Skróty klawiszowe:

Pokaż moduł: Skróty klawiszowe.

Strona wykorzystuje pliki cookies.
Dowiedz się więcej...

Logo: Dostępność PLUS.
Logo serwisu.

Urząd Miejski
w Zawierciu

Aktualności

Wyróżniania i odznaczenia na stulecie Zawiercia

Filtrowanie aktualności

data od

data do

Wyróżniania i odznaczenia na stulecie Zawiercia

Podczas uroczystej sesji Rady Miejskiej w Zawierciu, która 1 lipca obradowała w Miejskim Ośrodku Kultury po raz pierwszy wręczono statuetki „Zasłużony dla miasta Zawiercie”. Przyznano także złote i srebrne odznaki honorowe „Za Zasługi dla Województwa Śląskiego”.

Złote odznaczenia przyznawane przez Sejmik Województwa otrzymali: Barbara Czajkowska, firma „ALURON”, przedsiębiorstwo „VIRTU” oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Łośniczanki”. Srebrne odznaki otrzymali: Bogdan Janikowski, Joanna Kuta, Edward Wasik oraz Zbigniew Słota. Odznaczenia wręczał radny sejmiku Mirosław Mazur oraz wiceminister Anna Nemś.

Statuetka „Zasłużony dla Miasta Zawiercie”, to wyraz uznania władz miasta dla osób fizycznych, prawnych i jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej za działalność i zasługi dla miasta godne szczególnego uznania. Statuetki wręczał prezydent Zawiercia Witold Grim oraz przewodniczący Rady Miejskiej Paweł Kaziród.

Zasłużonymi dla miasta zostali: Wiesław Ochman i Władysław Żuk – Honorowi Obywatele Zawiercia, byli i obecni posłowie Ziemi Zawierciańskiej: Stanisław Rok, Czesław Kawecki, Maria Gajecka – Bożek (statuetkę odebrał syn) oraz posłanka obecnej kadencji i sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Anna Nemś. Pośmiertnie wyróżnieni zostali: ks. prałat Piotr Daniel Miklasiński (statuetkę odebrał bratanek, pan Daniel Miklasiński) oraz Leszek Dutka – Honorowy Obywatel Zawiercia (wyróżnienie odebrała wdowa po artyście plastyku dr Anna Żulińska – Dutka).

- Dziękuję za to wyróżnianie. Nie będą ukrywał, że posiadam także inne, ale ta wyjątkowa statuetka związana ze stuleciem miasta jest czymś szczególnie wyjątkowym i na pewno będzie czymś, co będzie stanowiło wyjątkową okazję do tego, by przyjeżdżać ciągle do Zawiercia przez następne sto lat – uśmiechał się Honorowy Obywatel Zawiercia, Wiesław Ochman.

Wzruszenia nie kryła także wdowa po śp. Leszku Dutce, Anna Żulińska – Dutka. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt i przyjemność, że mogę się z Państwem spotkać na tak wspaniałej uroczystości. Muszę też powiedzieć, że towarzyszy mi nutka żalu, że mój mąż nie doczekał tej chwili i nie jest świadkiem stulecia Zawiercia i tych wspaniałych obchodów, niemniej jednak jest na pewno teraz szczęśliwy. Był Honorowym Obywatelem Zawiercia i kochał bardzo to miasto. Zawsze powtarzał: „Moje kochane Zawiercie”. Tu chciał zostawić swoją cząstkę siebie i dlatego podarował miastu lwią część swojego dorobku artystycznego – podkreśliła Anna Żulińska – Dutka.

Sylwetki wyróżnionych okolicznościową statuetką „Zasłużony dla miasta Zawiercie:

Ks. prał. Piotr Miklasiński ur. 25 września 1928 r w Sosnowcu-Klimontowie,. Proboszcz parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Zawierciu w latach 1980 – 2004 Święcenia kapłańskie przyjął 6 I 1954. Urodzony 14.09.1928 – zmarł 02.03.2005, pochowany w Zawierciu. Prałat Honorowy Jego Świątobliwości. Kanonik Honorowy Kapituły Bazyliki Archikatedralnej w Częstochowie, doprowadził do podniesienia przez arcybiskupa Stanisława Nowaka 27 grudnia 1992r. kościoła do rangi kolegiaty i ustanowienia przy niej Kolegiackiej Kapituły Zawierciańsko-Żareckiej, której był kanonikiem -prepozytem. Wykonał kapitalny remont kościoła, z wykonaniem nowej polichromii, kaplicy wieczystej adoracji. Wybudował drugą plebanię i utworzył kuchnię św. Antoniego Padewskiego. Wzniósł pomnika papieża Jana Pawła II.

Wiesław Ochman (ur. 6 lutego 1937 w Warszawie[1]) – polski śpiewak operowy (tenor liryczny). W 1960 Ochman uzyskał dyplom inżyniera-ceramika w AGH w Krakowie. W trakcie studiów rozpoczął naukę śpiewu pod kierunkiem Gustawa Serafina w Krakowie (1955-1959) i Marii Szłapak w Bytomiu (1960-1963). W 1960 został zaangażowany w Operze Śląskiej w Bytomiu, gdzie śpiewał przez trzy sezony; w latach 1963-1964 w Operze w Krakowie, a 1964-1970 w Teatrze Wielkim w Warszawie. Karierę międzynarodową rozpoczął w 1967 od Opery w Berlinie, następnie występował w Monachium i Hamburgu. Odniósł też pierwsze sukcesy na festiwalach w Glyndebourne oraz Salzburgu. W 1972 występował w Operze Paryskiej, następnie w Chicago i San Francisco. W 1975 partią Arriga w operze Nieszpory sycylijskie Verdiego zadebiutował na scenie nowojorskiej Metropolitan Opera. Występował na największych scenach operowych i estradach świata, w towarzystwie największych gwiazd operowych, m.in. w mediolańskiej La Scali (1982), Barcelonie, Buenos Aires, Madrycie, Moskwie, Rzymie, Sewilli i Wiedniu. Honorowy obywatel miasta Zawiercia.

Władysław Żuk urodził się 7 października 1919 roku w Warszawie. Ukończył szkołę powszechną, rozpoczął naukę w technikum samochodowym. W kwietniu 1940 roku trafił na Pawiak za udział w walkach konspiracyjnych. Po trzech latach pobytu w warszawskim więzieniu Żuk został wraz z kilkudziesięcioma więźniami wepchnięty do bydlęcych wagonów, które ruszyły w kierunku Oświęcimia, gdzie spędził 3 miesiące. Jako więzień polityczny został przeniesiony w lutym 1944 roku do Ebensee filii obozu Mauthausen – Gusen, położonego na terenie Austrii. Dzisiaj trudno wyobrazić sobie Zawiercie i partnerstwo z Ebensse bez Władysława Żuka. Jest on jego częścią, historią i namacalnym dowodem na to, że wielki patriotyzm i miłość do ojczyzny nie zna granic i barier, których nie można pokonać. Honorowy obywatel miasta Zawiercia.

Leszek Dutka, (ur. 16 lipca 1921 w Jaworznie, zm. 23 lutego 2014 w Krakowie) – polski malarz, rzeźbiarz i ceramik, prezes i założyciel fundacji im. Hanny Rudzkiej-Cybisowej. W 1939 ukończył Liceum im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu. W latach 1945-1955 studiował na Wydziale Malarstwa ASP w Krakowie. Jednocześnie studiował na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Projektował i nadzorował m.in. budowę Myszkowskiej Fabryki Naczyń Emaliowanych oraz obiekty Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie (autor słynnej „Żyrafy”). Od 1956 członek Związku Polskich Artystów Plastyków. Na jego artystyczny dorobek składają się rysunki, rzeźby, ceramika, obrazy oraz instalacje artystyczne. Swoje prace prezentował na prawie 100 wystawach zbiorowych i 40 indywidualnych. Dzieła Leszka Dutki znajdują się w zbiorach m.in. Muzeum Narodowego w Krakowie, Wrocławiu, Gdańsku, Muzeum Polskiego w Chicago i Galerii Muzealnej Leszka Dutki w Zawierciu. Spuścizna rękopiśmienna w zbiorach Biblioteki Naukowej PAU i PAN w Krakowie. Odznaczenia i nagrody1977 – Złota Odznaka Związku Polskich Artystów Plastyków 1978 – Odznaka Zasłużony Działacz Kultury1985 – Złoty Krzyż Zasługi 2003 – Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski 2005 – Złoty Laur za Mistrzostwo w Sztuce przyznany przez Fundację Kultury Polskiej 2006 – Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” W czerwcu 2012, „za zasługi dla kultury, sztuki i rozsławiania miasta”, został Honorowym Obywatelem Zawiercia.

Stanisław Rok (ur. 11 kwietnia 1935) - polski polityk, poseł na Sejm PRL IX kadencji. Okres urzędowania od 13 października 1985 do 3 czerwca 1989W 1985 uzyskał mandat posła na Sejm PRL IX kadencji. Kandydował w okręgu Dąbrowa Górnicza z listy Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. Zasiadał w Komisja Współpracy Gospodarczej z Zagranicą i Gospodarki Morskiej, od 1987-12-05 Komisja Współpracy Gospodarczej z Zagranicą.

Czesław Marian Kawecki (ur. 30 maja 1941 w Zawierciu) – polski polityk, lekarz chirurg, poseł na Sejm X kadencji.Ukończył w 1964 studia na Akademii Medycznej we Wrocławiu. Specjalizował się w zakresie chirurgii. Od 1986 do 1990 zasiadał w radzie miasta Zawiercie. Sprawował także mandat posła na Sejm kontraktowy wybranego w okręgu Dąbrowa Górnicza z puli Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W Sejmie zasiadał w Klubie Niezależnych Posłów, założonym przez kilku byłych parlamentarzystów PZPR. Po 1991 wycofał się z bieżącej polityki. Do 2009 pracował jako dyrektor ds. lecznictwa Szpitala Powiatowego w Zawierciu[1]. Objął też funkcję prezesa Fundacji „Auxilium”. Został odznaczony m.in. Srebrnym Krzyżem Zasługi (1979).

Maria Gajecka-Bożek (ur. 12 lipca 1946 w Zawierciu) – polska polityk, lekarka, posłanka na Sejm III i IV kadencji. W 1969 ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach. Posiada specjalizację drugiego stopnia w zakresie pediatrii, w 1988 uzyskała stopień doktora nauk medycznych. Od 1969 do 2007 pracowała na Oddziale Dziecięcym Szpitala Powiatowego w Zawierciu (m.in. jako ordynator Oddziału Chorób Dzieci). W 2007 przeszła na emeryturę. W 1970 rozpoczęła także prace jako lekarz konsultant w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Zawierciu. W 1956 wstąpiła do Związku Harcerstwa Polskiego. Od 1964 do rozwiązania należała do Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej. W latach 1994-2001 pełniła funkcję radnej i przewodniczącej rady miejskiej w Zawierciu. Od 1997 do 2005 sprawowała mandat posła na Sejm III i IV kadencji z okręgu sosnowieckiego, wybranego z listy Sojuszu Lewicy Demokratycznej. W IV kadencji była wiceprzewodniczącą Komisji Zdrowia. Działa m.in. w Polskim Towarzystwie Lekarskim i Polskim Towarzystwie Pediatrycznym.

Anna Ewa Nemś (ur. 19 marca 1964 w Ogrodzieńcu) – polska działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk, była wiceprezydent Zawiercia. Posłanka na Sejm VII kadencji, od 2015 wiceminister gospodarki. Ukończyła studia na Wydziale Handlu Zagranicznego Akademii Ekonomicznej w Krakowie. Prowadziła własną działalność gospodarczą. Przystąpiła do Platformy Obywatelskiej, z jej ramienia w 2006 i w 2010 była wybierana na radną Zawiercia. Od 2006 do 2009 pełniła funkcję wiceprzewodniczącej rady miejskiej, następnie przez rok była zastępcą prezydenta miasta. Od roku 2011, pełni funkcję Posła na Sejm RP VII Kadencji. Działalność poselska jest związana z działalnością w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz w Komisji Spraw Wewnętrznych. Działa również aktywnie w kilku zespołach parlamentarnych, m.in. w Parlamentarnej Grupie Kobiet. W lipcu 2011 roku rozpoczęła działalność założona przez nią Fundacja Wielkich Możliwości „EuGeniusz”. Co roku wysyła na bezpłatne kolonie najbardziej potrzebujące dzieci z Zawiercia i okolic. 15 czerwca 2015 została powołana na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Gospodarki.

01

LIP

2015

2550

razy

czytano

5329/7714

Urząd Miasta Zawiercie

0

lat nadania praw miejskich

Logo: Miasto Zawiercie.
Zdjęcie: Dni Zawiercia 2019

Dni Zawiercia 2019

Zdjęcie: Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zamek Bąkowiec w Skarżycach

Zdjęcie: Szkoła Podstawowa nr 2

Szkoła Podstawowa nr 2

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Plac im. Św. Jana Pawła II

Plac im. Św. Jana Pawła II

Zdjęcie: Galeria Stara Łaźnia

Galeria Stara Łaźnia

Zdjęcie: Mecz Plusligi

Mecz Plusligi

Zdjęcie: Festiwal Wiesława Ochmana

Festiwal Wiesława Ochmana

0

tyś. mieszkańców

0

osiedla i sołectwa

Przewiń stronę na samą górę.

Wyszukaj na stronie

Twoja przeglądarka internetowa, bądź system operacyjny, nie wspierają lektora w polskiej wersji językowej.

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Zdjęcie:

Uruchom

Wstrzymaj

Przewiń animację o jedno pole w lewo.

Przewiń animację o jedno pole w prawo.

Formularz kontaktowy

Zgłoś usterkę

Wirtualny spacer

Ukryj moduł.