skomponował muzykę do wielu jej wierszy oraz wydał płytę o tym samym tytule. Drugi tomik „W skrawku nocy” jest kontynuacją rozważań i refleksji Autorki nad sensem życia oraz wartością miłości. W wierszach poszukuje samej siebie, co dzień na krosnach tka swoje życie, zaś wszechświat potrafi zmieścić pod powieką…

16

LUT

2017

2107

razy

czytano

4515/7714

Wydział Promocji, Kultury i Sportu

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.