Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Zostaw 1 procent w Zawierciu

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Zostaw 1 procent w Zawierciu

Możliwość przekazania 1% została wprowadzona ustawą o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie jako szczególna forma wsparcia tylko i wyłącznie organizacji posiadających status pożytku publicznego.

Najważniejsze informacje o 1% podatku dochodowego przekazywanym organizacjom pożytku publicznego (OPP)

1% podatku dochodowego osób fizycznych podatnicy mogą przekazywać na organizacje pożytku publicznego od 2004 roku
1% nie jest darowizną ani ulgą. Każdy polski podatnik może samodzielnie zadecydować do kogo trafi część podatku dochodowego, który powinien zapłacić państwu. Korzystając z tej możliwości, "wspomagamy" ministra finansów w dystrybucji środków publicznych. Jeśli nie zdecydujemy się na przekazanie 1% organizacji pożytku publicznego, podatek za dany rok trafi do „wspólnego worka”.
Zmniejszenie podatku o 1% stosuje się, jeżeli dokonane wpłaty nie zostały odliczone od dochodu na podstawie przepisów o darowiznach (art. 26 ust. 1 pkt 9).

Aby móc przyjmować 1% podatku dochodowego organizacja musi mieć status organizacji pożytku publicznego (OPP). Nie wszystkie OPP mogą korzystać z przywileju otrzymywania 1% - zależy on od spełnienia dodatkowych wymagań i to zarówno dla organizacji nowo uzyskujących status, jak i dla OPP posiadających ten status od kilku lat.
Organizacje muszą uzyskać status OPP, czyli mieć w KRS wpis o jego nadaniu, najpóźniej do dnia 30 listopada (włącznie z tym dniem) roku podatkowego, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku.

Takie OPP, które uzyskały status w latach wcześniejszych niż rok podatkowy, za który podatnik podatku dochodowego od osób fizycznych może przekazać 1% podatku, muszą wypełnić obowiązki sprawozdawcze. Chodzi o obowiązek sporządzenia i przesłania do odpowiednich urzędów ich rocznego sprawozdania merytorycznego oraz finansowego. Organizacje, które nie wypełnią tych obowiązków, nie zostaną uwzględnione na wykazie OPP uprawnionych do otrzymywania 1% podatku.
Na wykazie nie są także umieszczane OPP, w stosunku do których rozpoczęto procedurę likwidacji lub ogłoszono upadłość.
Wykaz jest elektroniczny, prowadzi go minister pracy i polityki społecznej, jest umieszczany na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej: http://www.mpips.gov.pl/bip/wykaz-organizacji-pozytku-publicznego/.
Wykaz jest publikowany nie później niż 15 grudnia roku, za który podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych mogą przekazać 1% podatku.
Wykaz jest aktualizowany co roku, dlatego nie ma na nim danych organizacji, które nie dopełniły obowiązków sprawozdawczych, czyli nie wysłały w terminie do 15 lipca sprawozdań do ministra pracy i polityki społecznej, które zostały pozbawione statusu OPP czy też same z niego zrezygnowały, likwidujących się albo w stosunku do których wpisana jest upadłość.

1% podatku mogą przekazać organizacjom mającym status pożytku publicznego rozliczający się w Polsce: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (w tym m.in. podatnicy uzyskujący dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych), podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku, a także emeryci, pod warunkiem jednak, że samodzielnie wypełnią PIT-37 i zrezygnują z pomocy ZUS w tym zakresie. Podobna zasada dotyczy osób, które są rozliczane przez pracodawcę.
1% podatku dochodowego mogą przekazywać tylko osoby fizyczne: podatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych, podatnicy opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, podatnicy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą i korzystający z liniowej, 19-procentowej stawki podatku.
1% nie mogą przekazywać osoby prawne, np. spółki, inne organizacje pozarządowe, przedsiębiorstwa państwowe itd.
 
Pieniądze z 1% otrzymane przez OPP mogą być wydane wyłącznie na prowadzenie działalności pożytku publicznego. Informację, na co zostały spożytkowane środki z 1%, organizacja pożytku publicznego ma obowiązek umieścić w swoim sprawozdaniu merytorycznym, zgodnie z wzorem określonym w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jest to sprawozdanie jawne, publikowane m.in. na stronie internetowej danej organizacji.

Zmiany
Nowelizacja ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 2015 roku wprowadziła regulacje dotyczące zbierania 1% podatku przez OPP na rzecz organizacji, które nie mają statusu. Zakazuje ona praktyk związanych z pośredniczeniem przez OPP w zbieraniu 1% podatku na inne organizacje. Zgodnie z nowymi zasadami OPP, która znajduje się na wykazie uprawnionych do otrzymywania 1%, sporządzonym przez ministra, nie może namawiać do przekazania środków z 1% podatku za jej pośrednictwem na rzecz innej OPP, która nie została uwzględniona w wykazie. Również OPP, której nie ma na wykazie (np. z powodu niezłożenia sprawozdania lub nieterminowego złożenia sprawozdania) nie może zbierać środków za pośrednictwem OPP, która się na nim znalazła.
Organizacje, które nie dostosują się do nowych przepisów i będą brały (w jakikolwiek sposób) udział w pośredniczeniu w przekazywaniu 1% podatku organizacjom do tego nieuprawnionym grozi kara grzywny (art. 50d). Zgodnie z kodeksem wykroczeń może to być nawet do 1000 zł.

Nowelizacja nie dotyczy natomiast wielu innych sytuacji, w których wykorzystuje się subkonta do prowadzenia zbiórek 1% dla podmiotów do tego nieuprawnionych (np. szkół, przedszkoli, innych organizacji pozarządowych nie posiadających statusu OPP czy osób prywatnych).

Wykaz OPP uprawnionych do otrzymywania 1% za 2015 r. będzie jeszcze dwukrotnie aktualizowany. Zgodnie z przepisami aktualizacje powinny być opublikowane najpierw do 15 lutego, a następnie do 15 marca 2015 r. (aktualizacja służy usunięciu z listy organizacji, co do których w międzyczasie okazało się, że są w likwidacji lub upadłości oraz takich, które utraciły status OPP lub same z niego zrezygnowały).

Wykaz organizacji pożytku publicznego, którym podatnicy mogą przekazać 1% przy rozliczeniach za 2015 r. publikowany jest na stronach Departamentu Pożytku Publicznego MPiPS w zakładce: BAZA OPP/WYKAZ i w załączniku: wykaz uprawnionych opp za 2015 rok w 2016 roku

 

18

LUT

2016

1655

razy

czytano

5060/7714

Referat Promocji i Komunikacji Społecznej

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.